Zanety, nęcenie i wybór miejsca
Tomasz Zaremba (lin75)
2009-04-24
Taką zanęte denną nęcimy w wodach stojących lub w bardzo wolnym nurcie. Nadaje się ona nap.na liny nieduze leszczei płocie żerujące mulistym dnie lub na stoku pokrytym dywanem roślin,ale można skutecznie necić tą zanętą karpie i karasie w stawach i dołach po torfowych z miekim dnem;oto przyprzykładowy przepis:płatki owsiane niezmielone;bułka tarta{odsiana gruba część};chrupki kukurydziane (bezsmakowe,gniecone);mąka kukurydziana;otreby pszenne;wiórki kokosowe;zapach np.owocowy.
Teraz podam drugą zanetę jaka używam;dużo wygodniej jest necić i łowić ryby z twardym dnem,czystym dnem bez żadnych zaczepow.zanęta polożona na dno nazwiemy zanętą denną,jest ona unieruchomiona, przez co dłużej wabi ryby niż chmura zanętowa.Warto tak dobrać spoistośc zanęty żeby po wrzuceniu do wody opadła w całości na dno i tam dopiero się rozpraszała.Dobrze jest jeśli podczas rozpraszania się zanety tłuste kawałki wypływają na powierzchnie wody,to dodatkowo wabi ryby nie tylko zapachem,ale też jej ruchami.W takiej zanęcie powinno się znajdować więcej składnikow bardziej rozdrobionych.
Pamiętajcie, że tej zanęty nie dociążamy niczym,nawet jeżeli jest dość głęboko,możemy jedynie dodać substancji rozpraszającej to poprawi jej prace przy dnie. Przykładowy skład takiej zanęty;możemy się spodziewac brań płoci,lina i niedużych karpi;suchary prażone i zmielone;chrupki kukurydziane zmielone;płatki owsiane zmielone;kukurydza przetarta przez sitko;wiórki kokosowe;ziarnosezamowe lekko wyprażone i zmielone.