Własny zestaw podlodowy

/ 7 komentarzy / 11 zdjęć


[p]Chciałbym wam przedstawić jak zrobić zestaw Podlodowy domowymi sposobami przy użyciu:
-noża (skalpela)
-kleju (kropelka, poxipol)
-wiertarki
-kombinerek
-brzeszczotu
-imadła
wykonać sprzęt Podlodowy.

1 Wędki do budowy potrzebne będą :szczytówka do Feddera (koszt 10zł),kawałek drewna (lipowego),mocowanie kołowrotka (mam ze starego spinningu i teleskopu).
Bierzemy drewienko i obrabiamy je nożem do postaci wałka o średnicy naszego mocowania kołowrotka. Jak będzie pasowało wciskamy je w otwór i zalewamy klejem i pozostawiamy do wyschnięcia, a w miedzy czasie strugamy krótszą rękojeść do mocowania szczytówki i także wciskamy w naszą rękojeść i zalewamy klejem. Następnie bierzemy do ręki wiertarkę z wiertłem o średnicy końcówki naszej szczytówki i na samym środku kruszej rękojeści wiercimy dziurkę. Jeżeli ktoś chce żeby rękojeść była czarna morze tak jak ja okręcić ją czarną taśmą izolacyjną, albo użyć lakieru do drewna. Jeśli wszystko się dobrze trzyma czas na wklejenie szczytówki, smarujemy ją klejem i wciskamy w wywiercony wcześniej otwór. Wędka jest już gotowa.

2 Błystki do budowy potrzebne będą: wywarzniki do kół (ołowiane), kotwica, piórka i mulina na chwost.
Bierzemy wywarzniki i wyjmujemy z niego stalowy hak, następnie rozklepujemy go na wzór kupnej błyski albo tak jak nam się podoba. Potem rozcinamy oba końce prototypu (0,5-1cm) i skręcamy wydłużone kółko z drutu (miedzianego, nierdzewnego) i wsadzamy w jeden rozciętych końców zaklepujemy i w te miejsce wbijamy wały gwozdek tak samo postępujemy z kotwicą, i dorabiamy chwost.

3 Blaszka do budowy potrzebne będą: klamka aluminiowa lub drut mosiężny, haczyk z kółkiem.
Bierzemy klakę mocujemy ją w imadle i brzeszczotem ucinamy kawałek (ucinamy ją według uznania grubość zależy od jej ciężkości). Po ucięciu wiercimy 2 otwory na mocowanie kółka aby połączyć blaszkę z haczykiem. Po wywierceniu otworów doprowadzamy blaszkę do lśnienia polerując ją na drobnym papierze ściernym lub ją malujemy. Zakładamy kółeczka łącząc przy tym haczyk blaszką, i dorabiamy chwost.

4 Mormyszka do budowy potrzebne będą: ołów lub łezki ołowiane, haczyk z oczkiem, lakiery i igła.
Bierzemy łezkę wyjmujemy z niej igielit. Następnie bierzemy igłę wytyczamy miejsce przebicia łezki (najlepiej wbić igłę na zgrubieniu łezki wtedy będzie równo stała w toni) i małym młoteczkiem wbijamy igłę (przez powstałą dziurkę będziemy wiązać mormyszkę) teraz przez cieńszy koniec łezki (w powstałą wcześniej dziurkę po wyjęciu igielitu) wkładamy nasz haczyk, bierzemy mniejszą igłę (którą da się przełożyć przez oczko haczyka) wkładamy przez zrobioną przez nas dziurkę (igłą)
I oczko haczyka tak aby dało się przez nią przeprowadzić żyłkę w czasie wiązania. i kombinerkami zaciskamy cieńszą część łezki. Teraz naszej mormyszce zaokrąglamy kształty nożem malujemy i możemy iść na ryby.

5 Kiwok do budowy potrzebne będą: klisza, zdjęcie rędgenowskie, butelka pet, kawałek tworzywa sztucznego lub twarda sierść zwierząt. Ja wykonałem z bardzo giętkiego plastiku odpornego na zimno (wyjąłem ze starej zamrażarki) Wykonanie jest bardzo proste wycinamy długi wąski pasek zakończony kwadratem który modelujemy nożyczkami. Na środku tego koła robimy dziurkę dziurkaczem którą powiększamy.
6 Stojak na wędkę do budowy potrzebne będą: drut lub cienki płaskownik, imadło kombinerki
Bierzemy drut wyginamy tak jak na zdjęciu. Wędkę zabezpieczamy na miejscach do jej położenia kawałkiem przeciętej rurki gumowej którą potem okręciłem izolacją tak jak na zdjęciu.

