Zmiany w Rybactwie Śródlądowym - wiadomości dla kół

/ 15 komentarzy / 3 zdjęć


Aktualności | 2010-11-19 | Publikujący: Okręg PZW w Opolu .Zmiany w Ustawie o Rybactwie Śródlądowym.
Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego informuje, iż w dniu 27 listopada 2010 r. zaczyna obowiązywać nowa Ustawa o Rybactwie Śródlądowym. W związku z tym Komisja Ochrony Wód Okręgu Opolskiego będzie publikowała w tym miejscu najważniejsze elementy nowych przepisów .

Zwracamy się z prośba o uważne zapoznanie się ze zmianami (nowościami) i propagowanie ich wśród wędkarskiej braci.

1. Ustawa jest bardziej restrykcyjna niż poprzednia.

2. Ustawa wprowadza nowy dokument uprawniający do amatorskiego połowu ryb

- ZEZWOLENIE NA AMATORSKI POŁÓW RYB-

3.Ustawa wprowadza regulacje prawne umożliwiające nakładanie mandatów karnych za wykroczenia ustawowe oraz te zawarte w Regulaminie Amatorskiego Połowy Ryb a w szczególności;

• za brak przy sobie dokumentów wędkarskich

• nie przestrzeganie limitów połowu

• nie przestrzeganie wymiarów ochronnych

• nie przestrzeganie okresów ochronnych

• brak utrzymania czystości na stanowisku

• za brak wpisu do rejestru ryb

• nie przestrzeganie uchwał Zarządu Okręgu opublikowanych w rejestrze połowu ryb

• niewłaściwe oznakowanie rejestracji środków służących do połowu ryb

• za brak sprzętu ratunkowego na łodziach i pontonach

4. Ustawa dopuszcza możliwość pozyskania ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej ale tylko w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb wędką. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.

5. W związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy zmienia się wysokość mandatów np.:

• połów ryb niewymiarowych - minimum 200 zł

• połów ryb podrywką niezgodnie z przepisami - minimum 200 zł

• połów więcej niż dwoma wędkami - minimum 200 zł

• połów ryb w odległości mniejszej niż 50 m od urządzeń hydrotechnicznych - minimum 200 złUWAGA!

Zgodnie z obowiązującym prawem gdy osoba łowiąca ryby niezgodnie z przepisami odmówi przyjęcia mandatu Państwowa Straż Rybacka i inne uprawnione organy są zobowiązane do zatrzymania sprzętu służącego do połowu ryb oraz dokumentów wędkarskich i skierowania sprawy do Sądu.

Sąd uznając winę obowiązkowo orzeka; przepadek sprzętu, zatrzymanie dokumentów na co najmniej rok oraz kary dodatkowe w postaci grzywny i nawiązki w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb. W razie ukarania Sad orzeka o podaniu orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości, na koszt ukaranego.


link - http://www.pzw.org.pl/opole/wiadomosci/38312/60/zmiany_w_ustawie_o_rybactwie_srodladowym

 


4.4
Oceń
(28 głosów)

 

Zmiany w Rybactwie Śródlądowym - wiadomości dla kół - opinie i komentarze

2780plox2780plox
0

Ustawa bardziej restrykcyjna dla wędkarzy. A co z kłusolami?

Choć jak uczy życie. Wśród wędkarzy również kryją się kłusownicy.

Może jestem niepoprawnym optymistą. Ale jeśli dzięki tym zmianom brać wędkarska będzie bardziej przestrzegać przepisów to zmiany spełnią swoje zadanie.

Pozdrawiam

(2010-11-19 11:06)
StrzegomStrzegom
0

Czy zwiekszenie kar za łamanie przepisów prawa zmobilizuje wedkarzy do jego przestrzegania pewnie tak i po to one są.A kłusowników i trucicieli wód chroni stara komunistyczna formuła "mała szkodliwośc społeczna",która przynosi wędkarstwu straty nie do oszacowania.O tym pewnie ustawodawca nie pomyslał.Natomiast przepisy ustawy czy R.A.P.Ryb nie mozna przestrzegać bardziej czy mniej.Je nalezy przestrzegac bo inaczej nie mniej niż 200 złociszy,hehehe a to pewnie boli.

