Z czym wybrać się na okonie.

/ 2 komentarzy

Witam !
W dzisiejszym artykule opisze wam wszystko o okoniach jakiego sprzętu i inne tego typu porady.
A więc zacznijmy od wyboru wędziska :
Wędzisko według mnie powinno być przede wszystkim lekkie ,długość dobieramy do miejsca łowienia łódka lub brzeg. Ja używam wędziska o długości 2,6m, używam takiego wędziska do łowienia z łódki jak i z brzegu. Wiele osób teraz powie ,długość 2,6m się nie nada do łowienia z łódki a ja się z nimi nie zgadzam ponieważ jak łowie z łódki potrzebuje rzucić parę metrów dalej na taką odległość gdzie wędka o długości 2,4m by nie dorzuciła. Taka długość nie przeszkadza mi w operowaniu wędką na łódce. Wiele osób powie że można bliżej tego miejsca podpłynąć ale czasem ryby są daleko ,a po chwili mogą być bliżej i wtedy jest bez sensu zmienianie miejsca co kilka minut. Ale każdy powinien dopasować sobie długość do tego jak mu będzie wygodniej ,dla niektórych długość 2,6m może być za długa. Jeżeli ktoś tylko łowi z brzegu od razu odradzam wędki krótsze niż 2,4m.
Dobrze ,myślę że temat długości wędziska mamy zakończony ,przejdźmy więc do ciężaru wyrzutowego. Ciężar wyrzutowy dobieramy do metody jaką będziemy stosować ,może być to boczny trok lub przynęta typu mała obrotówka lub gumka na główce jigowej. Ja łowie na tą i na tą metodę więc używam wędki z wyrzutem do 13g. Jest to według mnie wystarczający ciężar wyrzutowy ponieważ na boczny trok często używam ciężarków 10g a więc wędka z ciężarem wyrzutowym np. do 10g była by już za słaba. Więc jeżeli będziecie łowić tylko na główki jigowe dobrym wyborem będzie wędka z ciężarem wyrzutowym do 10g i mniej. Jeżeli będziecie łowić z użyciem bocznego troku polecam wędki z ciężarem wyrzutowym do 12g 13g lub w ostateczności 15g chociaż według mnie najlepsza będzie wędka do bocznego troka i główki jigowej z ciężarem wyrzutowym do 12g lub 13g,ponieważ chodzi tutaj o to żeby widzieć nawet najdelikatniejsze branie.
Ja do łowienia okoni używam wędki typu wklejanka. Jest to wędka z wklejoną szczytówką szklaną lub węglową.
Teraz akcja wędki są różne wędki o różnej akcji według mnie najlepsza wędka jest o akcji szczytowej, ponieważ pozwala na dobre zacięcie okonia.
To myślę że tyle o wyborze wędki ,podam teraz nazwę wędki jakiej ja używam nie chcę tutaj robić żadnej reklamy tylko zaprezentować sprawdzoną wędkę. Jest to Mikado Silver Eagle Ultra Fast Light 260cm cw do 13g . Jest to wędka bardzo lekka bo waży zaledwie 146g. Ale jaką wędkę wy wybierzecie to zależy już od was na jaką wędkę was stać bo można kupić wędkę za 50zł ale i za 650zł to już ode mnie nie zależy ,wybór należy do was.
Jeżeli chodzi o kołowrotek to tutaj za dużo się nie będę wypowiadał, ponieważ za dużo nie ma nic do pisania. Kołowrotek powinien przede wszystkim dobrze wywarzać wędzisko, nie być za dużych rozmiarów ,dobrze nawijać żyłkę lub plecionkę a reszta to już zależy od was na jaki was będzie stać bo można kołowrotek kupić i za 50 zł i 350zł.
Teraz pytanie Co wybrać plecionkę czy żyłkę? Ja osobiście do łowienia okoni używam żyłki o grubości 0,14mm, i co do żyłki nie mogę nic złego powiedzieć ponieważ ryby na nią biorą branie przekazuje mi do wędki idealnie. Co do plecionki to nie będę się wypowiadał ,ponieważ nie łowie na nią.
Myślę że wam trochę przybliżyłem wybór sprzętu na okonie w razie pytań pisać we wiadomościach :)
A tutaj film o łowieniu okoni który nagrywam razem kuzynem
http://www.youtube.com/watch?v=P5weM-1wKKg&feature=plcp

 


5
Oceń
(5 głosów)

 

Z czym wybrać się na okonie. - opinie i komentarze

kielan23kielan23
0
fajnie napisane oczywiście 5 za wpis. (2012-10-25 22:58)
pawel68pawel68
0
wszystko o sprzęcie a nic o przynętach
(2012-12-30 23:47)

skomentuj ten artykuł