Zaloguj się do konta

Z awanturą w tle

Udało mi się już kilka razy wyskoczyć na pobliski staw. W związku z tym, że prowadzę dość intensywny tryb życia na wędkowanie mogę pozwolić sobie tylko w piątek po pracy i w sobotę. Każdą wyprawę obmyślam, kombinuję, a czas ubiegający do wypadu umilam sobie na wędkuję.pl. Tak było i tym razem. Cały tydzień oglądałem prognozy pogody i przeszukiwałem forum w celu dokształcenia się z tematu „boczny trok” W ostateczności kupiłem 2 ciężarki 8 gramowe, haczyki gamakatsu i wpakowałem do niedawno zakupionego pudełka w którym czekały już na wykazanie się przynęty spinningowe na okonia. Nadszedł długo oczekiwany piątek. Troszkę się w pracy przeciągnęło więc na łowisko dotarłem dopiero o 17.00 zaopatrując się w pobliskim sklepie w białe robaki. Był to mój drugi w sumie wypad, za pierwszym razem złapałem 3 ładne płocie (16-22 cm). Planowałem znów usiąść w tym samym miejscu i powalczyć ze spławikiem, a w tym czasie konstruować boczny trok (trwa to bardzo długo bo po pierwsze nie mam doświadczenia, po drugie ciągle gapię się na spławiki).
Po dotarciu na staw zdziwiłem się niemiło –pełne obłożenie, myślę sobie: „ach więc to jest ta presja wędkarska”. Na większości stanowisk, w tym i na „moim” siedziała ekipa karpiarzy (w zasadzie nazywam tak wszystkich łowiących metodą gruntową). Znalazłem sobie więc nową miejscówkę, całkiem ładną, ale jak się później okazało, zupełnie „pustą”. W domu odkryłem jeszcze w lodówce kukurydzę truskawkową firmy traper, którą kupiłem w zeszłym sezonie, więc postanowiłem jedną wędkę posłać na grunt. Jak pomyślałem tak zrobiłem. Po około godzinie na spławiku cisza, na gruncie nic a spinning leżał gotowy do rzutu. Nawiedził mnie portalowy kolega Wojtek, który skupił się od razu na troku uprzednio pytając mnie czy może, jako że pierwszy zająłem stanowisko. Pomyślałem sobie że czas pozbierać graty i porzucać trochę z nim. Po 15 minutach straciłem 2 przynęty i jedyne 2 ciężarki :) więc trzeba było wypróbować inne cuda ze skrzynki. Wyłowiliśmy kilogramy zielska a Wojtek złowił nawet sporego rozmiaru puszkę po czymś. Trzeba mu jednak oddać honor, coś dużego holował, ale kilka metrów od brzegu zabłysnęło pod wodą, machnęło ogonem i pożegnało się na zawsze. Nic już tego dnia nie zdziałaliśmy mądrego. Ja wiedziałem, że rano znów tu będę, więc bez żalu pozbierałem graty i udałem się do domu.

