Wędkarskie Mistrzostwa Karolewskiej Polany 2015

/ 3 komentarzy / 26 zdjęć


„ZA ZWYCIĘSTWO”.
Wędkarskie Mistrzostwa Karolewskiej Polany
Majowy poranek 19.05.2015r., pomimo faktu, że jest to wtorek, początek tygodnia, na Karolewskiej polanie już od świtu krząta się przy wojskowej kuchni polowej jakaś ekipa. Słychać odgłosy rąbanych polan, szum wody wlewanej do wielkich kotłów i po chwili nad starym krzewem słodko kwitnącego głogu, unosi się biały dymek i słodka woń palącego się drewna. Chwilę później wojskowe kotły napełnione zostają uprzednio przygotowanymi warzywami, ziołami, grochem i mięsiwem, a poranny zachodni wiaterek zaczął roznosić po polanie zapachy, intensywnie pobudzające do działania zmysły węchu. Oj! będzie dobra impreza, na dodatek okraszona jak przystało, pyszną grochówką z wojskowego kotła.

Całe to zamieszanie na Karolewskiej polanie spowodowane było faktem, że zgodnie z Okręgowym Kalendarzem Zawodów i Imprez Wędkarskich w dniu 19.05.2015r. nad jeziorem Karolewo-Czarne, zorganizowane zostały „Wędkarskie Mistrzostwa Karolewskiej Polany” dla Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu. Były to już trzynaste zawody tej rangi, w tym jedenaste rozgrywane na Karolewskiej polanie.

Po niespełna dwóch godzinach polana zapełnia się kolejną ekipą. Jedni rozstawiają banery, inni szykują zanęty, kolejni wędkarskie zestawy oraz przynęty i zanęty. Opodal masztu, do którego została przypięta, w gotowości do podniesienia flaga PZW, rozłożono mnóstwo nagród w postaci sprzętu sportowego i wędkarskiego.
Jak tylko nagłośnienie zostało sprawdzone, wszystko elementy przygotowane, organizatorzy mobilizują sędziów pomocniczych o zarazem opiekunów młodzieży na zbiórkę i po chwili na Karolewską polanę wkraczają bohaterowie dzisiejszego dnia, wraz ze swoimi opiekunami.
W taki oto sposób wielkimi brawami od organizatorów i zabezpieczających, została przywitana młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu, która w ten piękny słoneczny dzień przystąpiła do udziału w „Wędkarskich Mistrzostwach Karolewskiej Polany”.
Po uroczystym przywitaniu, poczet flagowy wybrany spośród uczniów, podniósł flagę na maszt. Następnie omówiono przebieg zawodów i po losowaniu stanowisk, pary zawodników wraz z opiekunami ruszyły na stanowiska do dwugodzinnej rywalizacji.

Podczas dwugodzinnych zawodów rywalizacja była bardzo zacięta, ale jednocześnie bardzo sportowa. Każda złowiona sztuka przyjmowana była gromkimi brawami. Piękne, ale kapryśne o tej porze Karolewskie jezioro wymagało od zawodników i trenerów maksimum skupienia i wykrzesania mistrzowskich umiejętności. Na wysokości zadania stanęli także niestrudzeni i zawsze uśmiechnięci opiekunowie młodzieży, którzy widząc wielki wysiłek swoich wychowanków i trenerów podjęli trud roznoszenia po stanowiskach wędkarskich przepysznych ciasteczek, placków i ciepłych napojów. Fakt ten, po chwili smacznego i słodkiego relaksu, wykrzesał z zawodników kolejne siły do finiszu w zaciętej sportowej rywalizacji. Walka na poszczególnych stanowiskach trwała do ostatniego gwizdka. Po dwóch godzinach zmagań przystąpiono do ważenia złowionych ryb. Ach, jakże dłużyły się nam wszystkim te ostatnie minuty tym bardziej, że od strony polany coraz intensywniej dochodziły zapachy wykwintnej grochówki, tak mistrzowsko szykowanej przez niezastąpionych kucharzy Andrzeja, Edwarda i Tadeusza.

