Zanęty na leszcza, metoda przystawka – Edmund Gutkiewicz poleca

/ 23 komentarzy

Jak poprawić skuteczność zanęty leszczowej, na czym polega metoda przystawki, a także jak skonstruować dobrą i niedrogą zanętę na zawody? To tylko niektóre pytania, jakie otrzymałem od Was w ostatnim czasie. Pora na zaprezentowanie moich sprawdzonych sposobów na wymienione zagadnienia…Często wędkuję metodą drgającej szczytówki na zbiornikach zaporowych i wolno płynących rzekach gdzie łowie przeważnie leszcze i płocie. Bardzo lubię również łowić liny i karasie. Proszę o podpowiedź czy mogę wymieszać zanętę Leszcz GMS z zanętą Performance Karp, Lin, Karaś firmy Gut-Mix, aby Ukierunkować mieszankę na te cztery gatunki ryb?

Pamiętaj, że zanęty leszcz GMS nie można mieszać z zanętami przeznaczonymi dla innych gatunków ryb. Inaczej sprawa wygląda w przypadku lina i karasia - do tych zanęt idealnie sprawdza się Złota Baza Gut-Mix.


Wędkuję nad Zalewem Zegrzyńskim przeważnie z gruntu i nie mogę upolować większych leszczy niestety, a używałem Pana zanęt, ale bez dodatków. Co mógłbym dodać, np. do zanęty na leszcza ?

Jeśli polujesz na większe okazy leszcza, do dobrym dodatkiem jest biszkopt i rozrobienie zanęty na melasie. Melasę rozrabia się z wodą i dopiero tą wodą namacza się zanętę. Możesz też wrzucić do zanęty puszkę kukurydzy.


Jestem amatorem w wędkarstwie, ale ostatnio interesuję się zawodami w spławiku. Łowię batem 8m z gumą 0,80 Sensasa, żyłką główną 0,12 i przyponem 0,10 Strofta. Moim największym problemem jest dobór dobrego spławika i dobrych haków, aby ryby nie spadały w czasie zawodów. Bazuję na zanęcie Marcela.

Do bata potrzebny jest podłużny spławik, to nie może być bombka i dosyć mocny – do bata 8 -metrowego spławik od 0,8 do 2 gramów. Z haczyki jest skomplikowana sprawa, bo zawsze w paczce haczyków trafi się kilka tempych. W każdej paczce tak jest. Ja zawsze mam lupkę, którą oglądam każdy z haczyków, zanim założę go na zestaw.W ten sposób wiem czy ma ostry grot czy stępiony. Zamiast metody z lupką spróbować na paznokciu czy haczyk łapie czy się ślizga. Ja łowię tylko na haki Sensasa, ale przyznaję, że jest kilka firm, które mają naprawdę dobre haki.


Najczęściej łowię na Kanale Żerańskim metodą spławikową. Podpatrzyłem kilku wędkarzy, którzy łowią metodą przystawki. Zakładają ok. 3, 4 gramowy spławik, obciążenie za krętlikiem w postaci łezki i małego ciężarka między tą łezką, a krętlikiem. Do tego stosują przypon ok 25-30cm i kładą całe obciążenie na dnie tak, że zestaw się nie przesuwa. Próbowałem tej metody, lecz z mojego doświadczenia wynika niewielka skuteczność, choć czasem udaje się złapać większego leszcza, ale jest ich mało ok. 1-2 sztuk na 6 godzin łapania. Niektórzy wędkarze polecają, aby taką łezkę nie kłaść na dnie tylko ok 2-5 cm nad dnem - lecz wtedy zestaw spływa - niby wydaje się prawie stojąca woda, a spławik dość szybko spływa - nic wtedy nie mogę złapać. Zaznaczam , że nie mam tyczki ani bata tylko radze sobie jakoś matchem. Żyłka Trabucco 16 matchowa do tego przypon 12 trabucco oraz haczyk 14 z krótkim trzonkiem większym Łukiem kolankowym. Przynęta najczęściej 3 białe robaki, czasem kukurydza. Spławik 3 -gramowy montowany na stałe. Jak na tym łowisku należy łapać skutecznie? Jak zmontować zestaw i jak go prowadzić ? Jak sprawdzić, przy jakim nurcie należy stosować jaki spławik, obciążenie? Jakie długości przyponu?

