Zanęta lin karaś - prosta do wykonania

/ 7 komentarzy / 27 zdjęć


Zanęta lin karaś - prosta do wykonania. Na te dwa rodzime i jakże urocze wędkarsko gatunki ryb, jakimi są niewątpliwie lin i karaś pospolity, poluje większość wędkarskiej Braci. Wiadomym jest, że sposobów i technik przygotowania zanęty i przynęty na lina jest tyle, ilu wędkarzy. Niemniej należy mieć na uwadze fakt, że stosując się do kilku prostych zasad, znacznie możemy podnieść skuteczność swojego wędkowania. Pomijam przy tym kwestię wyboru odpowiedniego łowiska, czy też pory roku i dnia oraz samych warunków atmosferycznych. Zakładam, że te bardzo istotne warunki zostały spełnione i możemy skupić się na samym sposobie przygotowania naszej zanęty.
Składniki:
 1 x pudełeczko białych robaków;
 1 x pudełeczko pinki;
 1 x pudełeczko dendrobeny nr 2 lub nr 3;
 3 łyżki atraktora samet miód;
 ½ puszki kukurydzy;
 1 kg zanęty lin-karaś;
 5 l ziemi
Sposób przygotowania:
Do przygotowania zanęty niezbędne będą pewne akcesoria. Będzie to sito wędkarskie (koszt około 35 PLN), wiaderko lub miska dostosowane do wielkości sita, ewentualnie worek zanętowy. Po sprawdzeniu kondycji naszych robaków, usuwam z pudełeczek trociny poprzez ich wydmuchanie, ewentualnie przesypanie przez sito. Po dokładnym odmierzeniu składników sypkich dokładnie je mieszam i następnie stopniowo nawilżam, dokładnie mieszając zawartość w naczyniu, w celu równomiernego rozprowadzenia wilgoci. Do nawilżania stosuję zwykłą przegotowaną wodę lub wodę mineralną. W momencie jak tylko zanęta daje się lekko lepić i udaje się ją ugniatać, przystępuję do przecierania zanęty przez sito. Z przetartej zanęty staram się uformować kulę, która powinna się rozkruszyć w jednej dłoni do stanu pierwotnej konsystencji. Pozostałe na sicie zbrylowane grudki usuwam.
Następnie przesiewam (przecieram) ziemię, którą dodaję do zanęty i dokładnie oba składniki mieszam. Analogicznie jak w przypadku zanęty, pozostałe na sicie zbrylowane grudki i substancje organiczne ziemi usuwam. Według mojej opinii nie musimy zaraz wykorzystywać ziemi bełchatowskiej lub innej typowo wędkarskiej. Wystarczy, że zastosujemy ziemię ogrodniczą o umiarkowanym pH, np. w granicach 5,6-6,5 pH (odczyn lekko kwaśny) dólnie dostępną w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych.
Oba składniki następnie należy dokładnie należy wymieszać i ewentualnie ponownie przesiać przez sito.
Białe robaki, w warunkach posiadania odpowiedniej ilości czasu, można przepłukać w letniej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, w celu ich odtłuszczenia. Jeżeli dysponujemy mniejszą ilością czasu, w odpowiednio większym naczyniu lub specjalnym pudełku na robaki, zasypmy je na kilka godzin przygotowaną już zanętą. Stracą nieprzyjemny amoniakowy zapach.
Powyższe czynności możemy wykonać spokojnie w przeddzień wędkowania, tym samym zaoszczędzimy sobie cennego czasu na łowisku.
Po przybyciu nad wodę wystarczy do zanęty dodać garść kukurydzy, odrobinę oczyszczonych białych robaków i pinki, posiekać kilka czerwonych, ulepić kule zanętowe i czekać na medalowego lina lub karasia.

Dokładne wymieszanie zanęty z traktorem, umiarkowane nawilżenie, przesianie zanęty oraz w odpowiedniej proporcji ziemi przez sito wędkarskie, odtłuszczenie robaków poprzez przetarcie w części zanęty, to właśnie zespół prostych czynności, które nie powinny nam sprawiać problemu, a wręcz powinny być podstawową metodą naszego działania. Te kilka minut poświęconych mieszaniu substancji sypkich, ich stopniowym nawilżaniu, a następnie przecieraniu jest wart zachodu.

 


4.9
Oceń
(31 głosów)

 

Zanęta lin karaś - prosta do wykonania - opinie i komentarze

piotrek0402681 piotrek0402681
0
Fachowa porada dotycząca zanęty na te rybki .I oby było ich jeszcze w naszych wodach dużo i wracały do wody s powrotem może nie wszystkie ale choć część tych ryb . (2014-05-21 19:11)
unixunix
0
Dość istotną informacją jest, że można do zanęty dodawać niektóre ziemie sprzedawane w sklepach ogrodniczych. Jest tańsza, a do doklejania zanęt stosujemy najzwyklejsze płatki owsiane uprzednio zmielone na proch blenderem lub młynkiem. (2014-05-22 21:24)
marek-debickimarek-debicki
0
Płatki owsiane, oprócz właściwości klejących, mają świetne właściwości wabiące. Wystarczy określoną porcję zamoczyć we wrzątku z dodatkiem np. kurkumy lub chwilę przytrzymać na parze, a będą świetną przynętą. Tanie , proste , a w okresie późno wiosennym i letnim niezwykle skuteczne. TANIE!!!. (2014-05-23 11:42)
dendrobenadendrobena
0
Przy mojej częstotliwości wyjazdów taka zanęta to bankructwo. Na początku sezonu jadę sobie do mieszalni pasz w Cerekwicy. Kupuje worek /30/kg zanęty wędkarskiej,jest to mieszanina ześrutowanych wszelkich ziaren.Do tego również worek otrąb. To mi wystarcza na cały sezon. Jadąc na ryby mieszam w odpowiedniej proporcji zalewając wrzątkiem. Dodaję trochę atraktora lub kupnej zanęty wędkarskiej i to wszystko.Jeżeli chodzi o wyniki to mam już sporo majowych linków 35,37 cm .Oczywiście wypuściłam. Fotkami nie będę kol. drażniła. Pozdrawiam. (2014-05-23 20:06)
marek-debickimarek-debicki
0
W tym przypadku Lucynko masz rację. My powoli także zaczynamy przechodzić na ziarno. Kukurydza i barwiony pęczak oraz ciasta z kaszki mannej będą głównymi daniem dla naszych rybek. Niedrogo, ale także skutecznie. (2014-05-24 14:01)
janglazik1947janglazik1947
0
Bardzo przydatne wskazówki do przygotowania zanęty. Jeszcze do tego dodać trochę parzonych ziaren pęczaku i pszenicy ,a będzie ok.. (2014-05-28 11:17)
sjungesjunge
0
Zamiast kupnej ziemi ja często dodaję takiej z kretowiny,oczywiście przesiewanej przez sito.Na rzece gdzie łowię stosuję parzoną pinkę.Reszta zanęty jak u kolegi Marka:) Jeszcze dodam że taka zanęta zwabi nam nie tylko karasia i lina ale także inny białoryb :) ***** do siatki :) (2014-05-28 22:26)

skomentuj ten artykuł