Woblery. Podstawowe informacje.

/ 2 komentarzy

[p]Wędkarze często określają nazwą ,,wobler,, każdą drewnianą lub plastikową przynętę z płytką sterową, dzięki której ściągana przynęta nurkuje pod wodę i płynie kolebiąc się lub wahając na boki. Pierwsze konstrukcje przeznaczano do dalekich rzutów, wskutek czego nawet obecnie większość ma stosunkowo krótki, aerodynamiczny korpus.
Łowienie na woblery daje najlepsze wyniki wtedy, gdy woda ma temperaturę co najmniej 10°C. W chłodniejszej ryby niechętnie atakują płynące szybko przynęty.
Woblerem można wykonywać dalekie rzuty. Można prowadzić go bardzo szybko. Dzięki temu umożliwia on przeszukanie dużej powierzchni łowiska w krótkim czasie. Intensywne drgania korpusu woblera potrafią skusić rybę nawet wtedy, gdy nie żeruje. Z kolei intensywnie żerującą rybę bardziej zainteresuje szybko płynący wobler niż przynęta poruszająca się powoli.
Większość woblerów w spoczynku unosi się na po-wierzchni wody. Niektóre toną, dzięki czemu można opuścić je na pewną głębokość i dopiero wtedy zacząć ściągać.
Woblery są wykonywane z pianek plastikowych, z twardych plastików oraz z drewna, najczęściej z balsy lub cedru, a także z lipy. Woblerami z twardego plastiku rzuca się lepiej niż takimi samymi z drewna lub pianki, ale w czasie wolnego ściągania ich praca nie jest tak atrakcyjna jak tych ostatnich.
Głębokość, na jaką nurkuje wobler, zależy od kształtu jego płytki sterowej. Wielu wędkarzy jest przekonanych, że stromo opadająca płytka pozwala woblerowi zanurzać się głębiej. W rzeczywistości najgłębiej nurkują te, których płytka sterowa jest położona prawie poziomo. Głębokość, na jakiej może pracować wobler, zależy także od wielkości płytki sterowej. Im jest ona dłuższa i szersza, tym głębiej przynęta nurkuje. Wobler z wąską, skierowaną mocno w dół płytką pracuje najlepiej na głębokości ok. 1 m; z dużą, prawie poziomą płytką osiąga w czasie ściągania głębokość 6 m. Niektóre woblery, rzucane na dużą odległość. mogą zanurkować nawet do 10 m.
Płytko nurkujące woblery są najlepsze w bystrych, płyt-kich rzekach, na rozlewiskach lub tam, gdzie pod wodą znajdują się łany roślin lub zatopione krzaki. Te, które nurkują głęboko, w płytkich wodach od razu zagrzebują się w dno albo zaczepiają się o przeszkody. Są jednak doskonałe w głębszych miejscach o twardym, dość gładkim dnie albo tam, gdzie dno stromo opada. Gdy ryby są bardzo głęboko, najlepiej zastosować woblery tonące.
Płytka sterowa niektórych woblerów jest metalowa, można ją więc zaginać pod dowolnym kątem, regulując głębokość, na jaką zanurzy się przynęta. Większość woblerów ma jednak płytki sterowe zamocowane na stałe, bez możliwości regulowania. Wędkarze, kupując je, wybierają od razu modele o różnych kształtach płytek sterowych, by móc łowić ryby przebywające na różnych głębokościach.
Płytki sterowe woblerów spełniają jeszcze jedną, bardzo istotną funkcję. Większość woblerów pracuje z głową, skierowaną lekko w dół, dzięki czemu z przeszkodami styka się najpierw płytka, a dopiero potem haki lub kotwiczki. W większości przypadków od twardych przeszkód, takich jak duże kamienie, skały czy pnie drzew, przynęta odbije się, zanim zdążą się z nimi zetknąć jej haki.[/p]
Zapraszam do przeczytanie następnego wpisu zatytułowanego ,,Woblery. Technika łowienia,,.

 


4.2
Oceń
(5 głosów)

 

Woblery. Podstawowe informacje. - opinie i komentarze

RandalRandal
0
Pouczające informacje. (2012-11-24 12:34)
esox61esox61
0
A co ma temperatura wody do łowienia woblerami? chyba tylko tyle że jak woda zamarznie to się woblerem zwykłym nie połowi a jedynie tym do łowienia w pionie. To wędkarz decyduje jak wobler szybko porusza się w wodzie więc nawet gdy woda ma temperaturę w okolicach 0 stopni łowi się woblerami równie skutecznie jak innymi przynętami. Co więcej, woblera możemy zatrzymać w toni, gdy ruszy znów jest bardzo często atakowany przez drapieżniki. Można powiedzieć że zagadnienia dotyczące woblerów i ich używania to odrębna dziedzina wiedzy spinningowej "woblerologia". Nawet kilkanaście lat zajmowania się tą "dziedziną" nie daje pewności że się ma zgłębione wszelkie tajniki i kruczki. (2012-12-02 23:41)

skomentuj ten artykuł