To skuteczna metoda, ale łęzka powinna być z uszkiem i wtedy będzie jakby wisiała z boku. Przyjrzyj się czy czasem Ci koledzy nie mają właśnie takiej bocznej łezki. Jeśli chcesz łowić nie trzymając zestawu na dnie, to nie możesz tam łowić ciężej, niż na 1,5 grama i wtedy rozłożenie ciężarku wyglądać będzie tak: mała śrucina za przyponem, 10 cm i następna śrucina, 10 cm i następna śrucina do góry, kolejne 10 cm i główne obciążenie. Przypon ok. 40, a nawet 60 cm, ponieważ leszcz nie może mieć krótkiego przyponu. Łowiąc leszcze najlepiej obciążenie położyć na dno, aby przynęta nie przepływała.Pozdrawiam!

 


4.2
Oceń
(71 głosów)

 

Zanęty na leszcza, metoda przystawka – Edmund Gutkiewicz poleca - opinie i komentarze

mar83mar83
0
Może byście wreszcie zaprzestali drukować porady tego facia.Nic one nie wnoszą a jedynie informację,że Gut mix i Sensas to wyroby kosmiczne.Niech ten człeczyna zacznie wreszcie płacić za reklamę swoich wyrobów i tych których jest akwizytorem Założę się,że szybko  przestanie udzielać tych idiotycznych rad
(2011-09-22 14:46)
bluehornetbluehornet
0
Nie pasuje mi , to nie czytam , ale to jeszcze nie jest powód , aby kogoś obrażać !!! Sam stosuję dodatki zanętowe EG i spławiki Gut Mix i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń !! Trochę kultury nie zaszkodzi !!!
(2011-09-22 17:35)
piotrcarppiotrcarp
0
Bardzo cenne rady lubie czytac takie artykuly mozna sie wiele nauczyc choc jestem karpiarzem to czasami lapie na federka albo odleglosciowke daje *****
(2011-09-22 20:58)
ypman666ypman666
0
dobrych produktów nie trzeba reklamować więc o co ta wojna daje 5ke
(2011-09-23 09:38)
bluehornetbluehornet
0
Przemek , nie wojna  , tylko dlaczego jest obrażany człowiek ,wielokrotny Mistrz Polski , kulturalnie odpowiadający na zadane mu pytania. , a mający wiedzę na temat łowienia ryb , jak mało kto ???!!!
(2011-09-25 11:14)
krzysztofbmw5krzysztofbmw5
0
bluehornet Doklanie kolego wielka piatka. (2011-09-27 08:06)
waldi05waldi05
0

Kolego bez względu kto pisze ma do tego prawo.Możesz się odnieść do tego i powiedzieć ,np. że"mnie się nie sprawdza lub coś takiego" ale nie obrażaj.

Ja osobiście czytam wszelkie porady i albo je stosuję albo nie i to wszystko.

Gratuluję Twojej rozległej wiedzy w temacie połowu ryb ,pozwalającej Ci publiczne ocenianie innych.Domyślam się,z Twojej wypowiedzi,że jesteś autorytetem w tej dziedzinie.

Udanych połowów i zwsiadek.

