Zaloguj się do konta

Wizerunek miasta w rękach wędkarzy - Koło Suchedniów


Wędkarskie sprzątanie to coroczna tradycja zwolenników rekreacyjnego spędzania wolnego czasu z wędką, czyli członków Koła PZW w Suchedniowie. W dniu dzisiejszym Członkowie Zarządu naszego koła i mieszkańcy Suchedniowa udali się nad zalew w celu posprzątania całego terenu wokół akwenu.Wszystko to co kryło się pod białą kołderką przez całą zimę, wraz z wiosennymi roztopami wyłoniło się na wierzch. Puszki po piwie, wszelkiego rodzaju plastikowe pojemniki , torby, butelki i słoiki po wiosennych roztopach znajdowały swój kres przy brzegach zalewu, a zarazem stanowiskach wędkarskich. Sytuacja ta ma miejsce niestety corocznie.


Z przykrością zaobserwowaliśmy małą wrażliwość na zanieczyszczenie środowiska przez zarówno spacerujących wokół zalewu mieszkańców, jak i wędkarzy, a przecież troska o czystość jest z natury wpisana w etos wędkarza.Niewątpliwym jest, że każdy z nas wybierając się nad wodę wolałby mieć wokół siebie przyjemną dla oczu zieleń, niż przewalające się butelki po winie, czy puszki po konserwach. Na pewno wszystkim będzie przyjemniej wędkować, czy spacerować „groblą” i cieszyć się widokiem niezniszczonej przyrody, a przy okazji będzie to dobry wizerunek dla naszego koła jak i miasta.Każdy prawdziwy wędkarz poza ciszą i spokojem na stanowisku ceni sobie czystość wokół swojego łowiska, dlatego wzorem lat ubiegłych rozpoczęliśmy sezon wędkarski od gruntownego sprzątania flory i fauny wokół zalewu.

Tego roku liczba uczestników tej akcji była co najmniej niepokojąca. Z zażenowaniem stwierdzamy, że na ponad 400 członków Koła i ok. 9000 mieszkańców, do akcji przystąpiło 22 osoby. To przykre, że tak liczna młodzież naszego miasta, młodzież wędkująca, spędzająca wakacyjne poranki i popołudnia nad wodą całkowicie zignorowała to przedsięwzięcie.Aktywna i skuteczna edukacja ekologiczna wpajana najmłodszym przynosi w przyszłości ogromne efekty w postaci nawyków i przyjaznych dla środowiska postaw, ale by jakakolwiek inicjatywa dla ochrony środowiska miała sens i przynosiła rezultaty, musi posiadać swoich zwolenników, a skoro w naszym mieście jest ich tak niewielu, to nie narzekajmy na zaniedbaną wodę, stanowiska wędkarskie czy choćby plażę.

Pomimo tak niewielkiej liczby zgromadzonych działaczy wspólnie przez około trzy godziny udało nam się zebrać 38 pełnych worków śmieci różnego rodzaju.


Apelujemy do wędkujących i spacerujących brzegiem naszego zalewu, aby nie pozostawiali po sobie śmieci w wodzie, a umieszczali je w przeznaczonych do tego celu workach umieszczonych co kilkanaście metrów na terenie całego brzegu wokół akwenu. Zalew jest corocznie odwiedzany przez wielu turystów, nie tylko z naszego terenu, dlatego dbajmy o wizytówkę naszego miasta.Na zakończenie akcji w ramach podziękowania Zarząd Koła przygotował poczęstunek w postaci ogniska z gorącymi kiełbaskami. Dziękujemy wszystkim przybyłym za znalezienie czasu i chęci do pomocy w tym przedsięwzięciu.

Opinie (6)

piotr 0206

Kol.jak większość kół wykonaliście kawał dobrej i pożytecznej roboty.Gratuluję. Jako wędkarz chciałbym doczekać tej szczęsnej chwili kiedy kultura osobista wędkarzy i osób przebywających nad wodą osiągnie taki poziom że takie akcje będą zbędne. Ale czy doczekam? Pozdrawiam uczestników akcji.  piotr 0206. [2010-04-12 12:52]

2780plox

Miałem przyjemność widzieć Was w akcji.

10-go byłem w Suchedniowie. Przejeżdżając zwróciłem uwagę na pełne worki śmieci nad zalewem. Co prawda widziałem to z pewnej odległości bo z ulicy. Piękna robota. Szkoda tylko, że co roku spada ona na Was.

Pozdrawiam.

[2010-04-12 15:50]

amur

Witam ! Moje gratulacje dla Zarządu Koła PZW z Suchedniowa za piękna akcję szkoda tylko, że co roku to samo się powtarza , ale to są blaski i cienie gospodarza danego akwenu wodnego. Super akcja ! AMUR Kielce. [2010-04-12 16:27]

andrzej49

Gratuluję,kawał dobrej roboty.Szkoda tylko,że nie wszyscy potrafią zachować kulturę nad wodą. [2010-04-12 16:35]

arturartur

Pozdrowienia  dla  Wędkarzy  z  Suchedniowa  .  Ja  mam  nadzieje  że  za  jakiś  czas  nie  będe  brał  worka  na  śmieci  po  to  by  najpierw  posprzątać  stanowisko  a  potem   brać  się  za  rozkładanie  sprzętu  .  Pozdrowienia  dla  wszystkich  . [2010-04-12 19:34]

nico64

Mamy wszyscy ten sam problem,jest tak na pewno wszędzie,nie pomagają żadne tabliczki,wywieszone worki na śmieci. Musimy wszyscy z tym walczyć i dawać przykład innym a w szczególności naszej młodzieży tej młodszej i starszej. To jest walka z wiatrakami ale może kiedyś tę walkę wygramy. [2010-04-12 23:47]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej