Zapomniane przynęty wędkarskie

/ 8 komentarzy / 3 zdjęć


Oczywiście nie wszystkie z tych przynęt które opisuje są całkowicie zapomniane,ale w każdym stopniu już coraz rzadziej widzi się wędkarzy łowiących na te przynęty.

Sięgając nie daleko w przeszłość,w tym artykule opiszę i przypomnę trochę ciekawych przynęt wędkarskich niegdyś stosowanych.
Wiele z nich odeszła już w zapomnienie,ale wraz są skuteczne.
Mimo młodego wieku opiszę trochę starych i zapomnianych przynęt,oczywiście korzystając z wywiadu przeprowadzonego na osobach starszych.
Dzisiaj przypomnę o takich przynętach jak Makaron,ryż,ziemniaki,chrabąszcze,przenica czy łubin.


Najpierw może łubin,jest to tania przynęta i świetnie nadaje się na takie ryby jak karp czy lin,wystarczy ugotować,łubinem możemy nęcić i możemy też na niego łowić.

Przypomina mi się dzieciństwo. Dokładnie w ten sposób nęciliśmy karpie. O ile pamiętam ziarno łubinu ma goryczkę, i właśnie gotowanie ją usuwa. Nęciliśmy sypiąc garściami łubin do stawu, dzień przed łowieniem. A nazajutrz rano, zaopatrzeni w ziemniaki ugotowane w mundurkach - o świcie zaczynaliśmy łowy. Ziemniaki kroiłem w kostkę, później za pomocą zapałki przewlekało się przypon przez środek kostki tak, żeby haczyk w całości skryty był w ziemniaku. Trzeba było długo czekać na branie, ale że karp to smakosz i żarłok... Miło powspominać

Makaron:Zwykły kupczy makaron wystarczy go ogotować,gdy chcemy używać makaronu na hak to nigdy nie moczymy go w ziemnej wodzie bo będzie za mięki.
Gotowany makaron jest dobry na takie ryby jak:płoć,leszcz,lin,karaś,wzdręga,karp,amur

Kolejna dobra przynęta a rzadko używana to ryż,wystarczy ugotować i możemy na niego łowić oraz nęcić.Ryż świetnie sprawdza się na płociach,leszczach czy karasiach na wzdręgi też jest dobry.

Popularny ziemniak:Niegdyś jeszcze przed kulkami proteinowymi stanowił przynętę numer 1 na karpiach,teraz po latach dominacji kulek odszedł w zapomnienie.
Ziemniaki też wystarczy ugotować,tylko pamiętajmy aby nie gotować za długo bo podczas długiego gotowania ziemniak może się zrobić miękki.
Ziemniaki możemy nakładać na hak,ale i również dobrze spisują się jako zanęta.
„Kartofel” dobry jest na karpia,amura chodź też zdarzają się na niego liny czy karasie.

Majowy chrabąszcz:tak to te owady których jest pełno na początku maja,wystarczy uzbierać kilka żywych chrabąszczów i śmiało możemy ruszać na klenia czy nawet jazia,również słyszy się o przypadkach typu pstrąg.
Chrabąszcze świetnie nadają się na klenie.

Śliwki mirabelki-niegdyś jedna z tych lepszych przynęt na amura,również na mirabelki śmiało możemy poławiać klenie.Na te ryby dobre są śliwki z słoika najlepiej bez pestek.Kolory mirabelek to żółty i czerwony.

Trzcina:Kolejna znakomita przynęta na amura,jak kiedyś łowiono amury? Pewien wędkarz opowiadał mi że tylko na młode pędy trzcin,ile w tym prawdy sami możecie się przekonać,w każdym razie amur to roślinożerna ryba i da się go złowić na pędy trzcin.Pędy trzcin możemy podawać z powierzchni jak i z grunt-dna.

 


4.4
Oceń
(22 głosów)

 

Zapomniane przynęty wędkarskie - opinie i komentarze

kabankaban
0
Mam tylko jedno pytanie: na ile z tych podanych przynęt łowiłeś TY ? (2014-06-17 14:27)
u?ytkownik155838u?ytkownik155838
0
kaban z tego co widzę na jego filmach nie używa tych przynęt. Ja używam ziemniaki na lina super przynęta od początku czerwca. (2014-06-19 17:55)
SionixSionix
0
Ja osobiście łowię bardzo często na ziemniaka makaron,jeszcze fasola jest całkiem skuteczna.co do mirabelek to nie próbowałem ale wiśnia jest też ok na klenia.pozdrawiam***** (2014-06-20 20:59)
pompipspompips
0
Widzę że te zapominane przynęty wcale nie są takie zapominane to już chyba 90 wpis o takich przynętach. Ja bym jeszcze kilka dopisał ale te niech zostaną zapominane. Te wymienione zostały niezwykle skrótowo opisane rzekłbym telegraficznie. Kręcenie filmów koledze idzie lepiej. Bez oceny. Pozdrawiam (2014-06-22 17:37)
WedkarstwomazowieckieWedkarstwomazowieckie
0
@Kaban łowiłem na :Makaron,ryż,ziemniaki,pszenicę,łubin i trochę na trzcinę. @gamerovsky,łowię od 2008 roku a kręcę filmy od 2012,więc nie wszystkie przynęty są pokazane w filmach. Ale w filmach pokazywałem kiedyś łowienie na trzcinę,trochę było grochu,teraz będzie film z nęceniem ziemniakami,pszenicą i ryżem i oczywiście nie kameruje każdego swojego łowienie. @pompips może i masz rację,ale ostatnio nie widziałem żadnego postu z zapomnianymi przynętami,może też dlatego że rzadko tutaj wchodzę... (2014-06-24 10:39)
pompipspompips
0
Widzisz kolego na tym portalu jest wiele wartościowych wpisów na blogach użytkowników, jest dziwna polityka że wpisy pojawiające się na głównej mają charakter jednorazowy i giną w gąszczu wpisów. Na główną daje się byle co i tylko po to aby było nieważne czy wpis ma 100 słów czy 2000 i nieważny jest styl i gramatyka. Dodatkowo bardzo często zmienia się tytuły wpisów ale literówek i byków już się nie poprawia. (2014-06-26 07:09)
rafalwedkujerafalwedkuje
0
w tym roku jeden wypad był na groszek konserwowy i zdziwienie było wielkie. Jak już maluchy weszły to zasysały i groszek i kuku. Karpik to żarłok i jak zasysa to jak leci. (2016-10-16 10:01)
piotr 0206piotr 0206
+1
Nie podpuszczajcie się na wzajem. (2016-10-16 11:58)

skomentuj ten artykuł