Wiosenny pstrąg potokowy

/ 4 komentarzy

Marzec i kwiecień, to idealny czas na kropkowanego drapieżcę, jakim jest pstrąg potokowy. Idealne łowisko – rzeka Bóbr jest niedaleko, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować szczęścia i zapolować na pstrąga.

O tej porze roku podwyższona i mętna woda niesie ze sobą dużo wymytego pokarmu, dzięki czemu mamy możliwość zastosowania przynęt gumowych. Wybór na rynku jest ogromny i możemy przebierać w różnym asortymencie. Ja, po wieloletnich doświadczeniach, spośród całej dostępnej gamy zawsze wybieram w tym przypadku moje ulubione nurkujące woblery, które prowadzę nieregularnym tempem pod prąd. Warto pamiętać, że należy je dostosować do wody, na której łowimy. Jeśli jest ona mętna stosujemy woblery pracujące bardziej agresywnie, a jeżeli przejrzysta możemy zdecydować się na te pracujące bardziej łagodnie. Nie bez znaczenia jest też poziom wody w zbiorniku – niska daję bowiem większą gwarancję na udany połów, gdy korzystamy z płycej schodzących przynęt, z kolei ostro nurkujące woblery dają sobie lepiej radę, gdy mamy do czynienia z wysoką wodą.

Polując na pstrąga używam poza tym obrotówek firmy Mepp’s nr 2 i 3, a także paletki veltic i celty firmy Rublex, które szczególnie dobrze pracują, gdy prowadzone są z prądem.

Jeżeli chodzi o miejsca, w których warto zapolować, to w okresie wiosennym obławiam głównie rynny, szybko płynącą wodę, a także głębokie, wymyte doły pod zwalonymi drzewami. Nie omijam jednak wypłaceń z przyspieszonym prądem wody.
 


3.9
Oceń
(31 głosów)

 

Wiosenny pstrąg potokowy - opinie i komentarze

wobekwobek
0
Czy o tej porze roku , przy tak łagodnych zimach nie należy przynęty poprowadzić z nurtem, czy pstrągi nie są już w tak dobrej kondycji by wystrzelić do przynęty poprowadzonej szybciej? (2008-03-20 19:38)
wedkarz2309wedkarz2309
0

Jak nie będzie zimą dużo śniegu i stan roztopowej wody w Kaczawie pozwoli mi łowić, to wyskoczę kilka razy w marcu za pstrągiem:)

 

Natomiast w kwietniu już przyjdzie czas na wiosenne klenie i jazie:)

(2010-10-02 06:58)
SiwyDymSiwyDym
0
Ja wiosną obławiam wszystkie miejsca i głębokie i płytkie te z szybkim nurtem ale i tez z wolniejszym,bo doświadczenie mnie nauczyło,że kropki czekaja wszędzie na swoja potencjalna ofiarę.wiosną używam zielonych lub zielono-seledynowych wobków,a wirówki od białej po ciemno-niebieską bo dużo pobić mam przeważnie na te kolory.Życzę połamania i pozdrawiam.Szkoda,że nie rozwinąłeś tego artykułu.daje 4
(2010-11-27 15:40)
NorcoNorco
0
Fajne artykuł my lubimy błystki Mepps Aglia 0,1,2 zalezy kąt obrotów tez dobre Effizet,Rublex,Jaxon (2011-04-14 20:25)

skomentuj ten artykuł