Wodna Straż Miejska !

/ 5 komentarzy / 2 zdjęć


Jak informuje Nowa Trybuna Opolska, Straż Miejska w Kędzierzynie - Koźlu zamierza uruchomić patrole wodne które mogły by monitorować wody Kanału Gliwickiego i rzeki Odry na terenie Kędzierzyna – Koźla. Strażnicy mają zamiar działać na zasadzie policji wodnej. Odpowiedni sprzęt jest w posiadaniu Straży Miejskiej, teraz pragnie ona go wykorzystać nie tylko do okazyjnego zabezpieczania imprez na wodzie, ale i do patrolowania wód kanału i rzeki Odry. Poniżej zamieszczamy obszerny skrót z artykułu w NTO.


Kędzierzyńscy strażnicy będą kontrolować osoby pływające na łodziach i kajakach, a także m.in. wędkarzy, jeśli ci ostatni będą np. śmiecić, zostaną ukarani takim samym mandatem jak inni za zaśmiecanie terenów miasta czyli w wysokości do 500 złotych. Strażnicy będą też przeszkoleni do udzielania pomocy przedmedycznej, by móc jako pierwsi reagować w razie wypadku. Do szerszego wykorzystania posiadanego sprzętu motorowodnego i przeszkolenia kolejnych strażników skłania fakt, że na kozielskiej wyspie ma powstać ośrodek sportów wodnych oraz że na Odrze od dłuższego czasu sporo się dzieje w wykorzystaniu jej do rekreacji i małej żeglugi turystycznej. Prywatne firmy organizują spływy kajakowe, w regularne rejsy wypływa też statek wycieczkowy "Silesia”. Coraz więcej jachtów korzysta również z mariny Lasoki, znajdującej się na granicy gmin Kędzierzyn-Koźle i Zdzieszowice. Ponadto port jachtowy uruchomiono kilka tygodni temu w Gliwicach. Klienci mogą tam czarterować łodzie, a jedną z największych atrakcji są wycieczki kanałem z Gliwic do Koźla. Port jachtowy budowany jest też w Krapkowicach. Sytuacja, więc wymaga większej kontroli kanału i rzeki, tak by wszyscy korzystający z szlaków wodnych przestrzegali przepisy i nie stanowili zagrożenia dla innych użytkowników szlaków wodnych. Być może częstsze wizyty strażników pomogą w identyfikacji tych, którzy zaśmiecają wody Odry i kanału.

Strażnicy przyznają, że wszędzie tam, gdzie ludzie wypoczywają na Odrze, pojawia się też alkohol. I to właśnie on bywa najczęstszą przyczyną wypadków.

Od kilku miesięcy obowiązuje surowy zakaz picia alkoholu przez osoby przebywające na wodzie. Według nowych przepisów: piwa, wina czy wódki nie można pić na żadnym sprzęcie wodnym. Za złamanie tego zakazu można zapłacić nawet do 5 tys. zł grzywny.

W praktyce jednak często zakaz ten jest łamany. Strażnicy miejscy sami nie będą wprawdzie mogli badać załóg na obecność alkoholu, ale gdy będą mieli podejrzenia, że ich członkowie są pijani, wezwą policjantów.

Jak pisze autor artykułu, nowy pomysł Straży Miejskiej, podoba się wędkarzom, a opinie jednego z kędzierzyńskich wędkarzy możemy przeczytać w całym tekście na stronie NTO.na zdjęciu: kajaki na Kanale GliwickimŹródło: Nowa Trybuna Opolska

 


5
Oceń
(16 głosów)

 

Wodna Straż Miejska ! - opinie i komentarze

jurekjurek
0
Co racja , to racja , 70 % utonięć jest spowodowane przez pijanych ludzi . (2012-08-20 14:20)
marekrmarekr
0
Ktoś kiedyś wypowiedział bardzo mądre słowa :" wódkę pije się z głową a nie z zakąską" (2012-08-20 19:27)
RoxolaRoxola
0
Brałam w tym roku udział w akcji społecznej "Pływam bez promili" i wiem jaki to poważny problem, bo dużo czasu spędzam nad wodą, również jako tylko obserwator. A na Odrze w Kędzierzynie jest czasami ruch jak na autostradzie :) Nawet jeżeli straż nie może sprawdzić trzeźwości to sama obecność jest mile widziana i da do myślenia amatorom wodnych atrakcji po alkoholu. (2012-08-22 08:52)
kamil11269kamil11269
0
***** (2012-09-19 14:46)
witiakwicol1witiakwicol1
0
Drodzy koledzy i koleżanki problem picia alkoholi nad jak i na wodzie jest zmorą polskich jezior lecz by z tym zjawiskiem walczyć potrzeba ludzi którzy nie będą bali się podejść do grupy która już ma dobrze w czubie i jest arogancka wobec innych użytkowników wód.Będąc kiedyś na kontroli mogłem z kolegami zaobserwować takie zjawisko upokarzania słabszych i dopiero po naszej interwencji pijani amatorzy wędkowania na gazie zrezygnowali z docinek lecz to nie był koniec ich problemów bowiem policja którą wezwał kolega zgarnęła towarzystwo na izbę wytrzeźwień i taki był finał ich wędkowania więc ku przestrodze innych pijących nad wodą proponuje się zastanowić czy warto. (2012-10-29 19:00)

skomentuj ten artykuł