Zbiornik Topola dla zapalonych wędkarzy

/ 2 komentarzy / 2 zdjęć


Pojemność zbiornika 28 mln m3 . Stała rezerwa powodziowa wynosi 4,6 mln m3, rezerwa forsowana 6,3 mln m3, łącznie więc pojemność zbiornika Topola do dyspozycji ochrony przeciwpowodziowej wynosi 10,9 mln m3 .

Zbiornik Topola

Zlokalizowany jest na obszarze gmin Kamieniec Ząbkowicki i Paczków w km 93 + 400 Nysy Kłodzkiej. Inwestycja jest proekologiczną formą rekultywacji wyrobisk poeksploatacyjnych i zagospodarowania gruntów odpadowych (piasków i nadkładów). Podstawowa jego funkcja to ochrona przeciwpowodziowa: gromadząc wody powodziowe ogranicza kulminację fali Nysy Kłodzkiej zmniejszając straty powodziowe poniżej zbiornika. Spiętrzenie wody w zbiorniku wykorzystywane jest także do celów energetycznych, a także stwarza możliwości rozwoju rekreacji i turystyki wodnej.

Pojemność całkowita zbiornika wynosi 18,4 mln m3 . Stała rezerwa powodziowa to 3,4 mln m3 , rezerwa forsowana – 4,3 mln m3 , łącznie więc pojemność zbiornika Kozielno do dyspozycji ochrony przeciwpowodziowej wynosi 7,7 mln m3

Co możemy tu złowić?

Niemal wszystkie ryby. I akurat w tym przypadku nie jest to takie czcze gadanie. Są to bowiem zbiorniki bardzo młode.

Żyją w nich wszystkie gatunki ryb rzecznych występujących w nysie Kłodzkiej: brzany, świnki, klenie, jelce, a nawet pstrągi i lipienie, a także ryby ze starych żwirowni: płocie, leszcze, sandacze, sumy, rekordowe karpie, no i oczywiście okonie oraz szczupaki. Szczególnie dwa ostatnie gatunki, jak we wszystkich młodych zbiornikach, znalazły tu znakomite warunki rozwoju.

Zatopione krzaki, zalane nieużytki i łąki oraz pofałdowane kamieniste, żwirowe dno pełne sąsiadujących ze sobą głębi i płycizn sprawiają, że drapieżniki mają tu pełno najróżniejszych kryjówek i znakomitych miejsc tarliskowych. Okonie biorą na niewielkie twistery i kopyta w kolorze niebieskim i motoroil, zawiązane na bocznym troku.

Wędkarze z Kłodzka, którzy dawno odkryli już tutejsze wody, twierdzą, że w obu zbiornikach naprawdę piękne garbusy, a płycizny z zatopionym krzakami są znakomitymi łowiskami szczupaków, które dają się kusić zarówno na powierzchniowe coblery, jak i duże gumy założone na lekkie główki. Ciekawy jest wpływ Nysy Kłodzkiej do Topoli. Jest to bardzo dobre łowisko grubych lipieni, pstrągów potokowych, tęczaków, a także prądolubnych ryb karpiowatych: brzan, kleni, jelców i świnek. Trzeba przyznać, że szczególnie brzany i świnki dorastają tu do olbrzymich rozmiarów. W osiąganiu fantastycznych wielkości zapewne będzie pomagać im czysty i pełen pokarmu zbiornik.
Zbiornik zaporowy Topola-wyłącznie dla pieszych wędkarzy

 


4.8
Oceń
(6 głosów)

 

Zbiornik Topola dla zapalonych wędkarzy - opinie i komentarze

czarny1czarny1
0
zgadzam sie z autorem tekstu. pamietam dobrze poczatki spiningu i to własnie w tych rejonach miałem pierwsze swoje okazy. ryb jest duzo i dla kazdego cos sie znajdzie. połamania kija (2009-01-08 17:34)
rybak103rybak103
0
Zbiornik topola to wyrobisko po żwirowe ,więc ma niezliczoną ilość dołków i dziur w których przesiadują czasem duże "sztuki".Łowię w nim już  kilka lat zatem trochę wiem. Mogę uchylić wam" rąbka tajemnicy "> Jak już wcześniej wspomniałem należy szukać dołków które są rozsiane po całym łowisku czasem bliżej a czasem dalej.Druga sprawa to zanęta moim zdaniem najlepsza jest czerwona z dodatkiem dużej ilości pinek( nie wiem czemu ale mając czerwoną zanętę zawsze wracałem z przyzwoitym leszczem). I wreszcie rzecz najważniejsza KOMBINATORSTWO
Nie należy trzymać się stereotypów czyli np. "tylko na białego" ,podczas długiej zasiadki można sobie pozwolić na częste zmiany przynęty. To wszystko co mogę wam powiedzieć......


POŁAMANIA KIJA !!!!!!!!
(2011-05-02 23:51)

skomentuj ten artykuł