Zakaz spinningowania :)

/ 20 komentarzy

W związku z szeroką dyskusją o zakazie połowu na żywca, dzisiejszy odcinek sponsoruje literka I jak ironia.

Ironia - drwina, złośliwość lub szyderstwo ukryte w wypowiedzi pozornie aprobującej.
(źródło: https://sjp.pwn.pl/sjp/;2561982)

Dlaczego należy zakazać spinningowania, a promować łowienie na żywca?

1. Wędkarz żywcowy po zarzuceniu zestawu pogrąża się w kontemplacji piękna ojczystej przyrody, co sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu i pozytywnemu nastawieniu do świata.
Spinningista z rozbieganym wzrokiem i nerwowymi ruchami, nap…..la żelastwem i silikonem wodę, gnając na złamanie karku w poszukiwaniu jeszcze nie obrzuconej miejscówki. Przy okazji płoszy wszelkie stworzenia wodne, powietrzne i lądowe.

2. Wędkarz żywcowy ostrożnie ściąga swój zestaw i przerzuca go w nowe miejsce.
Spinningista grabi dno i wyciąga rośliny wodne (często chronione), a to pozbawia tlenu żyjące w wodzie zwierzęta. Przy okazji oczyszcza kotwicę waląc niemiłosiernie zestawem w wodę.

3. Wękdarz żywcowy rzadko ma zaczepy z powodu swojego sposobu łowienia.
Spinningista nagminnie rwie przynęty zostawiając je na dnie i zanieczyszczając środowisko tonami ołowiu z główek jigowych, niklu z powłok galwaniczncyh na błystkach, naklejek i farb do malowania przynęt oraz silkonu i gumy. O kilometrach żyłek i plecionek już nie wspomnę. Nerwowy sposób łowienia spinningistów sprzyja powstawaniu splątań linek, czego efektem są kłęby żyłki na brzegu stanowiące śmiertelne zagrożenie dla ptaków, małych ssaków i płazów.

4. Wędkarz żywcowy przez rozmiar przynęty łatwo reguluje rozmiar poławianych ryb - mały drapieżnik nie pożre dużego żywca.
Spinningista często zahacza szczupaczka lub okonka, który jest niewiele większy od samej przynęty.

5. Wękarz żywcowy może łowić tylko w niektórych wodach, np. bystre strumienie nie są dla niego odpowiednie.
Spinningista chodzący za lipieniami w miesiącach jesiennych często rozdeptuje gniazda tarłowe pstrąga potokowego.

6. Wędkarz żywcowy podaje rybom ich naturalny pokarm, pełen białka i innych składników odżywczych, dbając przy tym, aby był on najwyższej jakości. to uczciwe podejście.
Spinningista celowo OSZUKUJE ryby przynętami sztucznymi. Takie zachowanie cechuje szowinistów gatunkowych (https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskryminacja_gatunkowa), którzy uważają, że będąc homosapiensem, mają prawo do serwowania ryboosobom erzaców. Wstydźcie się spinningowi gatunkowiści!

Podsumowując powyższe rozważania: spinning powiniem być zakazany, w jego miejsca należy promować szlachetne wedkarstwo żywcowe.

 


3.9
Oceń
(19 głosów)

 

Zakaz spinningowania :) - opinie i komentarze

LeoAmatorLeoAmator
+4
I jak Ironia *****. Czekam teraz na drugą stronę medalu i literkę S jak Spinning i argumenty za ganianiem z błyskiem w oku i kijem w ręce w celu podejścia i przechytrzenia przeciwnika jakim jest ryba drapieżna , acz nie koniecznie . (2018-11-02 16:29)
ryukon1975ryukon1975
+6
Do głównych grzechów spinningu powinnaś jeszcze dodać częste zaczepianie ryb za bok, grzbiet czy ogon. Nawetprzy regulaminowych przynętach jest to nieuniknione. Szczególnie podczas mocnego podbijania przynęt lub szybkiego boleniowego prowadzenia. Ryba wtedy ląduje na brzegu z raną lub po krótkim holu się wypina. Dodam że nie staję po żadnej ze stron. Każdy łowi jak chce i jak może. Ja przez długie lata łowiłem na żywca. Takie były czasy, puste półki w sklepach i brak dostępu do sprzętu spinningowego. Teraz znów od lat wolę spinning.Tylko z czystego lenistwa. Krótkie przygotowania niewielka w stosunku do żywcówki ilość zabieranego sprzętu. Do tego suche i czyste ręce. (2018-11-02 17:32)
Basia KierBasia Kier
+2
Wiedziałam ryukon1975, że mi coś umknęło. No to dorzućmy: spinningiści to kryptoszarpakowcy. Mam nadzieję, że widziałeś sponsora dzisiejszego odcinka :) Daję plusa za głos rozsądku - "Każdy łowi jak chce i jak może". Na plus spinningu zaliczam to co ty - minimalizm sprzętowy. Jak najdzie ochota, to wrzucam do bagażnika spina, kilka blach i nad wodę. (2018-11-02 18:08)
JulianJulian
+5
Do wojny żywcowo - spinningowej nieśmiało aczkolwiek stanowczo pragnę dodać spławikowo - gruntową jeden łowi przy brzegu prawie skrada się do łowiska drugi śmiało podjeżdża samochodem w rytmie discopolo wydobywającego się z głośników. Należy również wspomnieć o karpiarzach i odległościowcach. Wszyscy spinningiści, żywcowi , gruntowcy, spławikowcy, karpiarze znajdują się w stanie permanentej wojny. Mamy również do czynienia z degeneratami ( jak moja osoba) nie dość że na spławik to i jeszcze na grunt a w pokrowcu ma czelność jeszcze trzymać spinning ( gdy biała ryba nie bierze albo o zgrozo !!!! żywcówkę) . A na te ryby jak dojeżdżamy - zgodnie z zasadami ,,sztuki wojennej " samochodem , motorem , rowerem lub pieszo. I mamy następną wojnę. Chyba że ma się do czynienia z takim ,,zboczeńcem " ( jak ja) który jest : raz kierowcą , motocyklistą , cyklistą i pieszym- ot cholera.Na zdjęciu sprzęt renegata schizofrenicznego . Jedna na spławik druga na grunt Ps. A tak na serio chodzących z wędkom dzielimy na wędkarzy i chamów których bym nigdy wędkarzem nie nazwał . (2018-11-03 22:12)
kamilek69kamilek69
+3
A tak na serio chodzących z wędkom dzielimy na wędkarzy i chamów których bym nigdy wędkarzem nie nazwał . Z wędką, a nie wędkom (2018-11-09 08:38)
JulianJulian
+1
Masz 100% rację faktycznie palnąłem byka. Tylko obojętnie jak się pisze chamstwu ( kabaret Dudek się kłania z niezapomnianymi kreacjami Majstra Kobuszewski , Jasia Gajos) czy przez ch czy przez samo ha ( mam nadzieję że aluzje pojmiesz) . Cham będzie zawsze chamem na wieki wieków Amen . Pozdrawiam (2018-11-10 11:00)
JulianJulian
0
Jasio - oczywiście Gołas ( nie wiem czemu wciąż ich mylę - ale z nazwiska nie z wyglądu ) (2018-11-10 17:06)
ddarek8484ddarek8484
-2
