Reklama
  • pstrag2222011-03-30 15:32:22

    witam chciałbym poruszyc temat etyki wśród wedkarzy. kiedy mozna komus zarzucic ze postepuje niezgodnie z przepisami czy nie etycznie. czy ktos ma prawo nas przekreslac za metode zywcowa mówiac ze jestesmy nie etyczni i nie zasługujemy na miano wedkarzy? czy ktos ma wogóle takie prawo nam cos takiego powiedziec

  • Forum wedkuje.pl 2011-03-30 15:44:33

    Etyczne wędkarstwo to dość górnolotne określenie, o ile łowisz zgodnie z RAPR-em, nie zaśmiecasz i dewastujesz środowiska, nie dajesz powodów do jakiejkolwiek interwencji SSR, PSR, Straż miejska czy Policja. Możesz czuć się takim wędkarzem z którego przykład mogą brać inni...............

  • dawden79 2011-03-30 16:30:55

    Przykładów na nie etyczne zachowanie mozna szukać wszedzie. Ciekawi mnie kim był ów jegomość który zwracał Tobie uwagę. Musiałby być sam nieskazitelny a w to  raczej nie uwierze. Skoro etyka to zbiór ogólnie przyjętych zasad a Ty nie wykraczałeś po za granice więc nie powinieneś sie przejmować czyimś gadaniem. 

  • Forum wedkuje.pl 2011-03-30 16:34:18

    Etyczny wędkarz, to taki wędkarz, który nie wstydzi spojrzeć się w lustro po powrocie z wędkowania. A dlaczego się nie wstydzi, to większość argumentów wymienił @Miru57.

  • Reklama
  • Forum wedkuje.pl 2011-03-30 16:36:36

    Łowienie zgodnie z RAPR nie jest jeszcze warunkiem wystarczającym aby uzyskać miano wędkarza etycznego. Myślę, że definicja tego słowa jest dość rozbudowana. Z całą pewnością mogę stwierdzić że dyskryminowanie osoby za fakt iż preferuje inną metodę wędkowania jest absolutnie nieetyczne.:)

  • witiakwicol1 2011-03-30 16:38:53

    Etyczny wędkarz, to taki wędkarz, który nie wstydzi spojrzeć się w lustro po powrocie z wędkowania. A dlaczego się nie wstydzi, to większość argumentów wymienił @Miru57.



    A ja do tego co napisał Miru57 dodałbym jeszcze taki etyczny wędkarz zawsze jest chętny do udzielenia pomocy.Pozdrawiam.

  • Samotnik 2011-03-30 19:00:26

           Zbiór norm i zasad postępowania  obowiązuje wszystkich i wszędzie ,niestety z tym w naszym kraju nie jest najlepiej. Widać to na łowiskach  kiedy to na pozdrowienie często brak odpowiedzi . Gburowate miny to codzienność . Przestałem się tym przejmować i dalej pozdrawiam kilku nauczyłem  odpowiadać pozdrowieniem na pozdrowienie np . podniesiona dłoń . Co do RAPR jest troche nieścisłości może dlatego inni reagują negatywnie . Interpretacja może być dwuznaczna .    Pozdrawiam.

  • krzychu64 2011-03-30 20:07:55

    Macie Koledzy rację, ale to nie wszystko. Etyka to nie tylko przestrzeganie regulaminów ustaw. To nie tylko pozostawienie porządku na łowisku. To również, a  rzekłbym przede wszystkim koleżeńskie podejście do innych, służenie pomocą - szczególnie wskazał bym tutaj pomoc młodym adeptom sztuki wędkarskiej. Wędkarza etycznego nad wodą powinna cechować ponadto kultura osobista i jeszcze inne przymioty.

    Co do powyższego Pstrąg222 to ja co Twojej etyki nie mam żadnych wątpliwość pomimo, iż na tym forum jestem od niedawna i praktycznie znam Ciebie tylko przez to forum.
    Pozdr.

  • Reklama
  • kazik 2011-03-30 21:36:51

    Nie będę się powtarzał za kolegami , bo wiele o etyce już zostało napisane . Jednak z takim podejściem co kolega ,,pstrag222” wspomniał , spotykałem się nie raz i na pewno jeszcze  nie raz się spotkam . Niejednokrotnie i tu na forum takie nie etyczne zachowanie podało w dyskusjach o No Kil i zabieraniu ryb .

    Niejednokrotnie przecież zarzucano że łowienie na żywca jest nie etyczne , zabieranie , czy dawanie w łeb też brano za nie etyczne . Ja uważam że jeżeli ktoś postępuje koleżeńsko , zgodnie z prawem i własnymi zasadami to jest jednak etycznym wędkarzem . Każdy ma swoje i niech zachowa to dla siebie i jeżeli wszystko jest zgodne z regułami jakie nas obowiązują to takie wytykanie moim zdaniem jest nie na miejscu i na pewno nie etyczne .

  • Sniper64 2011-03-30 21:44:18

    Nie będę się powtarzał za kolegami , bo wiele o etyce już zostało napisane . Jednak z takim podejściem co kolega ,,pstrag222” wspomniał , spotykałem się nie raz i na pewno jeszcze  nie raz się spotkam . Niejednokrotnie i tu na forum takie nie etyczne zachowanie podało w dyskusjach o No Kil i zabieraniu ryb .

    Niejednokrotnie przecież zarzucano że łowienie na żywca jest nie etyczne , zabieranie , czy dawanie w łeb też brano za nie etyczne . Ja uważam że jeżeli ktoś postępuje koleżeńsko , zgodnie z prawem i własnymi zasadami to jest jednak etycznym wędkarzem . Każdy ma swoje i niech zachowa to dla siebie i jeżeli wszystko jest zgodne z regułami jakie nas obowiązują to takie wytykanie moim zdaniem jest nie na miejscu i na pewno nie etyczne .

    Nic Dodać nić Ująć...:)

    Pozdrawiam Kazimierzu i myślę że tym powinniśmy zakończyć to !!Kto jaki jest Etyczny bo nikt nie jest Świętym Etycznym:))

  • Bigos44 2011-03-30 21:46:15

    Etyczność określamy sami kierując się lokalnymi prawami a inne opinie nie powinny nas obchodzić. Bo jak mawia stare powiedzeni " nie mież kogoś swoją miarą" Pozdrawiam kolegę

  • jaskul 2011-03-30 22:01:58

     Ja powiem tak: etyka jest sprawą bardzo delikatną, indywidualną dla każdego z Nas. Nie można uważać kogo za zachowującego się nieetycznie, ponieważ nie zachowuje się tak jak my. Moim zdaniem wędkarz etyczny to taki, który przestrzega limit oraz wymiarów ochronnych, dba o porządek nad wodą oraz co najważniejsze życzliwy dla innych naszych "wędkarskich braci", objawia się to między innymi ustępowaniem z łowiska gdy ktoś je cierpliwie i systematycznie zakarmiał, pomoc w razie potrzeby z podebraniem ryby, wskazanie łowisk oraz udzielenie rad początkującym oraz nowym na danym zbiorniku wędkarzom. Na tym to polega , abyśmy nie dzielili się na lepszych czy gorszych ze względy na wyniki, lecz żebyśmy trzymali się razem. Pozdrawiam serdecznie

  • Reklama
  • JaroDaw 2011-03-31 09:57:18

    Etyka Wędkarska - obecnie pojęcie widmo, o nie ustalonych granicach i zasadach ;)

