Zbrojenie zestawu skróconego - wybór stanowiska

/ 7 komentarzy / 2 zdjęć


Pierwszą rzeczą , którą robię po przybyciu nad wodę jest wybranie odpowiedniego miejsca do połowu. Szczególnie wędkarze początkujący popełniają ten sam błąd, że od razu się rozstawiają w miejscu, nie sprawdziwszy walorów stanowiska. Zaczynam najpierw od rozłożenia tyczki, zamontowania zestawu i dołożenia gruntomierza, aby dokładnie sprawdzić rozłożenia dna łowiska. Szukam przede wszystkim uskoków, dołków i górek czyli najlepszych miejsc do położenia zanęty. Gdy znajdę takie miejsce wtedy mogę się zacząć dokładnie rozkładać.

Niektórzy mogą zadać pytanie, a co z zanęta? Jest kilka szkół jej tworzenia, niektórzy wszystkie składniki mieszają w domu, dając im się dobrze namoczyć na noc, inni robią to nad wodą. Osobiście korzystam z obydwu sposobów szczególnie, gdy wcześnie rano jestem nad wodą, nie chcę tracić czasu na mieszanie i nawilżanie zanęty aby zrobić to w miarę dobrze trzeba poświecić kilkadziesiąt minut , po części robię to wieczorem. Nie będę tu się rozwodzić także na temat składu zanęt , gdyż według mnie nie ma gotowych recept i wszystko trzeba sobie samemu wypracować.

Przy rozkładaniu sprzętu trzeba zadbać o to by podest , stał bardzo stabilnie, aby rolki stały na odpowiedniej wysokości i odległości, aby wszystkie potrzebne rzeczy mieć zawsze pod ręką. W związku z tym , że łowimy na rzece musimy wiedzieć , jaką dokładnie metodę połowu będziemy stosować: łowienie na stopa, przepływanka, przepływanka z przytrzymaniem, gdyż od tego zależy jak będziemy budować nasze zestawy. Zaczynamy przede wszystkim od wyboru odpowiedniego spławika. Wprawieni tyczkarze spojrzą na nurt rzeki i na 80% wybiorą właściwy. Łowiąc tyczką na stopa musimy wybrać tak ciężki spławik, aby jego zbalansowane obciążenie opierało się nurtowi.

Ktoś może powiedzieć, że zawsze możemy użyć 100 gramowych ciężarków tylko ile wędek to wytrzyma i po za tym niezgodne jest to z regulaminem zawodów. Prawidłowo dobrany zestaw na stopa po wprowadzeniu obcniązenia do wody nie powinien odchylać się od pionu prawie w ogóle. Zestaw do przepływanki z przytrzymaniem powinien być odchylony od pionu o kilkanście stopni
W załączonym poniżej dokumencie znajdziecie sposób przygotowania zestawu oraz niezbędne akcesoria, które w znaczny sposób ułatwiają nam wedkowanie.



 


4.1
Oceń
(94 głosów)

 



Zbrojenie zestawu skróconego - wybór stanowiska - opinie i komentarze

stanley584stanley584
0
Wszystko to prawda a opisane czynności należy wykonać bardzo dokładnie. Niezmiernie ważną rzeczą jest też to, aby zachować porządek na stanowisku. Wędki poukładać w dogodnym miejscu, aby podczas poruszania się nad wodą lub przy holowaniu ryby przypadkiem nie podeptać i nie poniszczyć własnego sprzętu. (2009-03-11 16:51)
u?ytkownik1117u?ytkownik1117
0
bardzo mądry artykuł , nie jeden młody wędkarz ma przedstawiony zestaw jak się patrzy , nic tylko uczyć sie od wytrawnego wędkarza , (2009-03-11 19:18)
JaśJaś
0
Dobry opis,jak również dodadkowe i bardzo pomocne zdjęcia bez których artykół stracił by na przejrzystości.Ode mnie max-czyli 5.Tak trzymać,pozdroooooo... (2009-03-11 21:25)
kazikkazik
0
Wspaniały opis tej metody dołączony dokument dobrze obrazuje kolejne fazy montowania zestawu
Te siedziska a raczej kombajny jak wyraził się autor muszą dużo kosztować no i niewygodne do noszenia brzegami rzek . Dla mnie za dużo sprzętu do zabrania i niesienia nawet parę kilometrów bo skusił bym się na tą metodę. (2009-03-12 00:17)
Skowron20Skowron20
0
Podoba mi się ten artykół i odemnie 5 :) Pozdrawiam:) (2009-03-12 09:27)
Andre27Andre27
0
bardzo mądry artykuł , nie jeden młody wędkarz ma przedstawiony zestaw jak się patrzy ,tylko trochę za dużo w nim opisu i zdjęć platform - nie każdego stać na takie za kilka tysięcy złotych , poza tym są one co prawda wygodne ale nie na tym rzecz polega by się obłożyć sprzętem trzeba dać też szanse rybkom :-)) . Ogólnie artykuł OK polecam !! (2009-03-12 11:59)
fenix0110fenix0110
0
bardzo dobry artykuł z którego można poszerzyć swoje wiadomości najbardziej spodobał mi się wybór stanowiska tak nie praktykowałem ale spróbuje pozdrawiam PS. jak możesz to pokarz uzbrojoną żyłke (2009-11-19 18:45)

skomentuj ten artykuł