Wyśmienity szczupak po staropolsku


SKŁADNIKI:
- świeży szczupak o wadze 2 kg lub nieco więcej
- 2 duże liście laurowe
- kostka (25 dag) zamrożonego masła
- duża cebula
- marchew
- korzeń pietruszki
- 1/2 selera
- szklanka białego, wytrawnego wina
- sól
- pieprz
- cytryna
- wiórki świeżego chrzanu
- zielona pietruszka

PRZYGOTOWANIE:
Oczyszczonego dokładnie z łusek, wypatroszonego szczupaka myjemy pod bieżącą wodą, obsuszamy, nacieramy wewnątrz i zewnątrz solą i pieprzem. Do środka wkładamy liście laurowe, zawijamy rybę w lnianą ściereczkę i wstawiamy na 2 godz. do lodówki.
Zamrożone masło kroimy w cienkie wiórki. Jarzyny ucieramy na tarce z dużymi otworami, cebulę kroimy w cienkie piórka. przed pieczeniem na spodzie brytfanny rozkładamy 1/2 utartego na wiórki masła, utartej jarzyny i cebulę. Na takiej warstwie układamy całego szczupaka (po odrzuceniu liści laurowych), posypujemy pozostałymi wiórkami masła, podlewamy 2 łyżkami wody i winem. Przykrytą brytfannę wstawiamy do wygrzanego piekarnika na 45-55 min (czas zależy od wielkości szczupaka). Pieczemy w temp. nieprzekraczającej 200*C.
Upieczona rybę wykładamy grzbietem do góry na wygrzany półmisek, wokół układamy uprużone warzywa, obkładamy cienkimi plastrami cytryny, wiórkami chrzanu i listkami pietruszki. Potrawę polewamy wytrawnym sosem. Pozostały sos podajemy w sosjerce.

Życzę smacznego

info: Kuchnia polska

 


4
Oceń
(4 głosów)

 

Wyśmienity szczupak po staropolsku - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł