Zanęta na płoć i leszcza

/ 1 komentarzy

zanęty ma białą rybę. Zanęty to dziś istotny element niemal każdej wędkarskiej wyprawy. Skuteczne zanęty, jak mało co, potrafią zwabić ryby i przyczynić się do skutecznych łowów. W sklepach aż roi się od ich rodzajów, ale wybierając zanęty warto pamiętać, że nie wszystkie będą skuteczne. Wybór zanęty powinien bowiem zależeć od gatunku ryby, na którą chcemy zapolować. Przedstawię Wam trzy najlepsze zanęty na najpopularniejsze obecnie gatunki – leszcza, płocie oraz jazie i klenie.


Leszcze

Zanęta na leszcza jest o tyle dobra, że sprawdza się nie tylko w przypadku tej ryby, chętnie biorą bowiem na nią również inne gatunki. Prosty sposób na leszczową zanętę to wymieszanie gotowej masy, którą można znaleźć niemal w każdym sklepie wędkarskim, z dodatkiem kopromelasy. Czasem leszcz wchodzi nie tylko w zanętę słodką, ale również gorzką – tu idealnym składnikiem do gotowej, leszczowej zanęty będzie coco-belge ze skorupy kokosa. Wiem z praktyki, że ryby to wprost uwielbiają.

Dobrym składnikiem jest również kukurydza, którą ryby się co prawda najadają, ale nawet jeśli już, to zapewniam, że po obfitym posiłku jednego dnia, drugiego na pewno przyjdzie i tak. Zwrócę uwagę na to, że ryby generalnie najpierw wchodzą w zapach, jeśli więc będzie on im odpowiadał, będą się kręcić w danym miejscu niezależnie od tego czy są najedzone czy nie. Generalnie duże ryby wchodzą w słodkie zapachy, ostatecznie więc taką zanętę możemy więc posłodzić nawet cukrem.

Płocie

Dyżurną rybą na wakacje są na pewno płocie. W przypadku tej ryby do gotowej zanęty kupionej w sklepie wystarczy dodać konopie, kolendrę, bądź nostrzyk. Czasem doskonale sprawdza się również czosnek. Dodam, że płoć zdecydowanie nie lubi słodkich zapachów.

Łowienie płoci różni się także pod względem samego łowienia. O ile łowiąc leszcza zanętę zazwyczaj kładziemy na dno, o tyle w przypadku łowienia płoci zanętę kładziemy równo z gruntem, bądź 15 cm nad gruntem, ponieważ ryba ta bardzo rzadko bierze z dna. Jeśli więc ktoś wyjechał np. na Mazury i łowi w okolicach pomostu, to niech nie sądzi, że im dalej zarzuci wędkę, tym złowi więcej ryb. Może się bowiem okazać, że ryby znajdują się tuż przy pomoście, ponieważ występują akurat w tym miejscu duże spadki i jest głęboko. Takie pewniaki, to również skraje trzcin – tu najczęściej również można złowić niezłe okazy.

Jazie i klenie

Kolejne popularne ryby do łowienia latem to jazie i klenie. Ryby te potrafią brać z powierzchni, czasami jednak wolą brać z dna, a wtedy bardzo liczy się kolor przynęty. Pamiętajmy, że kleń uwielbia czerwony kolor, z kolei jaź – żółty. Takie gotowe zanęty w danych kolorach również można znaleźć w sklepach wędkarskich. Dodajemy niewielką ilość – jedną garść do zanęty, łowimy oczywiście na robaka.

Dodam na koniec, że klenie o tej porze roku biorą również chętnie na mniej popularne, aczkolwiek niezwykle skuteczne przynęty. Kiedyś łowiłem je na czereśnie, liszaje, polne koniki, tyle że było to łowienie z samym haczykiem i żyłką, bez spławika i obciążenia.

 


4.6
Oceń
(10 głosów)

 

Zanęta na płoć i leszcza - opinie i komentarze

GruzinekGruzinek
0
patryk1996 napisał:
"Dodam, że płoć zdecydowanie nie lubi słodkich zapachów"

I tutaj nie mogę się z kolegą zgodzić, gdyż właśnie nęcąc płoć używamy słodkości, wzmacniając ją jeszcze np. anyżem; leszcz natomiast woli ostrzej - przykładowo czosnek.

To jest,m jednak jak wyżej wspomniałem moje zdanie, poparte jako tako doświadczeniem (przy czosnku zawsze brały leszcze a nie płocie).

poprzedni komentarz nie wyświetlił się cały chociaż był taki sam.

Pozdrawiam
(2010-11-18 08:46)

skomentuj ten artykuł