7 Pierzchnia (zastąpiły ją teraz świdry które są bardzo drogie) do budowy potrzebne będą: gruby drut ( ja użyłem ośko z przekładni), drewno na rękojeść (można użyć trzonka połamanego szpadla itp. Ja użyłem kawałka trzonka), imadło, fleks
Bierzemy drut ucinamy na odległość jaka nam pasuje pamiętając o pozostawieniu drutu na osadzenie go w drewnie. Końcówkę druta przycinamy tak jak wygląda przecinak zaś z drugiej strony wycinamy w postaci szpikulca (ja wyciąłem specjalne zachabki żeby się to lepiej trzymało ). W drewnie wiercimy dziurę mniejszą od średnicy naszego pręta żeby rękojeść w czasie wbijania nie pękła. Teraz możemy pomalować rękojeść albo tak jak ja okręcić taśmą.

I możemy jechać na ryby (ale jak na razie lodu niema albo jest tak słaby że strach się bać :D



szutomasz

 


4.5
Oceń
(24 głosów)

 

Własny zestaw podlodowy - opinie i komentarze

DelTor0DelTor0
0
Material spoko :) Ale popraw sobie tytul, jak juz to: 'Hand Made' (2013-02-15 10:25)
Lin1992Lin1992
0
Oby brały na niego tylko TAAAAAKIE RYBY :) (2013-02-16 10:51)
u?ytkownik32263u?ytkownik32263
0
Rozumiem zafascynowanie Kolegi sprzętem własnoręcznie zrobionym i szczerze napiszę iż wędeczki oraz podpórka pod nie pierwsza klasa. Natomiast już przynęty i pierzchnia są bardzo kiepskie. W szczególności ta druga. Pierzchnia powinna mieć płaskie dłuto a nie okrągłe. No i samo jej wykonanie jest beznadziejne gdyż jest krzywa a nie może być. Wracając do samego artukułu. Jest on bardzo ogólnikowy, bez dokładnych opisów. Ot taki na pal odwal, byle by coś napisać. Nie rozumiem też dlaczego na samym końcu przepraszasz za błędy. Nie łatwiej byłoby je poprawić przed publikacją? Byłoby milej dla oka a tak wyszło co najwyżej średnio. Gratuluję jedynie pomysłowości, artykułu już niestety nie. (2013-02-16 14:12)
grisza-78grisza-78
0
Jeśli chodzi o pierzchnię, dam ci radę. Ostrze powinno być z mocnej stali ( np stary resor ) Zawsze proste, a nie okrągłe i ostrzone TYLKO z jednej strony. Dlaczego? A dlatego, że podczas kucia lodu jego odłamki zawsze będą uciekały " od ciebie" a nie na ciebie, czy w gumowce. To jest istotne. Druga sprawa jeśli chodzi o pierzchnię - nad ostrzem dospawaj gruby pręt, np o średnicy 30 mm o długości powiedzmy 30- 40 cm, a nad nim pręt trochę cieńszy np o średnicy 25 mm. Chodzi o to by twoja pierzchnia była stabilna i ułatwiała kucie lodu. Oczywiście wszystko idealnie w osi. Wierz mi, łowię spod lodu ponad 20 lat. Do wykonania takiej piki najlepiej zatrudnić ślusarza, lub dobrego spawacza. Pozdro. (2013-02-16 20:20)
ekciakekciak
0
nie napisałem tego ale koniec pierzchni od strony rękojeści stoczyłem na tokarce (tato mi stoczył ) ponieważ nie każdy takową posiada (ja tak) a że jest trochę krzywo osadzona to mi w niczym nie przeszkadza i dzięki za rady :D (2013-02-16 20:35)
JogurtJogurt
0
Witam wszystkich:) Artykuł bardzo przydatny dla młodych wędkarzy którzy nie maja swoich dochodów a jak wszyscy wiemy nie są to tanie rzeczy"Niestety". Ja do wykonania wędki polecam stary lub nowy "Kij" (aluminiowy) od szczotki. Jest dużo lżejszy od drewna a dodatkowo środek jako mocowanie szczytówki zalewam pianka montażową:) Pozdrawiam:) Oczywiście 5 za artykuł (2013-02-17 09:59)
Alex13Alex13
0
Nie żebym się czepiał, ale skoro, jak napisał Jogurt, artykuł ma być przydatny dla młodych wędkarzy, to o zgrozo, jeśłi naczytają się tego i napatrzą na koszmarne błędy ortograficzne, i kompletny brak interpunkcji, to więcej szkody to przyniesie niż pożytku. Fak, że to nie jest forum polonistów, nie usprawiedliwia nikogo do kaleczenia polskiej mowy i zasad pisowni. szutomasz - dla własnego dobra - poświęć nieco czasu na naukę,( a widać, że jesteś w wieku szkolnym), a nie tylko na łowienie, bo trudno Ci będzie w życiu jeśli nie będziesz umiał się posługiwać swoim językiem. Poza tym - być może masz dobre pomysły na zrobienie wędek - ale tego po prostu nie da się czytać - właśnie z powodu błędów i braku przecinków, kropek itp. (2013-02-19 10:31)

skomentuj ten artykuł