Zimny, deszczowy maj

/ 2 komentarzy / 2 zdjęć


W tym roku w maju byłem tylko cztery razy na rybach , góra po dwie godz. złowiłem jednego szczupaka . Pogoda nie sprzyja nawet ,żeby można było posiedzieć. Dla tego nie mogę doczekać się na cieplejsze dni i cieplejszą wodę w jeziorze. Nie mogę się doczekać też ,kiedy zaczną brać węgorze i minie okres ochronny suma. Bardzo lubię mięć na drugim końcu wędki te ryby. Te ryby potrafią walczyć – holowanie musi być energiczne i zdecydowane . Dla niedoświadczonego wędkarza i źle przygotowana wędka - to ryba ma dużą szanse uwolnić się z haczyka, lub porwać zestawy. Pisząc o węgorzach i sumach chcę nakłonić tych najlepszych wędkarzy,żeby zdradzili swoje tajemnice i mogli podzielić się z nami.
Krótko o tej rybie. Węgorz to ryba wędrowna , dwuśrodowiskowa o kształcie wężowatym. Za odbytem bocznie spłaszczona. Łepek mały stożkowaty spłaszczony . W pysku uzbrojona w kilka rzędów ostrych zębów . Skóra pokryta bardzo drobną łuską ,mocno w niej osadzona i dużą warstwą śluzu. Węgorz – samica dorastają do 150 cm , a waga do 5 kg. Samiec jest mniejszy od samicy i długość ich nie przekracza 50 cm , waga około 1kg. Tarło odbywa w okolicach Wysp Bermudzkich, w Morzu Sargassowym. Wędrówka larw węgorza trwa około 3 lat i w ty czasie osiągają one długość 60-75 mm. Po dotarciu do wybrzeży wpływają masowo do rzek, także do polskich głównie do Wisły i jezior połączonych z rzeką. W rzekach można złowić tylko samice , bo samce zostają przy ujściach rzek, czekają przez kilka lat na swoje partnerki. W jeziorach i stawach bezodpływowych węgorz pochodzi z zarybienia . Prowadzi skryty tryb życia, za dnia chowa się w mule lub ukrywa wśród roślinności , a nocą wychodzi na żer.
Ja już kilka razy węgorza złowiłem za dnia i to w południe, natomiast nocą mogę po sobie stwierdzić ,że są lepsze brania. Łowię z gruntu i na żywca (ukleja ,płotka) i filety . Kiedyś przypadkowo wyciągnąłem sielawę włożyłem na haczyk i długo nie czekałem , złowiłem węgorza o dł.83cm. Lepsze sukcesy mam na żywca jak na robaki . W 2009 roku złowiłem dziewięć szt. W 2008r. złowiłem węgorza na kukurydzę , po otwarciu w żołądku miał pełno kukurydzy, sam się zdziwiłem a te miejsce było nęcone na lina i karpia. Czy się nęci na węgorz, to w jaki sposób…?

 


3.5
Oceń
(21 głosów)

 

Zimny, deszczowy maj - opinie i komentarze

u?ytkownik31907u?ytkownik31907
0
tak nie którzy neca ta rybke z dobrym skutkiem. sam bym sie na nia wybrał ale mam kiepskie łowiska z ta ryba?
(2010-05-27 08:52)
u?ytkownik70140u?ytkownik70140
0
5 (2013-05-14 18:02)

skomentuj ten artykuł