Pozdrawiam Stanisław

(2010-11-19 15:08)
CEJN58CEJN58
0
Dlaczego zawsze ten drugi jest bity po kieszeni , dlaczego nie wyciąga się wniosków i kar za złe kierowanie związkiem za złe zarybianie  za brak walki z kłusownictwem za złą dbałość o dzierżawione wody  ? czy to jest znak że trzeba zrobić sobie jakieś nagrody ? Zobaczymy , który nastepny okreg wprowadzi nowy taryfikator kar dla wędkarzy.Oby takie zmiany miały korzyść dla wszystkich czego Wam koledzy  życzę !!
(2010-11-19 16:06)
darekgliwicedarekgliwice
0
• za brak wpisu do rejestru ryb
ja raczej nie zabieram ryb ale są gatunki, których niewolno wypuszczać np sumik karłowaty i inne, i łowiąc je również nie wpisuję ich do rejestru, czy za to też będą mnie karali?? to jest chyba nienormalne . jak zmusza się mnie do zabierania jakiegoś gatunku to chyba nie mogą mnie do tego zmusić by wypisywać rejestr
(2010-11-19 20:45)
adleradler
0

Mości Panowie z tego co już wiem i kłusole od sądów już nie będą mieli pobłażania . 

Więc eureka , albo EUROPA , lepiej brzmi prawda . 

Darek cosik Cie zacieło , oniemiałeś , bo z Zabrza tu na forum ino widmo wpisu doleciało . Pozdrawiam .

(2010-11-19 20:56)
StrzegomStrzegom
0
Ustawa obowiazuje we wszystkich Okregach całego kraju a jej restrykcyjna strona dotyczy czesci niezdyscypilnowanych osobników naszej wędkarskiej społecznosci.Kto przestrzega przepisy prawa moze spac spokojnie.Pozdrawiam Stanisław (2010-11-19 21:13)
osmialosmial
0
CEJN58 - jeśli masz pomysł na nowelizację ustawy, jest taka strona www.ideosfera.pl gdzie ludzie mający pomysł mogą go przedstawić, później zbierane są podpisy i propozycja ustawy trafić może do sejmu z inicjatywy społecznej. Piszę 'może' gdyż ten projekt dopiero ruszył i się rozkręca. Mamy władze do d! więc możemy spróbować zmienić ten kraj sami ;)
Pozdrawiam. (2010-11-19 23:43)
19jacek4519jacek45
0
wszystko jest ddobre aby ukrucic klusownictwo  tylko jedna sprawa nie jest do konca rozwiazana  sprawa porzadku na stsnowisku wedkarskim moge raz czy dwa po kims posprzatac ale co bedzie jak na takim smietnisku przyjdzie kontrola jak sie wytlumacze ze to nie moj bajzel i kto mi w to uwierzy dlatego i ja apeluje koledzy troche wiecej szacunku dla nas samych (2010-11-20 00:12)
piotr48piotr48
0
chciałbym się dowiedzieć ilu wędkarzy zostało ukaranych za nieposprzątane stanowisko przecież po wiosennej akcji sprzątania wód już po miesiącu jest tzw chlew panowie z PZW jesli wprowadzacie nowe zarządzenia to je egzekwujcie i jeszcze jedna sprawa a mianowicie zwodzone pomosty wędkarskie przecież już jest sporo jezior do których wędkarz nie ma dostępu przez te wspaniałe budowle wędkarskie i co tak ma być czy one sa legalne pozdrawiam (2010-11-20 14:23)
u?ytkownik26041u?ytkownik26041
0
nie które punkty ustawy są dobre zobaczymy jak bedą je egzekwować mandaty powinni sypać nie którym wędkarzą na łowiskach bo to co nie którzy robią na łowiskach to skandal (2010-11-21 11:26)
siumsium
0
Pytanie za 100 pkt.

Jest napisane:

"Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego informuje, iż w dniu 27 listopada 2010 r. zaczyna obowiązywać nowa Ustawa o Rybactwie Śródlądowym."
.
.
.
"2. Ustawa wprowadza nowy dokument uprawniający do amatorskiego połowu ryb
- ZEZWOLENIE NA AMATORSKI POŁÓW RYB-"

Moje pytanie zatem:

Czy jeśli będę na rybach 27.11.2010, a zakładam, że tak się stanie bo to mój co tygodniowy rytuał, to muszę już mieć ten dokument ze sobą??
To już za tydzień, do końca roku jeszcze ponad miesiąc i nie widzę większego sensu wyrabiania nowego papierka na ten okres, przeklejania znaczków czy jakichś innych cudów, a po 1 stycznia kolejnego. A mogę się założyć, że właśnie 27.11.2010 będą wzmożone kontrole podyktowane właśnie faktem wejścia nowej ustawy w życie. Nie chcę wyłapać 200PLN mandatu bo mam co robić z kasą.

Pozdrawiam
(2010-11-22 13:49)
sola24sola24
0
Witam.
Odpowiedź na twoje pytanie zawarta jest w oświadczeniu ZG PZW z dn. 17.11.2010r w sprawie ważności dokumentów po 26.11.2010r. Natomiast co do wzmożonych kontroli to myślę, że trochę przesadzasz. Więcej zaufania dla służb, które co by nie mówić, działają przecież w naszym interesie. Strażnicy rybaccy to nie straż gminna polująca z radarem na kierowców w celu podreperowania budżetu. Pozdrawiam.
(2010-11-23 16:21)
beder1beder1
0
Piotr 48,ja dostałem mandat za nie posprzątane stanowisko.NOSZĘ torebki na śmieci już oddawna,i zdażyło się tak że byłem dzień po dniu na tym samym miejscu.Byłem na świta na trzy godziny.Pierwszym razem miałem całą torbę i kilka butelek na drugi dzień wkurzyłem się jak zobaczyłem taką samą ilość śmieci i pomyślałem sprzątnę jak mi złość przejdzie.Dopiero się wkurzyłem jak zobaczyłem policję oczywiście przyczepili się do śmieci mandat 100 zł. i nie było tłumaczenia (2010-11-23 22:41)
Darek12Darek12
0
WitamZ całości wyczytuje się tylko jedno - karajmy  wędkarzy surowiej niż dotychczas - ja nie mówię "nie" bo trzeba walczyć z pseudo wędkarzami. Jak dla mnie, napewno nie będzie dobrym podejściem na bezstresowy wypoczynek nad wodą. Pierwsze co należy zrobić po przybyciu na stanowisko to posprzątać po wcześniej przebywających (bo jak nie to mandat za śmieci), następnie pilnowanie by nam ktoś nie podrzucił śmieci - wyznaczenie terytorium jakie do nas należy i za które mamy odpowiadać (tego już przepisy nie podają) i szybko wpis gdzie łowimy (bo jak nie to mandat), dobra znajomość uchwał i wszelkich zarządzeń czy decyzji jakie dane koło wydało do dnia w którym przyszło nam łowić, na tzw. ich łowiskach (bo jak nie to mandat).Bardzo będzie trzeba uważać na posiadanie podrywki - dzisiaj za to jest kara, a jak udowodnić że łowiłeś żywca w danym zbiorniku? mam gdzieś, komuś pokazać puste wiadro przed podejściem do łowiska a dopiero potem sobie łowić żywca? itd itd itd..... słusznie tu jeden z kolegów zauważył - a co z kłusownikami, co z kołami ich zarządzaniem, zarybianiem - ...po mojemu wszystko dąży ku temu by łowić na akwenach prywatnych, w dzierżawach gdzie nie potrzebne są zezwolenia. Pozdrawiam wszystkich  (2010-11-24 09:13)
drabinadrabina
0
Witam wszystkich a ja chcialbym sie dowiedziec czy jest mozliwosc oplaty karty wedkarskiej lecz nie w pzw bo ten moloch mnie strasznie wkurza przypomina mi do bolu komune pozdrawiam.
(2010-12-22 23:02)

skomentuj ten artykuł