Wirówki

/ 4 komentarzy / 19 zdjęć


Sukcesy wędkarskie odnoszone dzięki wirówkom, zarówno w czystych, jak i zmąconych wodach, zasadzają się na dwoistości oddziaływania tych przynęt na ryby. W przejrzystej wodzie przyciągają one uwagę ryb widocznymi z daleka błyskami wirującej paletki. W nieprzezroczystych, zmętniałych wodach na linię naboczną ryb oddziaływają wibracje, których źródłem jest ruch paletki.
Inną przyczyną sukcesów w łowieniu na tę przynętę jest stosunkowa łatwość posługiwania się nią. Wzbudza zainteresowanie ryb nawet wtedy, gdy ściąga się ją w najprostszy sposób. Bardzo często także rozpędzona ryba, uderzając w obrotówkę, sama się zacina.
Obrotówki można podzielić na cztery podstawowe grupy. Standardowe mają cienką metalową paletkę wirującą wokół prostej osi ze stalowego drutu. Większość ma na osi za paletką obciążenie, które umożliwia dalsze rzuty i głębsze prowadzenie przynęty. Podobne do standardowych są obrotówki z obciążeniem przed paletką. Wirówki (trzecia grupa) mają dwuramienną oś załamaną na kształt otwartej agrafki. Na dolnym ramieniu osi jest obciążenie, najczęściej ołowiana główka. Na górnym znajduje się, montowana w różny sposób, paletka. Czwartą grupą obrotówek są wirówki turbinkowe. Budowę mogą mieć podobną jak standardowe obrotówki lub wirówki, różnica polega na tym, że zamiast paletki mają na osi osadzoną turbinkę, specjalnie ukształtowaną blaszkę przypominającą śrubę motorówki.


Odpowiednio dobrane obrotówki pozwalają złowić praktycznie każdą słodkowodną rybę drapieżną. Można nimi łowić w każdej porze roku, choć ich skuteczność jest niewątpliwie największa w okresach mrozów lub upałów, kiedy ryby nie są zbyt ruchliwe i niechętnie podejmują pościg za zbyt szybko poruszającą się przynętą. Obrotówki dają wtedy szansę na dobry połów, gdyż większość z nich pracuje nawet bardzo wolno prowadzona.
W zależności od kształtu paletki woda stawia obrotówkom różny opór. Szerokie paletki wirują pod większym kątem w stosunku do osi niż wąskie, gdyż woda stawia im większy opór. Duże paletki napotykają także znacznie większy opór wody niż małe o dokładnie takim samym kształcie.
Obrotówka ściągana ze stałą prędkością płynie tym płycej, im większy opór stawia jej woda. Wynika stąd ogólna zasada, że błystki o szerokich paletkach najlepiej nadają się do wolnego prowadzenia lub łowienia w leniwie płynących wodach, natomiast te o wąskich paletkach są doskonałe do szybkiego prowadzenia lub do łowienia w rzekach i strumieniach o silnym prądzie.
Łowiący odpowiednio czułym sprzętem wędkarz bez trudu wyczuwa obroty wirującej paletki. Ustanie obrotów oznacza jedną z trzech możliwości: przynęta albo jest prowadzona zbyt wolno, albo "złapała" zielsko, albo też została zaatakowana przez rybę. W każdym razie najlepiej na wszelki wypadek zaciąć. Do łowienia wirówkami i wirówkami turbinkowymi należy używać sztywnego wędziska, gdyż inaczej trudno wbić hak w pysk ryby.
Do łowienia różnymi obrotówkami okoni i pstrągów powinno się używać żyłek o średnicy 0,14-0,20 mm, na sandacze i szczupaki w mało zarośniętych wodach 0,18-0,25, a w silnie zarośniętych lub z dużą ilością zaczepów 0,25-0,30 mm. Do łowienia dużych szczupaków na duże obrotówki z włosianym wabikiem najlepiej jest zastosować plecionkę o wytrzymałości 15-25 kg.
Tekst został napisany na podstawia książek i artykułów których autorem jest Dick Sternberg, jeden z największych autorytetów Wędkarskich w Stanach Zjednoczonych.
Zdjęcia przedstawiają kilka moich przynęt i reprodukcje fotografii błystek z materiałów dostępnych w literaturze.

 


4.7
Oceń
(24 głosów)

 

Wirówki - opinie i komentarze

comtrolcomtrol
0
Zaczynałem od wirówek i nadal chętnie ich używam. Dobry i potrzebny wpis - gratuluję pomysłu na temat!***** (2012-10-27 22:21)
kamil11269kamil11269
0
ja również ich używam, za opis ***** (2012-10-28 14:28)
dudixxdudixx
0
witam!pierwsze Pstrągi łowiłem na wirówki-do dziś mam kilka w pudełku-hoć coraz mniej pływaja-inne przynęty je wyparły-szkoda!fajny temat!pozdrawiam! (2012-10-29 23:58)
Lin1992Lin1992
0
Super opisane piona się należy jak nic :) ***** (2012-10-30 11:02)

skomentuj ten artykuł