Zaloguj się do konta

XVII Zawody Aktorów-Łańsk 2-4.06.13

XVII Zawody Aktorów Wędkarzy im. Jaremy Stępowskiego o Puchar Mistralla
Łańsk 2-4 czerwca 2013

„Powrót do domu”

Po wielu latach tułaczki po Świecie, Zawody Aktorów Wędkarzy powróciły do matecznika, do miejsca w którym cała aktorska brać, kochająca ciszę, niepowtarzalny nastrój i piękne krajobrazy, czuje się najlepiej!

Termin wyznaczony na początek czerwca był dość ryzykowny, ponieważ zima tego roku wyjątkowo długo odchodziła za horyzont, co spowodowało że okres wegetatywny w całej Polsce,
a w szczególności na Mazurach, przesunął się o kilka tygodni. 48 godzin przed zawodami trzcinki były skromniutkie (15-20 cm), woda zimna, a głębsze partie jeziora przypominały marcową, zmęczoną stopniałym lodem otchłań.
Mimo to obsada dopisała wspaniale, nastroje były bojowe, a pogoda mimo bardzo niesprzyjających prognoz długoterminowych, oszczędziła łowiących.
W związku ze specyfiką naszych aktorskich zajęć, zawody rozgrywamy w poniedziałki, jako że ten dzień jest dniem wolnym od pracy w teatrach.

Wspaniałe i skore do poświęceń i ofiarnej pomocy grono sponsorów sprawiło, że zawody (mimo ogólnoświatowego kryzysu) udało się zorganizować na wysokim poziomie! Sprawdzone marki
i fantastyczni ludzie, tak w skrócie można opisać naszych darczyńców. Firma MISTRALL należąca do braci Tomasza i Wojciecha Stępniów, od lat dba o aktorów wędkarzy i przyczynia się do wspaniałej integracji naszego środowiska! Firma MEPPS, sponsor nagród, jest z nami od początku trwania imprezy czyli od 1997 roku! Edmund Gutkiewicz wspiera nas od początku nowego Millenium. Inni darczyńcy jak STOCK, MABO czy STAN-P rozpoczynają (mam nadzieję) wieloletnią i owocną współpracę z Zawodami Aktorów Wędkarzy.
Od wielu już lat patronem honorowym naszych spotkań jest Pani Anna Religa, patroni prasowi to Wędkarski Świat i Wędkarstwo Moje Hobby, a patronat internetowy przypadł w udziale Telewizji Taaka Ryba i zaprzyjaźnionemu z nami od początku swego istnienia portalowi Wedkuje.pl

Nagród było co niemiara!!! Upominki w pokojach, czapeczki, koszulki, przynęty spinningowe, gadżety, wreszcie silniki, luksusowe kołowrotki, wędki, zegarki...Jedną z najciekawszych nagród był zbudowany przez Zbigniewa Kawalca specjalnie na Zawody Aktorów luksusowy spinning wzdręgowy. Najlepsze wędkarki imprezy zostały obdarowane biżuterią ufundowana przez Państwa Wernickich.

Dzień przed zawodami kilkunastu wędkarzy postanowiło potrenować i sprawdzić „bankowe” miejscówki. Reżyser Jarek Żamojda złowił 85 centymetrowego „zębatego”, Rajmund Litwiński po złowieniu 10 sztuk szczupaków odłożył wędkę, a Wiesław Beszczyński ze Skody Auto Wimar bił swoje mazurskie rekordy „bez pustego przebiegu”, w pięciu rzutach złowił 5 szczupaków!
Ci którzy nastawili się na łowienie okoni i wzdręg mieli więc sporą zagwostkę. Łowić małe ryby
i powolutku punktować czy nastawić się na szczupaki, które wyjątkowo chętnie żerują w tym roku.
A może złowić szybko komplet zębatych (2 sztuki) i popłynąć na okonie i krasnopiórki?

