Zestaw ze spławikiem nr2


Witam

Wybór wędki – dobrze wędzisko powinno co najmniej 12 przelotek. Spróbuj założyć kołowrotek, zanim go kupisz. Sprawdź jego wyważenie, trzymając górną część uchwytu ręką, a resztę podtrzymując przedramieniem. Potrząśnij nim, by sprawdzić, czy poszczególne jego części nie są luźno złożone.

Wybór kołowrotka – wybierz lekki kołowrotek o stałej szpuli, z wymiennym mocowaniem korbki. Jeżeli jesteś praworęczny powinieneś trzymać kołowrotek w prawej ręce i operować nim lewą – wtedy korbka będzie po lewej – i odwrotnie, kiedy jesteś leworęczny. Zanim go kupisz, pokręć kilka razy korbką, która powinna obracać się lekko. Sprawdź ramię kabłąka i zbadaj, czy jego rolka się obraca. Ponadto hamulec oraz blokadę biegu wstecznego.

Żyłka – chociaż nie jesteś w stanie zarzucić ze stawu na odległość 100-150 m, to takiej ilości żyłki potrzebuje w razie zacięcia dużej ryby. Żyłka o wytrzymałości 1.5 kg jest wystarczająca, abyś poradził sobie z małymi i średnimi okazami i na tyle sprężysta, by zarzucić spławik.

Spławiki – prosty, grubo zakończony waggler używany jest do łowienia w rzekach, a waggler ze specjalnym korpusem, o cienkim końcu, przydatny jest w wodach stojących. Oba powinny mieć ok. 20-25 cm długości i wyporność ok. 3 AAA.

Ciężarki – potrzebujesz całej gumy śrucin, od największej (SSG) do najmniejszej (nr 8). Większe używane są do blokowania spławika na żyłce i zapewniają odpowiednie obciążenie przy zarzucaniu. Mniejsze zatapiają żyłkę na odcinku między spławikiem a haczykiem.

Haczyki – rozmiary 12 i 14 są odpowiednie dla rodzaju przynęty, której będziesz używał: larwy, chleb, robaki. Żyłka, do której są wiązane, musi mieć mniejszą wytrzymałość od żyłki głównej. Dzięki temu – jeśli trafisz na zaczep – stracisz tylko haczyk, a nie cały zestaw.

Gruntomierz – używany jest do sprawdzenia głębokości wody i ustalenia dokładnego miejsca zarzucenia haczyka razem ze spławikiem.

Wypychacz – jest narzędziem używanym do wyciągania haczyka z pyska ryby wtedy, gdy nie można go wydobyć palcami. Dzieje się tak, gdy ryba bardzo gwałtownie zaatakuje przynętę, głęboko ją połykając.

Podbierak – jest podstawowym elementem wyposażenia każdego wędkarza. Małe ryby można wyciągnąć na żyłce prosto do ręki, ale w przypadku większych ryb zbyt duże obciążenie może spowodować zerwanie się żyłki lub wyrwanie haczyka z pyska ryby. Siatka powinna być szeroka na co najmniej 50 cm i na tyle głęboka, by utrzymać dużą rybę. Trzonek powinien mieć co najmniej 1.8 m długości.

Wspornik pod wędkę – używany jest do podtrzymania wędziska. Trzymanie wędki w rękach cały dzień jest dosyć męczące, a jeśli położysz ją na ziemi, ktoś może na nią nadepnąć i złamać.

Przynęta – w wędkarstwie popularnym stosuje się wiele różnych rodzajów przynęt, ale na początku używaj przed wszystkich kukurydzy, białych i czerwonych robaków oraz chleba. Przynęty te są skuteczna przy połowach wszystkich ryb spokojnego żeru.

...

 


3.4
Oceń
(64 głosów)

 

Zestaw ze spławikiem nr2 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł