Zaloguj się do konta

Wybór miejscówki na małym akwenie.

       Na tak małym łowisku jakim są Stawy wydawać by się mogło, że ryby tak samo będziemy łowić bez znaczenia na to jakie stanowisko wybieramy, kierujemy się wtedy wygodą i miejscem, do którego mamy najbliżej. Niestety doświadczenie zdobyte podczas tych dwóch tygodni zdecydowanie ukazało jak mylne może być to myślenie. Szereg czynników jakie zaobserwowałem, że miały wpływ na miejsce żerowania ryb.
Głębokość łowiska
W zależności od pogody musimy zwracać uwagę na głębokość wody w miejscu, w którym umieszczamy zestawy. W przypadku załamania pogody i spadku temperatury ryby lepiej żerowały na głębszej partii zbiornika natomiast gdy tylko pojawiło się słońce i temperatura rosła miejsce żerowania przenosiło się na płytsze miejsca.
Naturalne żerowiska
Bez znaczenia od typu łowiska warto obłowić przybrzeżne trzcinowiska, gwałtownie schodzące, strome groble, nad którymi rosną wysokie krzaki ograniczające dostęp do wody i dają cień oraz drzewa i krzaki leżące w strefie przybrzeżnej. Karpie w takich miejscach czują się bezpieczne a dodatkowo na Stawach rzadko kto próbuje w ten sposób łowić co może być naszym dodatkowym atutem.
Wiatr
Nie od dziś wiadomo, że wiatr w znacznym stopniu wpływa na miejsce żerowania karpi. Po pierwsze reguluje temperaturę i napowietrza wodę a po drugie niesie pożywienie unoszące się na powierzchni lub w toni a czasem też leżące na dnie. Na tym łowisku nie każdego dnia sprawdziła mi się zasada, że ryb szukać należy na brzegu nawietrznym jednak nie należy tego parametru lekceważyć.
Temperatura
Krótko o niej już wspomniałem, więc mogłem zaobserwować zależność, że im wyższa temperatura tym ryby były na płytszych partiach łowiska. Może się to nie sprawdzić w przypadku długofalowych upałów gdy z wody robi się "zupa" a ryby uciekają na głębszą część łowiska w poszukiwania tlenu i ochłodzenia.
Ciśnienie
W przypadku łowienia ryb bardzo często zwracamy na ten parametr szczególną uwagę. Tak samo tutaj stabilne ciśnienie połączone z równą, ładną pogodą jest naszym sprzymierzeńcem i ułatwia nam zadanie podczas gdy gwałtowne zmiany mogą skutecznie uśpić ryby.
Gdy pogoda płatała figle znacznie aktywniejsze stawały się jesiotry, które najlepiej brały w najgłębszej partii łowiska blisko brzegu.
     Tymi czynnikami kierowałem się rozpoczynając każde wędkowanie w Gospodarstwie Rybackim Stawy i w połączeniu z taktyką łowienia i nęcenia przynosiły bardzo dobre rezultaty zapewniając każdego dnia przynajmniej kilka ryb. Zapraszam do śledzenia kolejnych artykułów dotyczących tej przygody. Pozdrawiam, Łukasz.

Opinie (1)

spines21

Małe akweny maja swoje prawa i specyfikę. Ciekawe i pożyteczne porady o wędkowaniu na małych wodach kolega zamieścił.   [2017-09-03 15:28]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej