Zanęta i przypony na karpia

/ 7 zdjęć


Karp bierze od wczesnej wiosny, a na wodach podgrzewanych przez cały rok. Wtedy warto wybrać się na łowiska płytkie, szybko się nagrzewające. Przez cały sezon karp najczęściej żeruje na płyciznach gdzie znajduje obfite pożywienie. W pełni lata brania nieco maleją ponieważ ryba jest najedzona i wybredna. Na początku jesieni brania znacznie się poprawiaja a hole są bardzo emocjonując gdyż ryba jest wtedy w doskonałej kondycji.
Karpie dobrze reagują na następujące przynęty: białe i czerwone robaki , kulki proteinowe , kukurydzę słodką oraz pellet karpiowy. Bardzo dobre i sprawdzone smaki na karpia to rybny , waniliowy , miodowy , kałamarnicy , scopex , krab , czekolada, korzennny i ochotkowy . Zanęta na karpia powinna być grubo ziarnista aby nie zjadała jej drobnica która się przy niej zgromadzi. Powinna zawierać dużą ilość prażonych konopii (jest to przysmak karpia) kruszone kulki proteinowe czy pellet , kukurydzę. Całość najlepiej zalać boosterem , liquidem czy innymi atraktorami zapachowymi (tutaj wybór zapachu jest dowolny).
Teraz przejdźmy do robienia przyponu karpiowego. Przypon powinniśmy dobierać do łowiska , dna danego zbiornika , rodzaju roślinności czy prezentowanej przynęty (nie będe wspominał już tak oczywistego faktu jak wielkość ryby która występuje w łowisku). Wyróżniamy różne rodzaje przyponów karpiowych spróbuje je wymienić i opisać je. 

Zanęta i przypony na karpia

Pierwszy który chcę opisać to.

Standard Rig jest to najprostszy do wykonania przypon z zastosowaniem węzła bez węzła ma on uniwersalne zastosowanie można go używać do kulek pływających jak i tonących oraz bałwanków najlepiej jest do niego zastosować miękką plecionkę .Zaczynamy od zrobienia małej pętelki na jednym z jej końców, wolny koniec plecionki przeciągamy przez oczko haczyka wyciągając go z wewnętrznej jego strony. Po zostawieniu potrzebnej nam długości włosa owijamy plecionką trzonek haczyka w kierunku kolanka. Następnie jak na początku przekładamy plecionkę przez oczko do wewnątrz haka i zaciskamy. Jest polecany dla początkujących.
Kolejnym przyponem jest Line Aligner. Możemy go używać do kulek pływających i tonących tak samo jak w przypadku Standard Rig. Jego duża skuteczność oraz prostota wykonania spowodowały że jest on jednym z najpowszechniej stosowanym przyponem przez karpiarzy. Zastosowanie rurki termokurczliwej rurki powoduje zwiększoną i skuteczniejszą penetrację haczyka podczas próby wyplucia przynęty przez rybę. Przypon ten możemy wykonać przez nałożenie odcinka rurki termokurczliwej na hak z wykonanym wcześniej przyponem typu Standard Rig. Posługując się zwykłą igłą przebijamy od wewnątrz rurkę i przewlekamy plecionkę. Po czym nasuwamy na hak rurkę w taki sposób aby wychodząca plecionka znajdowała się po wewnętrznej stronie haczyka. Następnie nad parą wodną kurczymy rurkę, nie używamy do tego celu ognia np. zapalniczki lub zapałek co może spowodować osłabienie przyponu lub jego uszkodzenie.
Następny przypon to Swimmer Rig To dość prosta konstrukcja z tym ze zamiast włosa wyprowadzamy niewielką pętelkę na której mocujemy stalowy pierścień, posłuży on do zamocowania kulki. Jak sama nazwa mówi przypon służy przede wszystkim do połowu na kulki pływające lub bałwanki. Najlepiej nadają się haki o szerokim łuku kolankowym.
Teraz opiszę przypon
Wawrick Rig Wykonujemy go z miękkiej plecionki , wykorzystujemy do tego haki typu longshank( z zadziorem ). W pierwszej kolejności na haku umieszczamy stoper gumowy następnie kółko do którego pózniej mocuje kulkę ( pop-up ) i stopujemy je drugim stoperem. Następnie do haczyka przywiązujemy odcinek plecionki za pomocą węzła Palomar, na plecionce umieszczamy odcinek rurki termokurczliwej którą umieszczamy na oczku haka i formuję nad parą , a do drugiego końca przywiązuję krętlik . Za pomocą cienkiej plecionki na haczyku mocujemy śrucinę która ma utrzymywać zestaw przy dnie .
Teraz opisze przypon z regulowanym włosem Jest to bardzo przydatny i uniwersalny przypon. Dzięki regulacji włosa jeden przypon możemy użyć do wielu rodzai przynęt o różnych wielkościach. Ze względu na regulację włosa możemy założyć jedną kulkę, dwie kulki, trzy kulki czy kilka ziaren kukurydzy.Na haczyku wiążemy "węzeł bez węzła", lecz nie robimy na początku włosa pętelki, natomiast włos z plecionki zostawiamy takiej długości, aby z pod owijki ("węzła bez węzła") wystawał jak najkrócej. Możemy też dowiązać plecionkę do oczka haczyka za pomocą węzła typu grinner lub palomar.następnie obcinamy na krótko pozostałość włosa ustalamy dłogość przyponu jaka nas interesuje i przecinamy plecionkę teraz bierzemy kawałek miękkiej plecionki, wkładamy od wewnętrznej strony haczyka w oczko i na końcu zawiązujemy małą pętelkę następnie cofamy miękką plecionkę w stronę do oczka haka do momentu, w którym zawiązana pętelka zetknie się z oczkiem haczyka w odległości 5-6 cm od oczka haczyka na głównej plecionce zawiążemy specjalnym węzełkiem miękką plecionkę wykonujemy węzełek w ten sposób, że na głównej plecionce z miękkiej plecionki robimy oczko i końcem miękkiej plecionki kilkakrotnie owijamy obie. Następnie mocno zaciskamy całość. Ten węzełek umożliwi nam przesuwanie po głównej plecionce i regulację długości miękkiego włosa ustalamy długość rurki termokurczliwej w ten sposób, że przykładamy w miejscu, w którym kończy się owijka plecionki ("węzła bez węzła") i przycinamy rurkę 5-6 mm powyżej końca oczka haka.następnie w rurce termokurczliwej w jednej ściance (z zewnętrznej strony) igłą robimy otworek 3-4 mm od końca rurki teraz koniec plecionki głównej wkładamy w rurkę następnie z zewnętrznej strony rurki w otworek, który wcześniej zrobiliśmy delikatnie wkładamy igłę z otwartą klapką i wsuwamy ją do momentu aż się pokaże na końcu rurki teraz łapiemy haczykiem igły dwie plecionki zamykamy klapkę igły i plecionki przeciągamy na zewnątrz rurki. Następnie kurczymy rurkę nad parą lub w gorącej wodzie (nigdy nie róbmy tego zapalniczką, gdyż można uszkodzić plecionkę w środku rurki) dowiązujemy krętlik i już mamy gotowy przypon z regulowanym włosem.
Opisałem tylko niektóre przypony ponieważ jest ich tak wiele że nie dał bym rady wszystkich opisać. Mam nadzieję , przydadzą się wam te opisy.

 


4.7
Oceń
(34 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 4)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(4.8)
Cena:
(4.5)
Użytkowanie:
(4.8)

Średnia ocena:

4.7Zanęta i przypony na karpia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł