Zaloguj się do konta

Zanęta na białą rybę cd.

Na temat doboru, rodzajów i właściwości zanęt napisano już wiele cennych artykułów, ale do dnia dzisiejszego tak naprawdę żaden z wędkarzy nie znalazł tego jedynego najlepszego w swoim rodzaju „złotego środka”. Będącego prawdziwym antidotum na wiele często nieudanych wypraw.
Jak wiadomo, żerowanie ryb jest uzależnione od wielu czynników:
 Warunki klimatyczne, pora roku, dzień lub noc;
 Warunki pogodowe, a zwłaszcza ciśnienie i temp. wody;
 Presja wędkarska w danym zbiorniku lub odcinku rzeki;
 Wielkości rybostanu konkretnego gatunku ryb;
 Charakter oraz stopień zanieczyszczenia naszego łowiska;


Powyższe czynniki znacznie wpływają na zachowanie się ryb i różnicują w ogromnym stopniu poglądy wędkarzy na temat doboru i właściwości stosowanych zanęt wędkarskich.
Starzy poczciwi wędkarze powiedzą: „Za moich czasów ryby brały nawet na pusty haczyk!!!” –to prawda, ale postęp cywilizacji, degradacja środowiska naturalnego i pomniejszenie się rybostanu spowodowało odmienną sytuacje. Otóż, wędkarstwo stało się pewnego rodzaju sztuką, a jej zwolennicy autentycznymi pasjonatami.

Prawdziwi wędkarze wiedzą ile czasu trzeba poświęcić na danym zbiorniku by wypracować odpowiednią taktykę, poznać upodobania ryb, dobrać zanętę i nareszcie złowić rybę życia.
Jak wiadomo podstawowym zmysłem ryby jest węch, a naszym zadaniem w związku z tym jest odpowiednio dobrać składniki zapachowe do zanęty, lub wręcz przyzwyczaić ryby do właśnie „naszej zanęty”.

Uważam, że najskuteczniejszą taktyką jest dobór składników tzn. składników zapachowych, smakowych, pobudzających i smużących, bazy oraz wypełniaczy zanętowych pod konkretny gatunek ryby, bowiem ułatwi to nam w znacznym stopniu osiągnięcie zamierzonego celu. Musimy nauczyć się właściwie dobierać i komponować wszystkie w/w składniki by nasza zanęta jedynie pobudzała ryby do żerowania, w żadnym wypadku nie karmiła ich.

GŁÓWNYM ZADANIEM ZANĘY JEST:
 Ściągnięcie ryb w łowisko;
 Utrzymanie ryb w miejscu łowienia jak najdłużej ;
 W konsekwencji długookresowego łowienia w określonym miejscu przyzwyczajenie do określonych nawyków zapachowo-smakowych.

Jak już pisałem w poprzednim artykule, ważną rzeczą jest stosowanie jak największych ilości składników naturalnych do komponowania zanęt, takich jak: ziarna pszenicy, kukurydza, pęcak, płatki owsiane, konopie, kaszka kukurydziana, otręby pszenne, mielone siemię lniane, mielone ziarno sezamu i słonecznika.

Następne w kolejności są produkty kuchenne: makaron, bułka tarta, mielone biszkopty czy chrupki kukurydziane, przyprawa do pierników, cukier puder, miód naturalny, wiórki kokosowe.
Wypełniaczy jakich powinniśmy stosować, kolorystycznie w zależności od rodzaju barwy dna będą: suszona glina, torf, żwir, piasek czy chociażby nawet zwykła ziemia z kretowiska.
Jeśli chodzi o zapachy (aromaty) stosowane do znacznego podniesienia walorów wabiących naszej zanęty, które powinniśmy znać:
WANILIA -wszystkie karpiowate;
ANYŻ -duża płoć i leszcz;
COPRAH-MELASE -wg mnie najlepsza na dużego karpia i leszcza;
KOLENDRA I CZOSNEK -stosuję do zanęt na rzekę na leszcze, płocie, krąpie;
PRZYPRAWA DO PIERNIKÓW kulinarna-duże leszcze, płocie;
MIÓD NATURALNY -karp, leszcz, krąp;
KREW SUSZONA -zawsze dodaję do zanęty wczesną wiosną i późną jesienią gdy woda jest już zimna i ryby słabiej żerują;
ODCHODY GOŁĘBIE –SUSZONE I ODPOWIEDNIO SPERZONE WRZĄTKIEM -duża płoć, leszcz, krąp -także późną jesienią i wczesną wiosną.
Pamiętajcie, że dodanie do zanęty żywego pokarmu w postaci białych robaków, pinki, pokrojonych czerwonych lub dendrobeny jeszcze w większym stopniu uatrakcyjni nasz produkt.