Przed rozpoczęciem zawodów, ekipa z Ośrodka Zarybieniowego w Szwaderkach zafundowała uczestnikom imprezy nie lada atrakcję – zarybianie jeziora łańskiego sieją. Były to egzemplarze o długości 12-18 cm. Za kilka lat te piękne i waleczne ryby będą rwały zestawy miłośnikom wędkarstwa podlodowego!
O bezpieczeństwo uczestników dbały łodzie Olsztyńskiej Policji, która z Janem Mellerem na czele od wielu już lat pomaga nam w zorganizowaniu imprezy.

Faworyci postanowili się skupić na okoniach i wzdręgach licząc na szczupakowy przyłów. I ta strategia okazała się być idealna, bo jak mówi przysłowie: „nie zawsze jest niedziela” i o ile
2 czerwca szczupaki zabijały się w pościgu za gumą, blachą i woblerem, o tyle w poniedziałek
3 czerwca miały kompletna sjestę!!! W ciągu 8 godzinnej tury złowione zostały tylko 2(!) wymiarowe Esoxy!
Najbardziej obfitą w ryby okazała się być płytka zatoka północna, bezpośrednio obok Ośrodka Rządowego. Za wyspą na płytkim plosie było mnóstwo wzdręg i okoni. Trening utwierdził mnie w przekonaniu, że należy się tam spodziewać tych właśnie ryb. Po kilkunastu minutach poszukiwań, udało mi się namierzyć dość pokaźne stado Krasnopiórek i w zasadzie przez całą 8 godzinną turę przesuwałem się po „ściance” w północno-zachodniej części jeziora, co kilkadziesiąt minut zmieniając kąt podania przynęty. Okraszając wzdręgi okoniami udało mi się złowić ponad 13 kilogramów ryb, co jest najlepszym wynikiem wagowym w 17-sto letniej historii zawodów! Duże podziękowania należą się Tomkowi Kozłowiczowi i Damianowi Litwińskiemu, którzy postanowili mi nie przeszkadzać i popłynęli w poszukiwaniu ryb w południową część jeziora!
Miejsce drugie, łowiąc wyłącznie okonie, zajął Olin Gutowski. Rewelacyjnie spisał się 13 letni Maciek Żamojda, który postanowił wystąpić w kategorii aktorów. Należy przypomnieć, że w roku ubiegłym na Wigrach zwyciężył w klasyfikacji juniorów. Łowił okonie na „jaskółkę”, choć dzień wcześniej wspaniałe wyniki treningu kazały mu nastawić się na szczupaki. Wynik 720 dkg pozwolił mu zająć wysokie 3 miejsce w silnie obsadzonej kategorii!!!
Mistrz Rajmund Litwiński wciąż nie zwalnia tempa! Jak zwykle łowił na swoim wysokim, nieosiągalnym dla wielu poziomie. Walcząc z niesprzyjającym wiatrem i zmianą pogody, bez problemu zwyciężył w klasyfikacji Mistrzów łowiąc w południowej części jeziora 3,660 dkg ryb
Kategoria Gości Honorowych padła łupem reżysera Krzysztofa Langa („Papierowe Małżeństwo”, „Prawo Miasta”). Konsekwentnie łowił okonie, wypatrując stad wzdręg i od czasu do czasu poprawiając wagę dorodną ślicznotką! Wynik 2040 dkg pozostawił jego konkurentów w tyle.
Największego szczupaka imprezy złowił Waldemar Rudnik, który w towarzystwie redaktora Andrzeja Turskiego eksplorował płytką zatokę w poszukiwaniu okoni. Po złowieniu kilku dorodnych sztuk na „rybkę”, poczuł niezwykle delikatne „stuknięcie” z opadu. Żyłka 0,14 bez wolframowego przyponu, woda 1 m...Szczupak 55 cm wyczyniał istne cuda na mięciutkiej „wklejance”, ale po kilkunastu minutach wylądował bezpiecznie w podbieraku.
Legenda polskiego „rodbuildingu” Zbigniew Kawalec, znawca współczesnych metod poławiania na miękkie przynęty, polował drop shotem, swing tipem i Wacky na pasiastych rozbójników. Jego łupem padł największy okoń imprezy, 28 cm
Największą wzdręgę imprezy 29,5 cm udało mi się złowić na mucho-jiga. Jednak gdyby nie Edmund Gutkiewicz i pożyczony od niego profesjonalny podbierak na długiej sztycy...mógłbym przegrać walkę z szalejącą wśród podwodnych szuwarów waleczną wzdrynką!

Drugiego dnia zawodów odbył się tradycyjny konkurs rzutu do tarczy Arenberga. Kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek stanęło do walki o puchary i wspaniałe nagrody. Sokolim okiem popisał się Zbigniew Biernacki, miejsce drugie zajął Wojtek Wernicki, a na ostatnim miejscu podium zameldował się Dariusz Bogucki.

Debiutujący na zawodach operator filmowy Bastien Loiesau-Majewski, dzielił się z uczestnikami imprezy swoją wiedzą dotyczącą mistrzowskiego posługiwania się muchówką. Tłumaczył zawiłości techniki i prezentował kilka rodzajów rzutów linką zakończoną suchą muchą. W wolnych chwilach demonstrował swoje umiejętności na wypływającej z jeziora rzece Łynie.

Ogromne podziękowania należą się władzom Ośrodka Rządowego w Łańsku z Panami Jackiem Szepskim i Tomaszem Kopyrą na czele oraz całemu personelowi obsługującemu naszą imprezę. Państwo Ania i Jan Zuzelscy od wielu lat stanowią wizytówkę Ośrodka w Łańsku. Bez ich wsparcia, a także bez pomocy Pań i Panów z recepcji, bufetu, kuchni i przystani (nieoceniony Pan Wawerek!), zawody byłyby niemożliwe do zorganizowania!

Mamy nadzieję, że za rok uda nam się znowu spotkać w tym niepowtarzalnym i owianym legendą, urokliwym miejscu!!!


Na zakończenie należałoby słów kilka powiedzieć o Kormoranie zwyczajnym (Phalacrocorax carbo ), którego populacja wciąż wzrasta i który znacznie przyczynia się do zmniejszenia populacji ryb na niektórych (idealnie przez niego wybranych) akwenach. Pomijam już fakt jego toksycznych odchodów i wybieraniu najcenniejszych (tylko średnich i dużych) ryb z rybostanu...Myślę, że należałoby bacznie przyjrzeć się ustawie o ochronie tych ptaków i spróbować wprowadzić choćby sezonowe ograniczenia w ochronie tego gatunku. Nasi niemieccy sąsiedzi żartują, że Kormorany (tam nie będące pod ochroną) nocują w Polsce, bo czują się u nas bezpiecznie...a na spożywanie posiłków przylatują w okolice Berlina.

Z wędkarskim pozdrowieniem
Robert Czebotar


WYNIKI


KATEGORIA AKTORZY
1. ROBERT CZEBOTAR - 13240 pkt
2. OLIN GUTOWSKI - 1840
3. MACIEJ ŻAMOJDA - 720
4. SŁAWOMIR GŁAZEK - 660
5. GRZEGORZ FALKOWSKI - 580
6. TOMASZ MANDES - 540
7. JANUSZ ONUFROWICZ - 440
8. TOMASZ GĘSIKOWSKI - 440
9. JAN JANGA TOMASZEWSKI - 360
10. JAROSŁAW DOMIN - 280
11. ROBERT WABICH - 260
12. JACEK KRÓL - 240
13. WIKTOR ZBOROWSKI - 240
14. ADAM BIEDRZYCKI - 200
15. PAWEŁ KRYKSUNOU -180
16. ANDRZEJ NIEMIRSKI - 140
17. ARTUR KACZMARSKI - 120

