Żyłka nie tonie, czyli sposoby na tonięcie żyłki

/ 6 komentarzy

Ściąganie zestawu spławikowego to bardzo irytująca sprawa, w szczególności gdy chcemy łowić na dalszych odległościach. Gdy żyłka nie tonie i żaden ze sprawdzonych sposobów zatapiania żyłki nie przynosi spodziewanych rezultatów przeczytaj poniżej moje sposoby na… może któreś z nich pomogą i Tobie.


 


Dobra żyłka.


Odpowiedni dobór żyłki to jeden z ważniejszych elementów całej układanki. Przede wszystkim musimy dobrać odpowiednią jej grubość. Pamiętajmy że im grubsza żyłka tym bardziej podatna na ściąganie. W przypadku metody odległościowej, kiedy łowimy na 40 czy 50m odpowiedni dobór parametru grubości ma strategiczne znaczenie. 0,14 maksymalnie 0,16 wydaje się być tu optymalne.


Na żyłce nie ma co oszczędzać, lepiej zainwestować w sprawdzoną żyłkę o odpowiedniej konstrukcji, którą producent przewidział do tego typu łowienia. Żyłki te w większości przypadków oznaczone są jako tonące „sinking”. Co prawda to nie znaczy, że każda z nich będzie zawsze i wszędzie tonąć, musimy jeszcze pamiętać o tym co w kolejnym punkcie.


 


Czystość żyłki.


Jak już zainwestowaliśmy w markową żyłkę tonącą warto odpowiednio ją przygotować do pierwszego nawinięcia na szpulę kołowrotka. Dobrze jest włożyć szpulę do letniej (nie gorącej) wody z rozcieńczonym płynem do mycia naczyń i potrzymać ją około 30 minut. Pozbędziemy się z niej w ten sposób fabrycznego mikro pyłku, kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń  nie widocznych gołym okiem.


Kiedy łowimy już jakiś czas, żyłka ma tendencje do zabrudzania się, wynika to z cyrkulacji wody, jej mikro zanieczyszczeń oraz napięcia powierzchniowego. Tym samym pomimo że przed nawinięciem żyłki oczyściliśmy ją to po jakimś czasie może ona znowu przestać tonąć. W takim wypadku w zależności czy jesteśmy nad wodą czy w domu należy ponownie ją oczyścić. Nad wodą, korzystam z własnej produkcji pojemniczka wypełnionego płynem do mycia naczyń  z podklejoną naciętą na żyłkę gąbeczką lub specjalnego płynu z pompką do spryskiwania szpuli kołowrotka, natomiast w domu odwijam na szpulę do nawoju żyłki 60-70m i ponownie wsadzam do letniego roztworu wody i płynu do mycia naczyń. Po tych zabiegach żyłka dostaje właściwości tonących.


 


Techniki zatapiania żyłki.


Warto również dodać że dosyć istotna jest tutaj umiejętność zatapiania żyłki. Dla metody odległościowej w której to szczytówki wędek są bardzo sprężyste, wsadzamy szczytówkę pod wodę i szybkim energicznym ruchem przeciągamy żyłkę pod wodą. W przypadki metody odległościówki bolońskiej (na wodzie stojącej) możemy przerzucić zestawem pole nęcenia, wsadzić lekko szczytówkę do wody i zwinąć żyłkę do momentu kiedy nasz zestaw wpłynie w łowisko, natomiast w przypadku łowienia na bata, wykonujemy szybki ruch do siebie, również przeciągając szczytówkę tuż pod taflą wody. Pamiętajmy żeby wcześniej wybadać czy pod wodą nie mamy żadnych kołków czy starych gałęzi, które przy spotkaniu ze szczytówką naszego wędziska mogłyby ją połamać.


Mam nadzieje, że te trzy kroki pozwolą Wam pozbyć się mocno irytującego problemu jakim jest ściąganie zestawu spławikowego.

Pozdrawiam


Tomek

 


4.8
Oceń
(14 głosów)

 

Wedkuje.pl poleca

 

Żyłka nie tonie, czyli sposoby na tonięcie żyłki - opinie i komentarze

grzesiek45grzesiek45
+2
no i bardzo dobre metody. 5ka (2016-09-13 17:38)
użytkownik146431użytkownik146431
+3
Niestety przez takie zabiegi cierpi rolka kabłąka.I trzeba pamiętać by też co jakiś czas ją "oliwić". (2016-09-13 19:30)
jureklumenjureklumen
+3
Ja robię tak:kawałek gąbki nasączonej płynem do mycia naczyń wkładam do przelotki i nawijam na kołowrotek... (2016-09-14 05:47)
wedkarskichallengewedkarskichallenge
+1
Sposobów jest mnóstwo ;) przez przelotkę też nieraz nawijam/czyszczę, dobra metoda. Myślę, że rolka jak jest dobrym smarem potraktowana na początku sezonu to powinno być ok. Najlepszy smar to taki wykorzystywany do urządzeń precyzyjnych ;) (2016-09-14 13:41)
Slawko-mirSlawko-mir
0
Szanowni koledzy, dziękuję za fachowe podpowiedzi. Dzięki Wam, poznaję tajniki wiedzy o sprzęcie wędkarskim i jego konserwacji, metodach łowienia i wiele, wiele innych ciekawostkach technicznych. Pozdrawiam wszystkich miłośników wędkarstwa. :-) (2016-09-19 14:13)
Slawko-mirSlawko-mir
0
Szanowni koledzy, dziękuję za fachowe podpowiedzi. Dzięki Wam, poznaję tajniki wiedzy o sprzęcie wędkarskim i jego konserwacji, metodach łowienia i wiele, wiele innych ciekawostkach technicznych. Pozdrawiam wszystkich miłośników wędkarstwa. :-) (2016-09-19 14:16)

skomentuj ten artykuł

 
Aplikacja