Żyłka na suma - jak najlępsza na sumy

/ 8 komentarzy

Zagadnienie właściwie banalne bo dobierając żyłkę na suma należy zastanowić się jakiej wielkości ryby mogą wylądować na naszym zestawie. Przeglądając nasze forum, trafiłem na kilka tematów poruszających to właściwie proste zagadnienie. No więc jaka żyłka na suma powinna być aby wypad był udany, oraz aby obyło się bez łez i zgrzytania zębami? Droga Młodzieży... Tak Panowie starzy wyjadacze i pogromcy rzecznych i jeziorowych olbrzymów. Słowa me kieruję właśnie do młodzieży, ponieważ to młodzież jest narażona na popełnienie największej ilości błędów. Oczywiście stare barany też powielają swoje błędy ale nimi nie będę się zajmował, ponieważ stare barany już niczego się nie nauczą bo są niereformowalne i nie ma co sobie czasu na nie tracić.

No więc droga Młodzieży, czytając forum wedkuje.pl zauważyłem, że staracie się dopasować rozmiar żyłki do wielkości ryby, którą chcielibyście złowić. Padają więc pytania jaka żyłka na suma do 2 kilogramów, lub jaki kołowrotek na suma małego itd, itd. Nie będę tu pisał całego elaboratu na ten temat bo właściwie wszystko na ten temat w sieci już jest, jednak chciałem droga Młodzieży zwrócić Wam uwagę, że sprzęt należy zawsze dopasować do wielkości największego okazu mogącego pływać w danym łowisku. Z sumem akurat tak jest, że jeśli nawet w małym jeziorku trafiają się niewielkie sumy, prawdopodobnie pływa w nim również ojciec sum, który może być bardzo pięknym i okazałym zwierzęciem. To właśnie na niego przygotujcie zestaw, a nie na jakieś kijanki. Takie kijanki łowią celowo tylko niedożywione dziady borowe i inne kłusole nie patrzące na wymiar i okres ochronny.

Odpowiednią żyłkę należy nawinąć na odpowiednio duży i wytrzymały kołowrotek przypięty do odpowiednio mocnej wędki. Średnica żyłki powinna zaczynać się od 0.40mm. Niektórzy śmiałkowie używają żyłek już o przekroju 0.30mm ale z doświadczenia wiem, że na takiej pajęczynie z byle metrowym sumkiem będziecie pierdzielili się przez pół dnia. Jeśli warunki są odpowiednie to można tak ryzykować, jednak jeśli czytam opis pod fotką ryby, że została potem wypuszczona to krew mnie zalewa bo tak wymęczona ryba właściwie nie ma szans na przeżycie. Może odpłynie lecz prawdopodobnie zdechnie potem ze zmęczenia holem i sesją zdjęciową, która zazwyczaj trwa dużo dłużej niż sam hol.

Jeśli wodę macie otwartą bez zaczepów i przeszkód pod którymi sum się może chcieć schować, gruba żyłka na suma jest całkiem niezłym pomysłem. Wybaczy Wam błędy, a ryba szybciej da się pokonać. Na zaporówce bym jej użył lub na dużym jeziorze. Jednak na rzece łowiąc której dno jest zróżnicowane, a nurt zazwyczaj kryje powalone drzewa, przęsła starych mostów i inne dziadostwa, użyłbym bardzo mocnej plecionki i wędziska, którym siłowo zatrzymałbym uciekającą do schronienia wąsatą bestię.

Zastanówcie się więc od początku nad doborem sprzętu na suma droga Młodzieży ponieważ sum będzie coraz częściej gościł na waszych wędkach. Za zarybienia sumem dzierżawca dostaje najwięcej punktów i dzięki temu ma szansę na wygranie przetargu. Dla tego potem sypie się sumy do każdej wody bez umiaru. Zarybia się nim oprócz dużych rzek i zaporówek jeziora, bajora, sadzawki i kacze doły. Potem gdy się wędkarze pytają gdzie są ryby nasi wspaniali działacze odpowiadają - no jak to gdzie, sumy je zeżarły!