.Sobota późnym rankiem stawiłem się na łowisko. Znów przeżyłem szok, bo ludzie inni ale stanowiska w większości znów pozajmowane, oprócz wczorajszego. Pomyślałem, że to dobry znak, bo wieczorem zanęciłem, teraz zanęcę i od ryb się nie opędzę. Po drodze powiedziałem sąsiadowi ładne „dzień dobry” ale w odpowiedzi otrzymałem niesympatyczny pomruk. Nie przeszkadza mi to, nie przyszedłem wszakże na pogaduchy ze starszym panem tylko posiedzieć nad wodą. Zacząłem o 8.00, a plan był następujący: do 10.00 spławiki, od 10.00 do 11.00 spining i do domku. Niestety z braku brań i z zimna już o 9.00 pozbierałem spławiki i zacząłem się bawić w spiningowanie. Najpierw twisterki przeróżnych kolorów na główkach jigowych (bez przyponów, żyłka 0,14). Potem obrotówka. W związku z tym, że niezbyt daleko mi te przynęty leciały zawiązałem sobie obrotówkę nr 4 (sprzedana jako okoniowa, ale wydaje mi się ze może i za duża). W tym momencie emerytowany „kolega” nie wytrzymał i zaczął się wydzierać. Dialog wyglądał następująco:
E (emeryt): „kur… ty niy wiysz, że niy wolno błyskać do maja?”
J (ja): Proszę Pana, kto powiedział, że nie wolno, ja chce okonia, a nie szczupaka, a to szczupak ma okres ochronny”
Poszedł po kolegę mojej lewej strony i razem zaczęli dalej bluzgać na mnie. Tylko tyle mogli (oprócz wezwania służb) bo raczej nie rzuciliby się na mnie. W końcu mam prawie 2 m wzrostu i połowę lat mniej od nich, więc siłowe rozwiązanie nie wchodziło w grę.
E – „Ty chu… kto Ci doł karta? Kur… takie chu*e j*ane, regulaminu niy znosz?”
J – ja znam regulamin, jeśli ma Pan regulamin i pokaże mi Pan , gdzie pisze że nie wolno na taką przynętę łowić to przyznam Panu rację.
Kolega emeryta się poddał i wrócił na stanowisko, usłyszałem gdzieś tam że jak okoń to jednak może rzucać, ale agresywny emeryt nie dał za wygraną dalej wyzywając mnie od najgorszych. W międzyczasie kątem oka zauważyłem, że siedzi i studiuje nowy regulamin. Było mi zimno i chciałem iść do domu, ale moja wrodzona złośliwość kazała mi poczekać na rozwój sytuacji.. Usłyszałem jeszcze tylko „czekaj hu*u jak przyjdzie kontrola” Po jakiejś pół godziny szczęśliwy dziadek znalazł na mnie paragraf :). W pewnym momencie ze szczęściem w głosie krzyknął: „kur*a, jak znosz regulamin, to 25 m odstępu rób, no to spier…”
Uśmiechnąłem się do siebie bo nie spodziewałem się, że mnie tak zaskoczy. Położyłem wędkę i podszedłem do niego mówiąc: „Tak, ma Pan rację, idę do domu już tylko po co te nerwy i przekleństwa?”
Skończyło się tak, że przyznał mi niechętnie rację mówiąc że regulamin się często zmienia, a w zeszłym roku na „błystki” łowić nie wolno było. Porozmawialiśmy jeszcze chwile i udałem się do domu.
Na koniec powiem Wam, że cieszę się z tej sytuacji, bo to znak, że jednak są osoby którym zależy na okresach i wymiarach ochronnych. Pozostaje niedosyt po sposobie w jakim komunikował się starszy Pan. Nic o mnie nie wiedział, a traktował jak najgorszego śmiecia i przestępcę. Inną rzeczą jest to, że faktycznie nigdy nie wiemy co złapie naszą przynętę. Czy w takich okolicznościach nie było by złotym rozwiązaniem zakazać połowu na spinning do maja? W sumie wiem, że szczupak i okoń to nie jedyne ryby spinningowe, a spinning to nie jedyne metody połowu drapieżnika. Co zrobić by wilk był syty i owca cała?

Opinie (6)

Rudi

Szkoda, że to niestety standard na Śląsku. Ja byłem ostatnio na Zandce i pełno emerytów obalających flaszeczkę. Na mnie i moją dziewczynę patrzyli jak na ufo, a jak o coś spytałem to tylko głupie docinki umieli wykrztusić. [2011-04-16 12:37]

pilatto

to też na zandce bylo :) [2011-04-16 16:38]

użytkownik

Suma sumarum, prędzej czy później łowisko oczyści się z tego typu (emeryta) przypadków. Zatem życzę koledze powodzenia i nie zniechęcaj się pierwszymi niepowodzeniami z trokiem, doświadczenie i ryby w końcu same przyjdą. Zbieram za chwilkę klkamoty i pędzę szukać szczupaka, może któryś zgłupieje i zaatakuje;) Pozdrawiam i zostawiam 5*. [2011-05-01 03:52]

adamk90

słuchaj mam pytanie czy ten staw o jakim piszesz to nie czasami 740 ??? bo miałem podobny incydent [2013-02-19 10:46]

kaczus21

to są stare wyjadacze karpii debilizm i już siedzą i filują mają po 2 lodówki w piwnicach i łowią jak pajace to nie tylko uwas tak jest wszędzie myślą że są panami łowiska STARE WYGII...KOKOTEK ZANDKA KISZKA MARTYN SZACHT ITD [2014-04-09 12:55]

Rafikix

dzisiaj na kokotku łowie na boczny trok i tez emeryt mi gada że mam to pozwijać bo nie wolno łowić na spining i poszedł strasząc mnie kontrolą dlatego szybko znalazłem regulamin i co nic takiego nie pisze wiec poszedłem go szukać ale niestety już go nie było :) [2014-05-03 16:57]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Łowisko Tuszynek

ŁowiskoNa Łowisko Tuszynek wybraliśmy się w drugiej połowie lipca na k…