Naturalne składniki zanętowe są o wiele skuteczniejsze od niektórych gotowych zanęt sklepowych, które tak naprawdę najlepiej działają na naszą kieszeń, a poza tym nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Zachęcam wszystkich wędkarzy do eksperymentowania, w celu osiągania jak najlepszych wyników i czerpania z wędkarstwa satysfakcji oraz radości.

Opinie (17)

peterlolo

Piątak za artykuł.Pozdrawiam [2011-01-26 13:01]

mlotek2222

Dobry artykuł ciekawe porady na dodatki do zanęt.Oczywiscie daję piąteczkie.Pozdrawiam i taaaaaakej ryby. [2011-01-27 09:14]

Andre27

Ciekawy artykuł !! szkoda że zabrakło przykładowych receptur na ciekawą zanętę . Ogólnie  ***** daję !!! [2011-01-27 13:10]

mario117

ciekawy artylół, przydatne porady. Oczywiście *****. Pozdrawiam [2011-01-29 11:36]

Thomas67

I ja daję piąteczkę, za artykuł i piękne ryby :) [2011-01-30 18:25]

pstrag222

Gratulacje i fajnie że taki artykuł napisałeś i zostawiam 5 pzdr [2011-01-30 18:50]

LapiePlocie

Witaj, temat niczego sobie, zapomniałeś wspomnieć jednak, że rybę w łowisku trzyma przede wszystkim robactwo, i nieprawdą jest przesycenie nim ryb dając go za dużo. Co prawda mniejsze roczniki ryb szybko się najedzą i odpłyną, ale zapewniam cię, jeśli masz w zanęcie dużo siekanych czerwonych, grubych białych czy ciętych rosówek to już wkrótce gotuj się na przyjemny hol. Załóż też odpowiednio dużą przynętę wyróżniającą się na tle zanęty.PozdrawiamRafał [2011-02-07 04:46]

martin10021

Ze wszystkim się zgadzam ale niema to jak biały robak.JA używam zanęty TRAPER polecam>!! [2011-02-09 18:41]

seba1204

Super artykół tyjko jak możesz to napisz czym najlepiej zmilelić duzą ilość ziaren.W młynku do kawy można ale małą ilośc.Może masz jakiś pomysł.

[2011-03-05 09:06]

heniek54

Wszystko sie zgadza,ale jaksie neci durzo i grubo to i wyniki sa.o demnie 5*****,pozdrawiam. [2011-03-11 10:31]

rogo76

wielka piona za artykuł na pewno wypróbuje wszystko pozdrawiam:) [2011-03-12 07:55]

rogo76

Wielka piona za artykuł nie omieszkam wypróbować :) Pozdrawiam. [2011-03-12 07:57]

ekoolo

CIEKAWE:))) [2011-09-07 11:44]

barteq

super porady. 5* leci [2011-10-28 20:48]

camelot

***** ZA ciekawy artykuł .....  Na pewno wielu wędkarzom wniesie coś nowego lub da natchnienie do nowych pomysłów !         Pozdrawiam serdecznie ! [2011-11-12 21:41]

kamil11269

piątka [2012-03-11 19:15]

jang5

duża piona,ja też polecam składniki naturalne rybkom mniej wtedy brzuszki bolą::::::::) [2014-01-03 22:03]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej

Spotkanie z wydrą

Nie powiem ile lat temu to było, ale na pewno ok. 5. I pewnie nie jeden z…