Ziemniak przynęta na duże ryby

/ 6 komentarzy / 6 zdjęć


Chciałbym tym razem opisać starą przynętę oraz zarazem i zanętę jaką jest przez wielu już zapomniany ziemniak.
Dobrze przygotowany według mnie jest bardzo selektywną przynętą tylko na dużą rybę .
Ryby jakiej możemy się spodziewać w łowisku po nęceniu łowiska i łowieniu na ziemniaki w zależności oczywiście czy dany gatunek ryby występuje w danym łowisku to między innymi :
duże osobniki lina , klenia ,amura , leszcza i karpia ale potrafi skusić się również duży karaś.
Przygotowując ziemniaki do nęcenia jak i na hak gotujemy całe ziemniaki tj. w mundurkach tu nie ma raczej miejsca na sentymenty a tym bardziej na ich obieranie a następna sprawa to lepsze trzymanie się haka ale o tym później . Do gotowania wybieram ziemniaki w miarę podobne wielkością żeby w miarę równo się gotowały . Ziemniaki gotuje w garnku po jeszcze jakieś 5 minut po zagotowaniu i puszczeniu piany jaka wytwarza się poprzez wypłukiwanie się skrobi z ziemniaków. Od razu wylewam wodę z garnka spłukuję je obficie zimną wodą ( ja to nazywam gaszeniem ) nastawiam w tym samym garnku nową wodę którą stawiam na gaz do zagotowania i gdy świeża woda się gotuje z powrotem na 5 minut na tą gotującą wodę.
Po tych 5 minutach wylewam wodę i zalewam obficie zimną wodą po 10 minutach w tej zimnej wodzie wyjmuję z gara do wysuszenia ( po takich manewrach ziemniak jak go rozkroję raz że jest idealny czyli nie rozgotowany i kleisty nawet jak podejdzie w łowisko drobnica to się nie posili sprawdzałem wrzucając kilka kostek pod brzegiem podchodziły płocie niby skubały ale kostki pozostawały nie naruszone).
Następny ważny element to pokrojenie tych ziemniaków w słuszne kostki tj. żeby jak wyżej napisałem była to zanęta selektywna pod kątem chęci łowienia grubych ryb musimy pokroić i nęcić grubymi kostkami ziemniaków. Żeby nie co przybliżyć średnicę ja kroje je w kostkę około 3 cm na 3 cm . Dodam jeszcze tylko że tymi samymi ziemniakami co gotuje zarówno zanęcam jak i łowię po prostu gotuję ich większą ilość .
Teraz o samym łowieniu jak i zakładaniu ziemniaków na haczyk bo wiem że wielu ma z tym kłopot . Ja łowię na spławik z gruntu nigdy nie próbowałem może dlatego że nie wiem co byłoby podczas wpadającego zestawu z ziemniakiem do wody czy nie spadał by wtedy jest jeszce druga sprawa wyżucając ziemniaka z gruntu nie mam pewności do końca gdzie rzucam tzn jeśli będzie tam muł to duże prawdopodobieństwo że przynęta dzięki wadze ciężarka jak i przynęty pójdzie w muł więc przy metodzie spławikowej mam większą kontrolę nad zestawem.
Nęcę jak i układam zestaw max 3 metry od brzegu czyli praktycznie pod nogami bez wymachów i zbędnej ingerencji w przynętę mam wtedy pewność że ziemniak jest na haku kładę ją na dnie beż wyważania spławika ciężarkami czyli spławika jako sygnalizator następnie żyłka zakończona pętelką i z pół metrowy przypon tak żeby ziemniak nie wzbudzał żadnych podejrzeń ryby.Sam spławik nie musi być duży bo nie łowimy daleko to raz po drugie splawik na takim zestawie leży sobie na powierzchni luźno jak przy połowie leszczy samo branie objawia się na zasadzie splawik był splawika nie ma to jest poprostu moment i widzimy jak żyłka odchodzi na w głąb łowiska . Należy pamiętać o dobrym wyregulowaniy hamulca kołowrotka bo możemy się zdziwić jak prześpimy branie że nasza wędka podąży za rybą :)
Mniej więcej co jakieś 40 minut wyciągam zestaw celem sprawdzenia czy ziemniak jest na haczyku . Szukam jako miejscówki głębszych dołków tam nęcę parę dni i łowię .
Co do zakładania ziemniaków jest parę szkół :
* klasyczny przypon karpiowy z włosem - nawlekamy za pomocą wiertła i igły karpiowej i montujemy na włos jak kulkę proteinową blokujemy też podobnie czyli stoperkiem do włosa.
* ja zakładam ziemniaki przez przypon czyli za każdym razem do założenia demontuję przypon najlepiej wiązać na dwie pętle na igłę karpiową nabijam ziemniaka jako przynętę i przeciągam od pętli do haka.
Myślę że klasyczne próby czyli nabijanie ziemniaka na haczyk jak np. robaka czy kukurydzę nie zdadzą egzaminu bo ziemniak będzie się rozwarstwiał i spadał po jakimś czasie z haczyka.
Co do ziemniaka jako przynęty to z ugotowanych wcześniej ziemniaków odkładam parę sztuk i zabieram przynętowe ziemniaki w całości a to dlatego że nad samym łowiskiem dopiero wycinam kształt w miarę okrągły na haczyk ale nie bez przesady okrągły oczywiście czyli kostka mniej więcej jak wyżej napisałem 3cm x 3 cm taką kostkę zakładam na gotowo na przypon do haczyka i na koniec troszkę ścinam kanty żeby przypominał kształt okrągły.

