Pstrąg potokowy

(salmo trutta morpha fario L)
Rodzina: łososiowate (salmonidae)

pstrąg potokowy, ryba, pstrąg











• Występowanie: pstrąg potokowy żyje w rzekach górskich oraz górnych odcinkach rzek średnich nizinnych

• Morfologia: kształt ciała jest torpedowaty - ułatwiający życie w wartkim prądzie rzeki, w zależności od charakteru wody mniej lub bardziej wygrzbiecone i bocznie spłaszczone, z szerokim trzonem ogonowym. Pstrąg potokowy ma bardzo zmienne ubarwienie - najczęściej od zielonkawego do brązowawego, zależy od miejsca jego przebywania. Młode osobniki mają duże, wyraźnie niebieskoszare plamy na bokach, natomiast dorosłe liczne, czarne i czerwone kropki oraz żółtobiały lub żółty brzuch. Tylny brzeg płetwy ogonowej jest u młodych ryb owalnie wcięty, z kolei u dorosłych prawie prosty. Dojrzałe samce pstrąga mają często hakowato zagiętą ku górze szczękę dolną i dłuższą głowę niż samice. Łuski drobne. Przeciętne osobniki mierzą 20-40, maksymalnie 50 cm.

• Żerowanie: pstrąg potokowy jest typowym drapieżnikiem. Młode osobniki zjadają larwy owadów i skorupiaki, dorosłe głównie ryby i owady. Często przechodzą na pokarm sezonowy, i np. wczesną wiosną bardzo chętnie zjadają świeżo wybudzone ze snu zimowego żaby. W maju odżywiają się jętką majową, natomiast w lipcu i sierpniu - głównie małymi rybami, takimi jak: cierniki, głowacze, słonecznice, kozy itp.

• Rozmnażanie: do tarła pstrąg potokowy przystępuje jesienią, podejmując krótkie, z reguły kilkukilometrowe, wędrówki do niewielkich dopływów ze żwirowym dnem. Do zagłębień w piasku samice składają od 1000 do 1500 jaj koloru żółtopomarańczowego, z których potomstwo wylęga się po kilku miesiącach. Larwy tuż po wylęgu mają duży woreczek żółtkowy.

• Okres ochronny: w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i jej dopływach oraz w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach od 1 września do 31 stycznia, w pozostałych wodach od 1 września do 31 grudnia sieja od 15 października do 31 grudnia

• Wymiar ochronny: w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San oraz w rzece Odrze i jej dopływach do granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach - do 25 cm, w pozostałych wodach -do 30 cm

• Dobowy limit połowu: 3 szt. * razem z boleniem, karpiem, lipieniem, amurem, sandaczem, szczupakiem, brzaną

• Rekord Polski: 5,3 kg (Wiadomości Wędkarskie), 79 cm – 2004 r. (Wędkarski Świat)


Chcesz wiedzieć więcej? ZALOGUJ SIĘ NA WEDKUJE.PL!