Zaskroniec czy żmija?

/ 9 komentarzy / 4 zdjęć


Za oknem coraz cieplej,zacznie sie sezon wypadów wędkarskich szeroko rozumianego obcowania z przyrodą i podziwiania jej piękna.Przyroda zacznie się budzić do życia a z nią szereg stworzeń,które zimową porą możemy oglądać w telewizji lub zoo.Jednymi z tych stworzeń są węże i żmije,które dla wiekszości ludzi ciężko rozróżnić.Dlatego chcę trochę zobrazować charakterystyczne różnice pomiędzy tymi dwoma gatunkami.


Cechy charakterystyczne żmii zygzakowatej

Przeciętna długość tego węża to około 40-70cm, największe okazy mogą mieć nawet ponad 90cm długości.
Oko zaopatrzone jest w pionową, soczewkowatą źrenice. Znane są trzy podstawowe odmiany barwne żmii zygzakowatej. Pierwsza z nich to odmiana srebrna bądź popielata, która przeważnie występuje u samców. Samice jak i młode są przeważnie brunatne, (rzadko) brązowe, rdzawe. Najrzadszą do spotkania jest odmiana melaniystyczna (czarna). Żmije zygzakowate mają dość krępą budowę ciała.

Cechy charakterystyczne zaskrońca zwyczajnego

Zaskroniec zwyczajny jest najpospolitszym polskim wężem. Jego bardzo charakterystyczną cechą są dwie żółte plamy z tyłu głowy. Wierzch ma szarawy, czasami lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami. Zaskrońce rosną do 100cm, jednak zwykle spotykane są okazy 60-80cm.
zaskrońce zasiedlają te same obszaru co nasza jedyna Polska Żmija - zygzakowata.

Jak rozróżnić zaskrońca od żmii zygzagowatej ?

Są pewne charakterystyczne cechy, które można wykorzystać przy porównaniu tych węży. I tutaj właśnie wymienię je wszystkie w punktach :

1) Zaskroniec ma mniej oddzieloną głowę od ciała niż żmija zygzakowata - to ze względów braku gruczołów jadowych, które znajdują sie tuż za oczami u Żmii.
2) Zaskroniec posiada na głowie dwie charakterystyczne plamki koloru żółtego, czasem jest to biały kolor, natomiast żmija ma kolor jednolity, bez plamek na głowie.
3) Żmija zygzakowata ma masywniejszą budowę od zaskrońca. Przeważnie są one niewiele krótsze. Zaskrońce mają szczupłą budowę ciała.
4) Żmija posiada bardzo charakterystyczny zygzak, który ciągnie się przez całe ciało żmii. Zaskrońec nie posiada czegoś takiego, ma kolor jednolity z drobnymi nieregularnymi plamkami. Należy dodać, że odmiana melanistyczna żmii ma ten zygzak nie widoczny, bądź ledwo widoczny - przy bliższym spotkaniu, takiego jednak unikamy.

Oba te węże unikają spotkania z człowiekiem. Żmija nie kąsa tak 'od siebie'. Kąsa tylko przy próbie złapaniu jej. Zaskroniec rzadko kąsa, częściej z kloaki wypuszcza cuchnącą ciecz o zapachu piżma.Oba gatunki były i są w dalszym ciągu niemiłosiernie przez ludzi tępione i doprawdy żaden z nich nie jest tak straszny jak je tchórzliwy człowiek maluje.

 


4.8
Oceń
(40 głosów)

 

Wedkuje.pl poleca

 

Zaskroniec czy żmija? - opinie i komentarze

jurekjurek
0
Poruszasz bardzo interesujące tematy...może taki gadzik zaskoczyć nie jednego wędkarza nad akwenami ...i wtedy sobie przypomni interesujący wpis kolegi....u mnie piątal z + za opis i piątal za fotografie ...pozdrawiam Jurek. P.S------- i pisz więcej o tych tematach. (2009-04-07 11:48)
KustiKusti
0
Fajny i przydatny opis :) Mimo to, byłbym wdzięczny za pewną informację na temat gada, jakiego spotkałem w zeszłym roku nad Zalewem Sulejowskim => http://img22.imageshack.us/my.php?image=p5030061r.jpg Wydaje mi się, że to zaskroniec, ale na 100% pewności nie mam. Pozdrawiam :) (2009-05-07 14:13)
hubihubi
0
Jeszcze raz podkreslam bardzo dobre poruszenie sprawy lepiej tego nie spotykać ja miałem z takim czymś spotkanie w zeszłym roku i nie wspominam tego najlepiej odemnie5 i pozdrawiam. (2009-05-07 20:55)
dawidhossedawidhosse
0
Kolego Kusti,zdjęcie naktóre dałeś namiar to fotka zaskrońca. (2009-05-07 22:43)
szimejksszimejks
0
za artykuł 5, natomiast od siebie napiszę, nawiązując do ostatniego akapitu artykułu kolegi, że tępienie węży i żmij, pomijając samą bezsensowność jest jest naruszeniem prawa, gdyż oba te gatunki są prawnie chronione. Pozdro dla kumatych (2009-05-08 06:12)
SzalonaSzalona
0
Niestety ofiarą ludzi padają oba te gatunki - wszystko za sprawą braku edukacji... Wąż to wąż, trzeba go zabić, bo może to jest żmija... My wędkarze, jako obcujący z naturą, powinniśmy wykazać się większą rozwagą w takich sytuacjach. (2009-05-08 13:06)
użytkownik9239użytkownik9239
0
Żmija czy zaskroniec jedno i drugie nas ludzi się boja.Dziwi mnie więc postawa tych którzy bez powodu mordują te gady.Ja nie spotkałem się z sytuacją żeby którykolwiek z nich ruszył w moją stronę, zawsze wycofują się bez problemowo.Więc cóż one są winne????.Wydaje mi się że ze strony wędkarzy to im nic nie grozi ,gorzej z niedoinformowanymi turystami ,którzy mogą być problemem . (2009-05-08 14:36)
ricardoricardo
0
Witam!!!!!!!!!!! Zgadzam się z przedmówcami niedoinformowanie i głupota niszczy te wspaniałe zwierzęta,należy je chronić one człowiekowi nic nie zrobią,po prostu się go boją.Jak spotkamy je na naszej drodze to je zostawmy w spokoju.Pozdrawiam.Piąteczka*****
(2010-07-25 14:33)
lucjan50lucjan50
0

Witam

Autor wpisu zapomniał o jeszcze jednym bardzo rzadkim i chronionym weżu, to Gniewosz.

Jest niestety podobny do żmiji (zygzak wzdłuż grzbietu) i przez to czesto zabijany.

Gniewosz ma okragłą źrenicę i jest "szczuplejszy" od żmiji.

   

(2011-04-28 00:28)

skomentuj ten artykuł