Zabezpieczenia antypoślizgowe - wędkarstwo podlodowe

/ 3 komentarzy / 13 zdjęćWiększość wędkarzy wie ,że wędkując na lodzie zimą to bardzo ryzykowna sprawa. Można łatwo stracić życie nie będąc zabezpieczonym. Ja w tym artykule chciałem przedstawić zabezpieczenia antypoślizgowe ( zdjęcie 1 ), to będzie coś w rodzaju raków do wspinania się na szczyty gór tylko , że bardzo tanie, skuteczne i każdy z nas będzie mógł zrobić sobie takie coś w zaledwie kilka godzin. Chodzi oto żebyśmy się nie przewrócili na lodzie który jest śliski i np. nie złamali ręki , ale głównym celem tego sprzętu jest wyjście z wody. Jeśli już lód się zarwie i wpadniemy do wody, to najłatwiej jest wyjść podpływając do lodu, i wsuwać się na niego plecami, ale to nie wystarczy. Trzeba też zadrzeć na lód nogę i wtedy już jesteśmy prawie na brzegu lodu. Lecz często bywa tak ze nogi się nam zsuwają z powrotem do wody. A gdy mamy takie kolce na podeszwie to mamy o wiele, wiele lepszą sytuację. W taki sposób jaki opisałem jest ponoć najłatwiej wyjść. Wybierając się łowić na lód zawsze nie idziemy sami a przynajmniej taki być powinno. Zawsze jakiś kolega może nam pomóc, ale mimo to powinniśmy się dodatkowo zabezpieczać. Łowiąc w takich warunkach też bierzmy ze sobą jakiś termos z gorącym napojem. To nas dobrze rozgrzeje. Przejdźmy do rzeczy. Potrzebne materiały i potrzebne przybory to:
Niewielki arkusz blachy stalowej grubości koło 1 mm , albo aluminiowej grubości do 2 mm,
Nożyce do cięcia blachy,
25 śrubek długości od 1.8 cm do 2.2 cm,
14 mniejszych śrubek z nakrętkami lub mocny drut stalowy grubości 1.5 - 2.0 mm,
Buty zimowe,
ołówek,

To są wszystkie potrzebne nam materiały. Teraz bierzemy nasz arkusz blachy ( zdjęcie 2 ). i nasze zimowe buty, przykładamy je do blachy i obrysowujemy kształt naszych podeszw ( trochę większy niż prawdziwy)( zdjęcie 3 ). Mamy gotowy kształt podeszw ( zdjęcie 4 ). Pora na cięcie, bierzemy nożyce do cięcia blachy ( zdjęcie 5 ) i wycinamy nasze podeszwy, dodatkowo wycinamy paski blachy, dość długie, szerokości 1 centymetra. Teraz nasze wycięte podeszwy dziurkujemy wiertarką ( zdjęcie 5 i 6 ). Po czym robimy obudowę do naszych bucików ( zdjęcie 7 ). Te paski blaszane ucinamy tak aby pasowały na wielkość naszych butów i dziurkujemy na każdym końcu , następnie mocujemy je za pomocą śrubek z nakrętkami albo za pomocą drutu, ale trzeba go mocno zbić, to będzie dobrze trzymał. Mamy gotową obudowę powinna ona wyglądać jak na zdjęciu ( zdjęcie 8 ). Ważny jest pasek idący z tyłu naszego bucika musi się on otwierać i zamykać bo inaczej nie wsadzimy tam nogi. Na jednym końcu jest przymocowany a na drugim zakrzywiony, to wystarczy i wszystko się dobrze trzyma ( zdjęcie 9 ). Teraz kolej na śruby przykręcamy je ale muszą być mocno dokręcone ,żeby nie ruszały się bo się wykręcą lub obluzują ( zdjęcie 10 ). Spód jest gotowy powinno to wyglądać jak na zdjęciu ( zdjęcie 11 ). Wszystko jest gotowe ( zdjęcie 12 ).

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże wielu wędkarzom i zwiększy bezpieczeńswto , może komuś kiedyś nawet uratuje życie. Postaram się zrobić jeszcze kilka takich artykułów o sprzęcie który dużo nie kosztuje a dużo pomaga. Pozdrawiam.

 


4.5
Oceń
(20 głosów)

 

Zabezpieczenia antypoślizgowe - wędkarstwo podlodowe - opinie i komentarze

użytkownik38843użytkownik38843
0
MacGyver Normalnie:)
(2010-05-06 22:58)
użytkownik31907użytkownik31907
0
nom całkiem całkiem
(2010-05-07 10:13)
użytkownik43790użytkownik43790
0
5+ (2010-08-29 08:25)

skomentuj ten artykuł