Zarybienia 2009 w Kole Nr 54 z Wyszogrodu
Artur Kaźmierczak (prezes74)
2009-12-16
Jako Koło rok rocznie stramy się wspomagać naszą piękną Wisełkę wpuszczanym przez nas narybkiem.
Wiadomo, że marzeniem i życzeniem każdego wędkarz jest naturalny rozród każdego gatunku naszych rybek, bo przecież nikt i nic nie zastąpi ,składania setek tysięcy sztuk ikry przez dorodne samice szczupaka, sandacz czy suma , tudzież inne gatynki ryb. Dlatego słusznym wydaje się postulat wprowadzenia zasady górnego limitu ochronnego wszystkich gatunków .
My jako Zarząd w roku przyszłym będziemy się starali jak njszeżej forsować ten postulat i jeszcze jeden priorytetowy - wykluczyć odłowy sieciowe bądź w znacznym stopniu zmniejszyć je poszeżając strefy wolne od odłowów rybackich.
Narazie jednak bazujemy na zdrowym rozsądku każdego ,, prawdziwego wędkarza ,, który zdaje sobie sprawę ,że łowiąc i wypuszczając te największe ryby daje im szansę i pomaga przez to w ich naturalnym powiększaniu pogłowia .
Póki co wspomagamy je zarybieniamy , jako gospodarz odcinka rzeki Wisły w odwodzie nr. 4 w roku 2009 dokonaliśmy następujących zarybień:
- boleń nar. letni - 200 000 tys. szt.
- brzana narybek jesienny - 20 000 tys. szt.
- certa narybek letni - 15 000 tys. szt.
- jaź narybek jesienny - 4 200 kg.
- karaś pospolity kroczek - 500 kg. ( zarybienie wykonane tylko na starorzeczach w pospolitych tkzw. ,, dołach ,, )
- karp kroczek - 500 kg. ( zarybienie wykonane tylko na starorzeczach w pospolitych tkzw. ,, dołach ,, )
- kleń narybekjesienny - 50 000 tys. szt.
- lin kroczek 2 500 kg. ( zarybienie wykonane tylko na starorzeczach w pospolitych tkzw. ,, dołach ,, )
- sandacz narybek letni 800 000 tys. szt.
- sum kroczek 2 500 kg.
- szczupak narybek letni 400 000 tys. szt.
- szczupak narybek jesienny 2 000 kg.
- węgorz obsadowy 20 kg.
We wszystkich zarybieniach brali udział członkowie Komisji do Spraw Zarybień z Koła Nr. 54 SUM z Wyszogrodu i strażnicy SSR z naszego Koła, wiele razy były kontrole tych zarybień z PSR , SOW i Urzędu Marszałkowskiego.
Napewno należy doskonalić zarybienia pod względem organizacyjnym , dlatego też w roku przyszłym Zarząd Koła powoła Inspektora do Spraw Zarybień ( przygotowanego po odbytym kursie ), którego decyzje odnośnie spraw organizacyjnych będą ostateczne i nieodwołalne.
Doświadczenie uczy nas także, iż po zarybieniu kroczkiem każdego gatunku coraz częściej będziemy musieli wrowadzać 72 godzinne zakazy połowów wędkarskich ,w celu ich ochrony , a w szczególności dotyczy to suma.
Zdajemy sobie jednak sprawę ,ze to tylko kropla w morzu potrzeb a najważniejszy jest naturalny rozród , dlatego gorący apel - CHROŃMY NAJWIĘKSZE RYBY