Zapałki sztormowe PMZ

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć


Zapałki sztormowe PMZ
Zapałki sztormowe, to jedno z akcesorii, które bez względu na okoliczności powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego skauta, harcerza, żołnierz, miłośnika survivalu i w końcu wędkarza. Dają one pewną gwarancję poczucia bezpieczeństwa i komfortu, między innymi przez to, że będziemy mieli świadomość posiadania możliwości rozpalenia ognia, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach atmosferycznych, o każdej porze dnia i nocy. Świadomość tego spowodowała, że w moim arsenale znajduje się już wiekowa, ale nadal sprawna i gotowa do użycia, zabezpieczona w wodoszczelnym opakowaniu, paczka zapałek sztormowych Polskiego Monopolu Zapałczanego (PMZ). Monopol ów został utworzony w oparciu o 19 istniejących w Polsce fabryk w 1925 roku, a zlikwidowany został w 1951 roku.
Pudełko wykonane jest z drewna. Na etykiecie widnieje piękny żaglowiec pod pełnymi żaglami. W owalu, w lewym górnym rogu widnieje logo PMZ. Zapałka ta posiada siarkę długości od 15 do 18mm, pogrubiony drewniany trzon i porcję substancji umożliwiającej palenie się do kilkunastu sekund, z wysoką temperaturą spalania. Tyle historii.
Jako ciekawostkę podaję przepis znaleziony na stronie survivalu, na własnoręczne wykonanie zapałek sztormowych http://survival.strefa.pl/bg_zapalki.htm

 


4.9
Oceń
(14 głosów)

 

Zapałki sztormowe PMZ - opinie i komentarze

ferozaferoza
0
Pozazdrościć, moje zostały już tylko w (wątpliwej jakości) pamięci. Miło je znów zobaczyć, choć tylko na fotce. Gdyby tak jeszcze "odpalić" - ech ten zapaszek i szum spalanej siarki.... Pozdrawiam, ***** :) (2013-03-19 18:15)
kal7kal7
0
Mam prawie całe pudełko takich zapałek , jeżeli ktoś chciałby sobie przypomnieć "stare czasy" lub poprostu mieć ciekawą pamiątke w domu , niech skontaktuje się ze mną na podany mail Kalisz13@gmail.com Pozdrawiam (2017-09-08 01:56)

skomentuj ten artykuł