Spiningistka wypuszcza swoje zdobycze a miłośnik rzywca przyjeżdża po rybę i tyle w temacie (2018-11-10 17:19)
ryukon1975ryukon1975
+1
ddarek8484, caławiedza na temat dwóch metod w jednym zdaniu. Doprowadzasz mnie do mocnej frustracji. :) (2018-11-12 06:24)
Basia KierBasia Kier
0
@ddarek8484: Dareczku, co za hipokryzja! Tutaj Twój sandaczyk na filecika https://wedkuje.pl/na-rybach/31413 Zabiłeś rybkę na przynętę? Poza tym polecam słownik ortograficzny do poczytania, zamiast biczowania wody. Błędy na ogól mnie nie rażą, ale "rzywiec" to już przesada. (2018-11-12 07:34)
ddarek8484ddarek8484
0
Dokładnie Basiu zgadzam sie z tobą moim zdaniem metody na żywca:) i fileta nie są (2018-11-12 09:10)
ddarek8484ddarek8484
0
w porządku, dajemy mało szans naszej rybce (2018-11-12 09:12)
JulianJulian
+3
Krzysztof - szkoda czasu i atłasu. Wspomniany przez Ciebie Nestor poskiego wędkarstwa Wyganowski podobnie jak Andrzejczyk, Strzelecki - nawet wczoraj sympatyczny Pan redaktor z Kołowrotka też na żywca łowili. To jest to ,,zjawisko " o którym Ci napisałem . Pozdrawiam Ps. A jutro ( rodzina wyjedzie) Na ryby , naryby . I tak trzymać (2018-11-12 09:28)
PawlowandrzejPawlowandrzej
+1
Widzę że w dyskusji biorą udział same orły nie tylko wędkarze orły ale również orły z ortografii, już niedowierzam na jakim portalu jestem. Nie jestem strażnikiem przyrody jestem członkiem PZW, przestrzegam regulamin PZW i nie obchodzi mnie kto co lubi, co jest bardziej a co mniej humanitarne ; Spining czy wędkowanie na żywca. Moja wola na co łowię ryby byle zgodnie z regulaminem. O metodzie decydują często warunki jakie panują na łowisku na którym wędkuję. Nie interesuje mnie nadmiar zdań zielonych dla których człowiek, wędkarz to dodatek w hobbii wędkarskim a nie podmiot. Pozdrawim wędkarzy, nie "zielonych" pod każdym względem. (2018-11-15 22:03)
patagoniapatagonia
0
A martwa rybka może być? (2018-12-19 13:07)
szramekkoksszramekkoks
+1
człowieku nie masz wogule racji , po co piszesz te głupoty a i żeby łowić na żywca to musisz założyć rybę na kotwiczkę na której później się męczy i po godzinie nie ma rybki i to jest u Ciebie spoko... (2018-12-19 21:45)
SithSith
0
Ironia, czy "woda na młyn" dla "żywcowców"? Jedyną metodą jaką wędkuję jest spinning, więc nie wypowiem się... Jeśli chodzi o Autorkę/Autora, też przemilczę... To byłoby na tyle. (2019-02-08 07:11)
SmolikSmolik
+1
Basiu brawo za wspaniały wpis! Artykuły napisane w ten sposób, czyli z dużą dawką humoru - rzadko mamy okazję czytać! Powtórzę za kolegą z pierwszego komentarza - dla równowagi niedługo powinien powstać artykuł S jak Spinning :) Osobiście na to czekam! Ode mnie oczywiście 5***** leci. Pozdrawiam serdecznie :) (2019-08-12 22:40)
patagoniapatagonia
+1
Dobry artykuł. Wszędzie musi być zdrowy rozsądek. Całe to wędkarstwo to kłopot dla ziemi i żyjatek wodnych. Wogóle człowiek jest tu zbędny. Brawo za ironię. (2019-10-07 23:02)
ogrodnikpilociogrodnikpiloci
-1
cała prawda o spiningu dodatkowo spiningisci nie zwracają uwagę na innych wędkarzy i podrzucają przynęte przy splawikach i gruncie nie zachowując odpowiednij odległości a jak zwrucisz uwagę są głusi albo chcą się bić i wzywają od h..... (2019-10-08 07:20)

skomentuj ten artykuł