Zawody żywcowe a regulamin.

/ 3 komentarzy

Będąc obecny na zebraniu sprawozdawczym koła którego jestem członkiem wystąpiłem z wnioskiem o zaniechanie organizacji zawodów żywcowych. Powoływałem się na " Zasady Organizacji Wędkarskiego Sportu Kwalifikowanego"oraz RAPR. Obecny na zebraniu przedstawiciel ZO stwierdził że przy organizacji zawodów w kole w/w zasady nie obowiązują i że regulamin PZW nie reguluje tych zasad. W dniu zebrania tj:1-II-2015 r. nowy regulamin już obowiązywał wprowadzony " Uchwała nr 67 Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego z dnia 19 grudnia 2014 r. jasno regulując sprawę zawodów żywcowych. Takich zawodów po prostu nie ma. Nie mając dostatecznej wiedzy w tym temacie/a szkoda/ Zarząd Koła umieścił takie zawody w "Harmonogramie imprez na 2015 r." Takich zawodów w kołach się już nie organizuje. Są one potem przyczynkiem do naruszania  "Ustawy
z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie
  śródlądowym"  co w tym kole miało miejsce.

Spinningistów obowiązuje zasada używania kotwiczek bez zadziorowych. Komisja sędziowska przed zawodami sprawdza szczegółowo ten wymóg.Natomiast zawody żywcowe to anachronizm. Przekłuwa się  żywca różnej wielkości kotwicami a potem okaleczone się zrywa lub wypuszcza.Gdzie etyka i humanitaryzm wędkarski. Ten nie humanitarny sposób łowienia będzie jeszcze długo funkcjonował ale w wędkarstwie indywidualnym.Ten temat  poddaję  pod rozwagę Zarządowi Koła  proponując zapoznanie się z nowym RAPR. Pozdrawiam.

 


4.9
Oceń
(13 głosów)

 

Dokumenty (1)Zawody żywcowe a regulamin. - opinie i komentarze

slawomir66slawomir66
0
Owszem zawody towarzyskie rządzą się swoimi zasadami i tu przyznam rację panu z ZO. Ale o żywcu to mówi USTAWA a nie zasady sportu czy RAPRyb czy jakieś zezwolenia organizatora zawodów. Ustawa o rybactwie śródlądowym mówi wyraźnie jak i gdzie pozyskiwać żywca i jak go używać. Owszem nie miałbym nic do organizatorów gdyby pozwolili używać żywca ale pozyskanego podczas zawodów w wodzie na której się odbywają. W przypadku opisanym zostało popełnione wykroczenie przeciwko ustawie art.27 a ust. 1 pkt. 3. Zgodnie z taryfikatorem mandatowym : "Kto wprowadza ryby na przynętę pozyskane z innych wód lub ryby nieznanego pochodzenia " podlega karze grzywny od 50 do 500 zł. (2015-02-28 19:45)
janglazik1947janglazik1947
0
Ciekawe jak takie zawody były organizowane i jak pozyskiwano te ,,żywce". Przecież w artykule nie ma o tym mowy. Ktoś wymyślił i zawody zorganizowano nie myśląc o konsekwencjach. (2015-03-01 13:56)
piotr 0206piotr 0206
0
Żywce przywieziono ze sobą. (2015-05-31 04:53)

skomentuj ten artykuł