Po zjedzeniu pysznej grochówki, wokół zespołu sędziowskiego zaczęło gromadzić się coraz więcej uczestników i emocje w oczekiwaniu na ogłoszenie wyników zaczęły sięgać zenitu.
Ogłoszono pierwszą lokatę i po piękny puchar występuje urocza i uśmiechnięta od ucha do ucha czarnowłosa „kruszynka”, która wygrała rywalizację wśród dziewcząt. Wyróżniono w pierwszej kolejności cztery najlepsze zawodniczki i czterech najlepszych zawodników. W ruch poszły puchary, dyplomy i gratulacje. Radosnym uśmiechom i owacjom nie było końca. Pozostali uczestnicy zawodów zdobyli w kategorii dziewcząt i chłopców honorowe i równorzędne piąte miejsca. Każdy z uczestników zawodów otrzymał piękny medal, na którego rewersie widnieje napis „ZA ZWYCIĘSTWO”. Opiekunowie młodzieży z kolei zostali uhonorowani wędkarskimi kubkami specjalnie przystosowanymi do picia profesorskiej kawy.
Ciepłych słów nie zabrakło także z ust uroczej przedstawicielki grona pedagogicznego, która pięknie podziękowała organizatorom i sponsorom za wspólne Mistrzostwa. Na uwagę zasługuje fakt, że organizatorzy i sponsorzy zostali uhonorowani własnoręcznie wykonaniami przez młodzież uroczymi upominkami i laurkami. Był to niezwykle miły, a wręcz uroczy gest tym bardziej, gdyż widać było tak wiele ciepła i radości w oczach każdego dziecka.

Posumowanie
Ilość pozytywnych emocji, miłości, szczęścia i radości, jaka została wygenerowana przez młodzież, tego pięknego majowego przedpołudnia, jest wręcz nie do opisania. Potęgą uśmiechu i przyjaźni, jaka emanowała z tej młodzieży, zapewne dałoby się obdzielić niejednego z nas. Uczestniczę w tych zawodach nie po raz pierwszy, ale za każdym razem dla mnie i zapewne wszystkich organizatorów ten udział jest wielkim, radosnym i niezapomnianym przeżyciem.

Za rok, ponownie będziemy świętować na Karolewskiej polanie.
Do zobaczenia

P.S.
Patronat Honorowy nad Mistrzostwami sprawował Prezes Zarządu Okręgu PZW w Poznaniu Pan Jerzy Musiał.
Organizatorami Mistrzostw byli Biuro ZO PZW, Koło PZW nr 062 Karaś w Poznaniu, Koło PZW nr 021 Lubonianka w Luboniu, Koło PZW nr 086 Orlik w Poznaniu, Koło PZW nr 147 Witamina w Poznaniu, Koło PZW nr 130 Środa - Miasto, Koło PZW nr 051 Troć w Poznaniu.

Okręg PZW w Poznaniu reprezentowany był przez zawsze przyjazne sportowi wędkarskiemu i młodzieży osoby funkcyjne Zarządu w osobach:
• Czarnyszewicz Leszek - Sekretarz Zarządu, zarazem pełniący rolę gospodarza uroczystości;
• Lebiotkowski Andrzej - Wiceprezes ds. Młodzieży;
• Ławniczak Henryk - Wiceprezes ds. Zagospodarowania i Ochrony Wód;
• Ryszard Pawlak - Wiceprezes ds. Sportu.

Uroczystość swoją obecnością wzbogacił, zawsze służący dobrym słowem, modlitwą i pieśnią, ksiądz Waldemar Kasprzak, Kapelan Wielkopolskich Wędkarzy.

Okręg PZW w Poznaniu i koła wędkarskie sponsorowały puchary i nagrody sportowe oraz zanęty i przynęty. Natomiast sprzęt wędkarski sponsorowała rodzima firma JAXON. http://www.jaxon.pl/About/247_175_kontakt.aspx

 


4.7
Oceń
(14 głosów)

 

Wędkarskie Mistrzostwa Karolewskiej Polany 2015 - opinie i komentarze

miroslaw-gagalsmiroslaw-gagals
0
Piękny opis Panie Marku. Czytając Pański tekst czułem się, jakbym sam tą imprezę organizował (tak, kiedyś też organizowałem i naszły mnie takie melancholijne wspomnienia). Pozdrawiam. (2015-05-21 07:35)
Kristoph1Kristoph1
0
Kapitalna impreza, moja dopiero u mnie za tydzień, mam nadzieję że także będzie udana. pozdrawiam (2015-05-21 19:03)
troctroc
0
за победу! to już jedenasty raz na naszej polanie - upływu czasu nie powstrzymamy ale jak najbardziej możemy propagować tę jakże piękną idee... gratki dla organizatorów. (2015-06-07 21:01)

skomentuj ten artykuł