Zimowe połowy z lodu-ubiór,akcesoria, zestawy

/ 5 komentarzy / 9 zdjęćWitam.
Sezon zimowy w końcu do nas zawitał na dobre a pierwsi wędkarze zaczęli wędkować na pierwszym lodzie.
Dzisiaj napisze o wędkarstwie podlodowym czyli: ubiór , akcesoria, wędka, kiwoki, mormyszki i o wiele innych rzeczach.

Więc zaczynamy aby wybrać się na łowienie podlodowe trzeba kupić najpierw wędek podlodową, żależy na co chcemy łowić można sobie kupić wędkę typowo do łowienie na mormyszkę, blachę lub spławik ja mam WĘDKĘ PODLODOWĄ JAXON MULTI TIP polecam na pierwsze wyprawy na lód tom wędkom można łowić na mormyszkę , blachę oraz spławik ponieważ ma wymienne szczytówki polecam dla początkujących wędkarzy którzy chcą iść na pierwszy lód.


Punkt drugi to kołowrotek.
Kołowrotek do wędki podlodowej musi być mały i przede wszystkim lekki oraz dopasowany do wędki ja do swojej wędki powyżej kupiłem kołowrotek PODLODOWY JAXON NANO NT 050.

Punkt trzeci to przynęty podlodowe
Przynęty do łowienia pod lodem to są mormyszki i blachy podlodowe .Na mormyszkę można założyć pinke lub inne robaki.

Punkt czwarty to żyłka pododowa
Żyłki podlodowe są różne zależy na co chcemy łowić jak na blachę to zyłka musi być trochę mocniejsza ja polecam żyłkę KONGER CARBOMAXX ICE - 0.14MM/50M do łowienia na blachę

Zyłka podlodowa do łowinienia na mormyszkę musi być trochę słabsza niż na blache ja proponuje na lekkie mormyszki ŻYŁKA ITALIANA SUPER FIUME-0,08/50M lub jak ktoś che może kupić sobie trochę mocniejszą.


Zyłka podlodowa na spławki musi być taka jak na mormyszkę lub mocniejsza ,jeżeli łowimy na spławik to spławki nie może przekraczać 1g i musi być dobrze wywarzony.


Punkt piąty to akcesoria podlodowe

 Świdry do lodu (świder) jak nie stać was na świder to możemy kupić siekierkę lub coś innego.


 Kiwok
Dla podlodowego wędkarza nieodzowne akcesoria jeśli ma zamiar łowić na mormyszkę, błystkę podlodową lub woblerka poziomkę.

 Łyżki do wybierania śniegu
 Koszyczki zanętowe


kolce asekuracyjne bardzo ważne każdy kto idzie na lód musi mieć ze sobą

Niezbędny element wyposażenia każdego wędkarza podlodowego. W niebezpiecznej sytuacji kolce asekuracyjne uratowały życie niejednemu pechowcowi, pod którym załamał się lód. Dodatkowo w zestawie gwizdek, pozwalający wezwać pomoc, kiedy samodzielne wydostanie się na lód nie jest możliwe.

*LINKA - Linkę asekuracyjną przyczepiamy do drzewa zapinamy karabińczykiem a drugi koniec przypinamy do siebie i gotowe.W razie zarwania się lodu nasze szanse na ocalenia diametralnie wzrastają.Wygląda to może i śmiesznie ale potrafi uratować życie.

Punkt szósty to ubiór wędkarza

UBIÓR:
Na lód należy ubierać się nie za grubo ani nie za cienko. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Tak więc trzeba przewidzieć ile posiedzimy na rybkach i jaka będzie przez ten czas pogoda.Ubranie się za grubo gdy aura jest sprzyjająca tylko nas zmęczy i jak dojdziemy/dojedziemy na łowisko szybko to odczujemy.Najważniejsze żeby ubiór nie krępował naszych ruchów, był ciepły oraz wiatro i wodo odporny.Pamiętać też o nakryciu głowy i rękawiczkach neoprenowych,oraz mieć wygodne buty.
Zakonczenie

Gdy mamy już wędke,kołowrotek,akcesoria,ubiór,żyłkę, to możemy iść na lód ale zanim pujdziemy to musimy zrobić sobie gorącą cherbatę,bo jak idziemy na lód to trzeba się zagrzać i jeszcze zrobić sobie kanapi żeby nie zgłodnieć.Teraz możemy jechać na nasze łowisko łowić,jak już dojechaliśmy sprawdzamy jaki jest lód przy brzegu jeżeli lód ma powyżej 12cm to możemy bezpiecznie wchodzić na lód ,ale to znaczy że jak przy brzegu jest 12cm to na środku nie jest tyle samo może być mniej jak sprawdzimy lód NA LÓD NIE WCHODZIMY SAMI jak sprawdzimy lód to teraz szukamy miejsca jak już znalazłeś swoje miejsce zrób sobie dziure świdrem lub innym narzędziem i rozłóż zestawy usiądź na krzesełku i możemy bezpiecznie łowić.

Pozdrawiam i zapraszam na stronę http://www.ryba-na-haczyku.pl.tl/

 


4.4
Oceń
(23 głosów)

 

Zimowe połowy z lodu-ubiór,akcesoria, zestawy - opinie i komentarze

halski021halski021
0
Ja na lód zabierałem namiot bez podłogi.Jak było ładnie,to się ze mnie śmieli,ale jak było brzydko (wiatr,śnieżyca),to mówili TY TO MASZ JAK U PANA BOGA ZA PIECEM.Namiot przydaje się przy łowieniu w jednym miejscu,przy bieganiu za okoniem nie polecam. (2012-02-07 14:58)
halski021halski021
0
Ja na lód zabierałem namiot bez podłogi.Jak było ładnie,to się ze mnie śmieli,ale jak było brzydko (wiatr,śnieżyca),to mówili TY TO MASZ JAK U PANA BOGA ZA PIECEM.Namiot przydaje się przy łowieniu w jednym miejscu,przy bieganiu za okoniem nie polecam. (2012-02-07 14:59)
dawid510890dawid510890
0
Fajny artykuł (2012-02-08 13:15)
WagoWago
0
Kolego drogi widzę, że lubisz dawać dobre rady, więc wysłuchaj i mojej. Chcesz komuś doradzać to rób to z głową i prawami logiki. 1. Doradzasz początkującym wędkarzom lowienie na pierwszym lodzie- tu trzeba trochę doświadczenia i wprawy bo inaczej wędkarz się zniechęci. 2. Pierwszy lód to nie miejsce dla początkującego, a już na pewno nie wyposażonego w siekierę - na pierwszym lodzie używa się pieżchni tak do robienia otworów jak i ostukiwania lodu. I tu właśnie jest potrzebne doświadczenie. 3. Co do ubrań to nawet nie wspomniałeś o kombinezonach wypornościowych które podobnie jak kolce asekuracyjne i raki zwiększają szanse na wydostanie się z wody o własnych siłach. Te trzy punkty powinny dać trochę do myślenia nie tylko tobie ale też tym,do których kierowałeś ten artykuł. Mimo wszystko dziękuję ci (przede wszystkim za chęci). Mam nadzieję, że weźmiesz sobie moją radę do siebie i na przyszłość nie skusisz mnie do takiej goryczy. Jesteś pierwszą osobą która mnie tak zdenerwowała swym tekstem. (2012-02-10 15:13)
dawid44dawid44
0
za atykuł daje *****.a tak jak kolega halski pisze o namiocie to tez polecam bardzo piekna sprawa jeszcze lepiej niz u pana boga za piecem. pozdro i polamania. (2012-02-10 21:32)

skomentuj ten artykuł