Zapomniane przynęty

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć


Jedną z starych sprawdzonych przynęt jest JĘTKA (Ephemeroptera) nie doceniana, jętki w polsce jest ponad 120 gatunków. Jętki przebywają prawie wyłącznie nad zbiornikami wodnymi, gdzie odbywają masowe loty godowe. Samce unoszą się wtedy nad brzegami zbiorników, latają w charakterystyczny, "skaczący" sposób. Samice siedzą wtedy wśród traw i zarośli. Trwająca zaledwie kilkanaście sekund kopulacja odbywa się w powietrzu.

Samce giną po kopulacji, a samice natychmiast po złożeniu jaj do wody (zrzucają jaja do wody lub składają je po zanurzeniu w wodzie odwłoka, czasami jaja zostają przyklejone do podwodnych części roślin) - długość życia imago nie przekracza zwykle jednego dnia. Jętke można znaleść dosłownie wszędzie na każdej łance przy wodzi nabijać ja należy za środek. Inne z starych przynęt jest chrząszcz, larwa chróścika, gdzie opisanie można w innych moich wpisach znaleźć.

 


3.3
Oceń
(36 głosów)

 

Zapomniane przynęty - opinie i komentarze

rysiek38rysiek38
0
dobra rada-nie przepisuj artykolow z prasy bo to jest tutaj zle widziane i nikt ci raczej tego wysoko nie oceni mimo ze sie napracujesz-pisz cos od siebie (2009-01-19 19:47)
Daniel3000Daniel3000
0
"Na każdej łance"? ...A co to jest łanka?
(2009-12-25 22:57)

skomentuj ten artykuł