KATEGORIA GOŚCIE HONOROWI
1. KRZYSZTOF LANG - 2040
2. WALDEMAR RUDNIK - 1660
3. TOMASZ LEWANDOWSKI - 540
4. KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ - 520
5. WOJCIECH ZIMECKI - 380
6. ANDRZEJ RENES - 320
7. ANDRZEJ TURSKI - 160

KATEGORIA SPONSORZY – MISTRZOWIE
1. RAJMUND LITWIŃSKI - 3660
2. MACIEJ WIECZOREK - 2180
3. MACIEJ ŻEJMO - 1940
4. DAMIAN LITWIŃSKI - 1700
5. WOJCIECH WERNICKI - 1560

KLASYFIKACJA KLUBU MISTRALL FISHING TEAM
1. ROBERT CZEBOTAR
2. RAJMUND LITWIŃSKI
3. MACIEJ WIECZOREK
4. KRZYSZTOF LANG
5. DAMIAN LITWIŃSKINAJLEPSZA WĘDKARKA
EWELINA KOGATA WERNICKA - 1140


NAJWIEKSZY SZCZUPAK – 55,5 CM WALDEMAR RUDNIK

NAJWIEKSZY OKOŃ – 28 CM – ZBIGNIEW KAWALEC

NAJWIĘKSZA WZDRĘGA – 29,5 CM – ROBERT CZEBOTARSPONSORZY

GŁÓWNY SPONSOR ZAWODÓW:

MISTRALL – Tomasz i Wojciech Stępień

SPONSORZY NAGRÓD:

GOSPODARSTWO RYBACKIE SZWADERKI – Mirosław Tymoszczuk
AUTO WIMAR - Wiesław Beszczyński
STANP - Stanisław Przepiórka
STOCK - Mariusz Borowiak
ZBIGNIEW KAWALEC
GUTMIX – Edmund Gutkiewicz
MEPPS.PL – Grzegorz Janusz
ANDRZEJ RENES
GOODMAN – Grzegorz Siciński
LUXWOOD – Dariusz Świniarski
KOGATA I WOJCIECH WERNICCY
TOKAREX – Jan Tokarski
ŻYWIEC – Robert Zawarski
NORMARK - Mirosław Adamski
MABO - Marek Bojanko
LEMIGO - Mirosław Garbacz
POLICJA OLSZTYN – Jan Meller


upominki ufundowali
GRAFF
DARIUSZ DUDAR


PATRONAT HONOROWY – PANI ANNA RELIGA
PATRONAT PRASOWY – WĘDKARSKI ŚWIAT / WĘDKARSTWO MOJE HOBBY
PATRONAT INTERNETOWY – WEDKUJE.PL / TAAKA RYBA

Opinie (9)

użytkownik

Gratulacje Panie Robercie. Imponujący wynik!!!! Pozdrawiam***** [2013-07-15 22:09]

wedkarz35

Co to jest dkg ? Może chodzi o "dag" ( dekagram ) ?. 3,660 dkg (dag) = 0,0366 kilo ? [2013-07-16 00:03]

JKarp

Robert a ten w czerwonej czapce to zabłądził i przypadkiem wlazł w kadr ;-))) Pozdrawiam JKarp [2013-07-16 08:42]

sicina

wspaniala impreza od lat. Dzieki Robert. [2013-07-16 10:14]

Sandacz16

Niezły wynik Panie Robercie. [2013-07-16 14:23]

esox61

Gratuluję :) kapitalny wynik!!!!! A relacje z tej imprezy czytam z przyjemnością od lat :) [2013-07-16 21:37]

jurek

Gratki Robercie , imponujący wynik . [2013-07-17 13:27]

czebotar

Kochani!Bardzo dziękuję za dobre słowa!!!Pozdrawiam gorąco! [2013-07-17 18:05]

Demens

Impreza bajeczna!!!!!!!do następnego ;-] [2013-07-18 03:25]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej