Okresy ochronne ryb - okres ochronny

udostępnij: 

W celu zapewnienia ochrony i trwałości biologicznej, dla większości gatunków ryb i innych zwierząt w Polsce i na świecie, zostały wyznaczone prawnie okresy ochronne, w których bezwzględnie nie można na nie polować, płoszyć, ani niszczyć ich siedzib. Okresy te pokrywają się z czasem procesów rozrodczych danego gatunku i są oczywiście zróżnicowane i dopasowane do ich natury biologicznej oraz liczebności. Wszelkie działania mające na celu zakłócenie okresów ochronnych, są nie tylko naruszeniem prawa natury ale także działaniem podlegającym sankcjom z punktu widzenia prawa karnego. Poniżej znajdziesz okresy ochronne ryb w Polsce obowiązujące na wszystkich wodach w naszym kraju. Poznaj, zapamiętaj i przede wszystkim, stosuj się do nich.


Amur - ryba amur, amury ryby, Amur - Brak okresu ochronnego.Belona - ryba belona, belony rybyBelona - Brak okresu ochronnego.
Boleń- ryba boleń, bolenie rybyBoleń - Okres ochronny od 1 stycznia do 30 kwietnia.Brzana - ryba brzana, brzany rybyBrzana - Okres ochronny od 1 stycznia do 30 kwietnia.
Certa - ryba certa, certy rybyCerta - W rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 września do 30 listopada. W rzece Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych rzekach od 1 stycznia do 30 czerwca.Dorsz - ryba dorsz, dorsze rybyDorsz - Brak okresu ochronnego.
Głowacica - ryba głowacicaGłowacica - Okres ochronny od 1 marca do 31 maja.Jaź - ryba jaź, jazie rybyJaź - Brak okresu ochronnego.
Jelec - ryba jelec, jelce rybyJelec - Brak okresu ochronnego.Jesiotr - ryba jesiotr, bieługa Jesiotr - bez ochrony
Karaś - ryba karaś, karasie rybyKaraś - Brak okresu ochronnego.Karp - ryba karp, karpie rybyKarp - Brak okresu ochronnego.
Kleń - ryba kleń, klenie rybyKleń - Brak okresu ochronnego.Krąp - ryba krąp, krąpie rybyKrąp - Brak okresu ochronnego.
Leszcz - ryba leszcz, leszczeLeszcz - Brak okresu ochronnego.Lin - ryba lin, liny rybyLin - Brak okresu ochronnego.
Lipień - ryba lipieńLipień - Okres ochronny od 1 marca do 31 maja.Łosoś - ryba łosoś, łososie rybyŁosoś - W rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu łososia w czwartki, soboty i niedziele, na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do koń
Miętus - ryba miętus, miętusy rybyMiętus - Okres ochronny od 1 grudnia do końca lutego.Okoń - ryba okoń, okonie rybyOkoń - Brak okresu ochronnego.
Płoć - ryba płoć, płocie rybyPłoć - Brak okresu ochronnego.Pstrąg - ryba pstrąg, pstrągi rybyPstrąg - W przypadku pstrąga potokowego od 1 września do 31 stycznia w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San. W rzece San i jej dopływach oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy
Sandacz - ryba sandacz, sandacze rybySandacz - Okres ochronny od 1 stycznia do 31 maja.Sieja - ryba sieja, sieje rybySieja - Okres ochronny od 1 października do 31 grudnia.
Sielawa - ryba sielawa, sielawy rybySielawa - Brak okresu ochronnego.Sum - ryba sum, sumy rybySum - 1 listopada do 30 czerwca* w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi od 1 marca do 31 maja.
Szczupak - ryba szczupak, szczupaki rybySzczupak - Okres ochronny od 1 stycznia do 30 kwietnia.Świnka - ryba świnkaŚwinka - Okres ochronny od 1 stycznia do 15 maja.
Tołpyga - ryba tołpyga, tołpygi rybyTołpyga - Brak okresu ochronnego.Troć - ryba troćTroć - W rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu troci w czwartki, soboty i niedziele, na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do końca
Ukleja - ryba uklejaUkleja - Brak okresu ochronnego.Węgorz - ryba węgorz, węgorze rybyWęgorz - Okres ochronny od 15 czerwca do 15 lipca.
Wzdręga - krasnopiórka, ryba wzdręga, wzdręgi rybyWzdręga - Brak okresu ochronnego.