Słyszałem też o wędkarzach dodających różne atraktory , zapachy czy nawet barwniki podczas przygotowywania ziemniaków ale dla mnie osobiście jest to zbędne bo uważam że zarówno sam zapach , smak jak i kolor jest sam w sobie atrakcyjna przynętą bez potrzeby eksperymentowania .
Słyszałem też o łowiących na frytki ale z jakim skutkiem ????????

Na zakończenie myślę że jest to tania , ogólnodostępna a przede wszystkim naturalna choć nie co zapomniana przynęta bez żadnych polepszaczy a z tymi to różnie w życiu wychodzi która może dostarczyć wędkarzowi miłego zaskoczenia podczas połowu.Dodam jeszcze że na łowienia na ziemniaka nie miałem nigdy brań w czasie jednego wypadu na ryby lepiej poświęcić parę dni w miarę o jednych porach nęcić i po jakichś 4- 5 dniach możemy robić zasiadkę najlepsze okresy połowu to lato gdy biała ryba już w pełni żeruje.

Życzę sukcesów !!!!!

 


4.7
Oceń
(24 głosów)

 

Wedkuje.pl poleca

 

Ziemniak przynęta na duże ryby - opinie i komentarze

cobra1122cobra1122
0
Cześc Lutek ładny artykuł sam kiedyś myślałem łowić na ziemniaczka ale zawsze zwyciężała kukurydza pozdro oczywiście duża piona. (2011-03-06 14:55)
avallone78avallone78
0
Ode mnie te piona, mam już łódź do wywózki to i pomyślę nad ziemniakiem :)
(2011-03-07 18:58)
marek-debickimarek-debicki
0
Gratuluję artykułu i metody. *****+ (2011-03-13 19:34)
owczarkiowczarki
0
tani poczciwy ziemniak to fakt ale odmian ziemniaków jest duzo tak wiec ludzie i ryby to podobnie gustuja znaleść najatrakcyjniejszą odmianę i odpowiednio ugotować jak zwykle prosto tanio skutecznie....zaczne chyba sledzić te wpisy daje 5+ i polecam artykuły pana wszystkim znajomym i przyszłym znajomym .....szkoda tylko że tutaj mało komentarzy niech ktoś sie pochwali wreszcie karpikami które złowił w ten sposób (2012-03-13 16:26)
heroesxdheroesxd
0
Z połowów na ziemniaka mam same miłe wspomnienia. Na tą przynętę złowiłem pierwsze i jak dotąd największe karpie. Polecam wypróbować ten sposób na każdym łowisku. (2013-05-10 21:14)
dawko92dawko92
0
A czy ziemniaka można stosować jako przynęta we wrześniu ? (2013-09-04 14:09)

skomentuj ten artykuł