 


3.9
Oceń
(34 głosów)

 

Żyłka na suma - jak najlępsza na sumy - opinie i komentarze

barrakuda81barrakuda81
0
Słusznie.Zdroworozsądkowe podejście do sprawy.Mimo że czasem użycie plecionki bywa koniecznością to jednak zawsze hol na żyłce wydaje mi się bardziej emocjonujący.Plecionka to jak drut...Ale już łowienie żyłką w opadzie...cóż,da się ale będzie mało komfortowe jeśli chodzi oczywiście o spinningowanie gumką.Może to przyzwyczajenie ale zawsze wolałem żyłki. (2014-08-20 10:03)
savianosaviano
0
Co do żyłki i plecionki to każda ma swoje za i przeciw. Żyłka jest słabsza, ale za to więcej błędów wybacza w czasie holu i szarpanki, plecionka jest mocniejsza i sztywniejsza, ale od czego jest hamulec w kołowrotku od tego? Przy rybach takiego kalibru jak sum nie ma mowy o łowieniu finezyjnym. Ryba po takim holu będzie praktycznie tylko do dobicia. (2014-08-20 12:50)
JKarpJKarp
0
Żyłka - a gdzie kij, haczyk, przypon itd . Mędrkować się można ... (2014-08-20 15:01)
pawel75pawel75
0
Co do żyłki i plecionki, zawsze chyba będzie nieustanna dyskusja i ciężko właściwie wskazać zwycięzcę, zgadzam się, że zależy to w dużej mierze tak od łowiska jak i doświadczenia, bo słusznie zauważasz początkującemu żyłka więcej błędów "wybaczy". Zależy też od techniki połowu, itd... Artykuł jest o żyłce na suma, więc nie mówmy o innych niuansach sprzętowych, bo nie o tym traktuje ten artykuł. pozdrawiam ! (2014-08-20 17:33)
Dos equis xxDos equis xx
0
kiełbasa zjazgarzy dobry nick :) (2014-08-20 20:07)
kielbasazjazgarzykielbasazjazgarzy
+1
Szanowny Panie JKarp jeśli chce Pan mieć wszystko na raz i profesjonalnie na tacy podane to proponuję kupić książkę "Sumowe Wyzwania" a nie oczekiwać nie wiadomo czego po darmowym forum. (2014-08-20 20:54)
jeczezieljeczeziel
0
Nie problem wyjąć rybę na tzw. zawiesie od dzwigu. Sztuką jest pokonać ją na jak najlżejszy zestaw. A gdzie inne elementy zestawu takie jak; wędzisko, kołowrotek ze sprawnym hamulcem odpowiednio ustawionym i haczyk /lub kotwiczka/?. No i technika holu. Wyjąłem już nie jednego dużego suma i coś na ten temat wiem. Pozdrawiam i życzę powodzenia. (2014-08-21 11:49)
JKarpJKarp
0
Szanowny Panie JKarp jeśli chce Pan mieć wszystko na raz i profesjonalnie na tacy podane to proponuję kupić książkę "Sumowe Wyzwania" a nie oczekiwać nie wiadomo czego po darmowym forum. - Naprawdę nie muszę uciekać się do książek bo dostatecznie długo wędkuję, żeby samemu sobie dobrać zestaw począwszy od krętlika do haczyka. Pytanie było czysto retoryczne ponieważ wywód można skwitować dwoma, góra trzema zdaniami z opisem " za i przeciw " żyłki. I jeszcze jedno - skoro sum wyżera wszystko to dlaczego np w Ebro łowi się inne duże ryby a w takim Zegrzu innych ryb raczej nie ma a sumek jak weźmie to ma oczy koło ogona? Ja znam odpowiedź - to sumy na dwóch nogach czyszczą Zegrze. (2014-08-21 16:03)

skomentuj ten artykuł