(2011-09-28 06:28)
zbychu51zbychu51
0
(2011-10-01 20:40)
zbychu51zbychu51
0
Ja ci mogę tylko doradzić jak ci się nie podoba to nie czytaj.
A  to czy on reklamuje jakąś firmę to jego sprawa już ludzie wiedzą co jest dobre.
Czasami warto się zastanowić przed napisaniem bo można kogoś obrazić a z siebie zrobić Błazna.
POZDRAWIAM.
(2011-10-01 20:45)
jarcyk18jarcyk18
0
Za wszelkie porady, a w szczególnosci o kanałku żerańskim bardzo dziękuje, łowie na spławiczek na kanałku bez większych efektów. Sprobuje z tak długim przyponem na leszcza ,poniewaz moj ma przewaznnie dlugosc 20-30 cm .pozdrawiam powalonych wędkarzy (2011-10-25 12:54)
metusiek2metusiek2
0
Zgadzam się z kolegą bluehornetem to nie jest powód aby tak obrażać pana Edmunda.A mam jeszcze takie pytanie miło by ci było jakby tak ktoś mówił na siebie.Więc się nad tym zastanów. (2011-10-26 19:41)
metusiek2metusiek2
0
przepraszam na CIEBIE!!!!! (2011-10-26 19:41)
adam40jadam40j
0
Witam wszystkich  jestem nowym użytkownikiem tego  portalu bo mnie zaciekawił  wędkuje już od 25 lat    głównie metodą Gruntową  szczególnie na rzekach odra czy warta    ,cenie pana Gutkiewicza    z jego wiedzę pełen profesionalizm i osiągnięcia  nie chce tu nikogo reklamować i nie to jest moim celem , lecz chciał bym się podzielić z wami  swoją wiedzą bo sam wielokrotnie korzystałem  z zanęt jak i technik które poleca pan Gutkiewicz   i daje to  na prawdę dobre efekty  . Oczywiście  zawsze  możena do zanet dodać coś własnego wypróbowanego i jak tak robię   szczególnie łowiąc na feedera  np na odrze  z główki   tak czy inaczej bez względu kto jak długo wedkuje  warto jest się uczyć od  mistrzów  i dzielić się wiedza z innymi  daje to  napewno duże korzyści dla każdego pozdrawiam   wszystkich kolegów oraz pana Gutkiewicza   Adam 
(2012-01-08 15:34)
bednar14bednar14
0
Dziękuje za odpowiedz
(2012-01-12 20:19)
camelotcamelot
0
Ileś lat temu postanowiłem podnieść sobie poprzeczkę i zrezygnowałem z kupowania zanęt i łowić bez . Na początku nie było łatwo ! Ale okazało się, że jest to możliwe, tylko trzeba się bardziej postarać by poznać daną wodę i zwyczaje żyjących tam ryb. ..... Nie mogę więc mieć własnego zdania co do skuteczności zanęt pana Edmunda! Natomiast chętnie kupuję jego spławiki. Zawsze z wielką ciekawością czytam każdy jego artykuł i nie tylko tu na portalu, choć nie zawsze dowiaduję się tam o czymś nowym. Wystarcza mi że opisane treści potwierdzają moje własne spostrzeżenia i doświadczenia. Nigdy nie zauważyłem by pan Edmund opisywał bzdury i udzielał idiotycznych rad ! Więc, gdy zobaczyłem, że ktoś tak twierdzi, wydało mi się co najmniej dziwne, - pomijając już samo obrażanie ludzi ! Zajrzałem więc z ciekawości na profil kol. mar83. - Piszesz kol. o sobie że jesteś początkującym wędkarzem i że dopiero zaczynasz; - zero wpisów własnych, - zero opisów łowisk, - zero zdjęć, - zero rekordów, - natomiast komentarzy ponad tysiąc ! Dziwne ! (2012-02-05 16:16)
u?ytkownik91939u?ytkownik91939
0
Koledzy,Gutkiewicz jest naprawdę dobry w wędkowaniu. Chciałbym miec jego wiedzę na temat zanęt chociaż łowię szmat czasu, to przydają mi się jego rady. (2012-03-04 15:34)
u?ytkownik16322u?ytkownik16322
0
Moczę kija już 36 lat mimo doświadczenia chętnie takie rady czytam inna sprawa czy je zastosuje.Do szp.Gutkiewicza nic nie mam jest naprawdę dobry. Być może trochę sprzęt fetyszuje ale kazdy ma swój rozum.Nie znoszę natomiast Biedżyckiego i jego komercyjnego gniota. Ps. Przystawka to moja ulubiona metoda nigdy mnie nie zawiodła tylko trzeba umiejętnie nastroić wędkę ( mam na myśli warunki na łowisku ) Julian (2012-04-04 23:06)
bartasekbartasek
0
w kwesti spławika do  bata a urzywam od 0.2g super na spokojną wode do 3g efekty są na tym mniejsym gdyz widze branie kazdej nawet najmniejszej rybki poleam tego typu spławiki do przetestowania nie polem marki prosze samemu sprawdzić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  (2012-04-13 22:00)
maras74maras74
0
Gutkiewicz to wielokrotny medalista MP i zasłużony człowiek dla polskie wędkarstwa. Posiada też ogromną wiedzę szkoda tylko, że opowiada rzeczy oczywiste a nie opowie o pewnych nowinkach i technikach, o których w Polsce mało kto wie. A co do tego, że reklamuje swoją firmę+Sensas to chyba oczywiste. (2012-04-18 20:58)
KYLONKYLON
0
Jeśli polujesz na większe okazy leszcza, do dobrym dodatkiem jest biszkopt i rozrobienie zanęty na melasie. Melasę rozrabia się z wodą i dopiero tą wodą namacza się zanętę. Możesz też wrzucić do zanęty puszkę kukurydzy. Mam pytanie czy tą puszkę z kukurydza to otwieramy czy wrzucamy nie otwieraną i z zanętą do wody ?? (2012-05-20 11:12)
fizbinfizbin
0
Puszki się nie otwiera, wrzuca w całości do wiadra, zanęta też w opakowaniu ląduje w wiadrze, to wszystko zalewasz wodą w której moczył się pojemnik z melasą ;P (2012-06-17 09:29)
stubekstubek
0
Kolegro KYLON, było napisane puszke kukurydzy tzn. taką pojemność kukurydzy,tj. - litr lub pół litra kukurydzy, a nie puszkę z kukurydzą .. Młodzież ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. (2012-07-06 14:31)
dunster35dunster35
0
pomógł mi ten wpis dzięki i 5 (2013-05-23 18:13)

skomentuj ten artykuł