    Dla mnie, chodź się powtórzę po kolegach :- przestrzeganie zasad, praw i obowiązków panujących nad wodą ( RAPR, jak i również inne rozporządzenia, ustawy, regulaminy, itd)- szacunek dla przyrody, korzystanie z jej dobrodziejstw, a nie jaj eksploatowanie.- szacunek dla stworzeń żywych, w tym ryb ( niema wędkarstwa bez cierpienia, więc minimalizujmy je gdy to możliwe )- szacunek dla innych wędkarzy, dla ich praw jak i wzajemna pomoc i życzliwość.- nie pozostawanie obojętnym, na wszelkie działania przeciw naturze ( zaśmiecanie, kłusownictwo, zatruwanie wód, itp)

    ....W rzekach pływały ryby, zanim się urodziliśmy, nie pozwólmy, by to się zmieniło po naszej śmierci....

    z wędkarskim połamania - Jarek

  • dawden79 2011-03-31 10:30:21

    No ale zauważcie jedno, że nawet jeżeli ktoś przestrzega skrupulatnie wszystkich zasad wędkarstwa, a osoba która jej nie zna i nie wie czy dany człowiek postępuje etycznie czy nie, może wydawać o niej opinie. Tu chodzi o to czy mozna kogoś krytykować nie znająć go.

  • adler 2011-03-31 10:45:00

    Witajcie . 

    Były już tu na stronach Dekalogi Prawego Wędkarza , Modlitwa Wędkarza .

    Pozwólcie że przypomnę wiersz  " Modlitwa Wędkarza "z bloga naszej koleżanki Marty P. - MARTINI . 

    Oto ona :

    **************************************************************************************

    Modlitwa Wędkarza !

    Dopóki wody płyną
    Daj, dobry Panie Boże
    Zasiadać nad ich brzegiem
    Wielbiąc słoneczne zorze.

    Daj słuchać plusku fali,
    Która swe bajdy gada,
    Sitowia sennych szmerów,
    Co cuda opowiada.
    Daj nam odbierać pokłon
    trzciny i tataraku,
    czytać los przyszłych godzin
    z lotu nadwodnych ptaków.
    Daj się zachwycić błyskiem
    Co zalśni gdzieś w głębinie,
    Kiedy w promieniu słońca
    Drobnicy stadko płynie.
    Podziwiać pozwól, Boże,
    Wśród Twych rozlicznych darów
    Taniec błękitnej ważki
    Nad kwiatem nenufaru.
    Albo puszyste kulki,
    Przedziwne w swej urodzie,
    Kiedy prowadza kaczka
    Pisklęta swe po wodzie.
    Majestat siwej czapli,
    Stal skrzydeł kormorana,
    Żurawi hejnał , który
    Z wieczora brzmi i z rana...
    A nade wszystko, Panie,
    Daj w wielkiej swej dobroci
    Poczuć na wędce ciężar
    Dorodnej, srebrnej płoci...
    Leszcza jak złota misa,
    Szczupaka albo suma,
    Żebym się mógł nacieszyć,
    By syta była duma.
    I chroń mnie, Panie Boże,
    Przed zachłanności grzechem:
    Obym nie był mięsiarzem,
    nie kupczył rybim mięsem.
    Daj mi umiarkowanie
    wobec chciejstwa własnego,
    bym umiał się powstrzymać
    choć nikt nie żąda tego.
    Daj umieć uszanować
    Rośliny, ryby, wodę
    I daj mi kochać mądrze
    I hobby – i przyrodę.
    A gdy już przyjdzie odejść
    Na wieczne czas łowisko-
    Daj, miłościwy Boże
    Tam znaleźć też to wszystko...
    I wdzięczność moją przyjmij
    Za wszystkie Twoje dary
    A w zdrowiu mnie zachowaj
    Nawet, gdy będę stary...

    Ewa Ćwikła *Stynka* autor



    *************************************************************************************

    Wydaje mi się że przestrzegając ją nie potrzeba wtedy nam żadnych dyskusji i akcji typu : złów i wypuść itp...Jest tu wszystko . Stare ? , Mądre mimo że ODKURZONE to nadal jakże aktualne i na czasie .
    Niestety mądrość ludowa zawsze była wzorcem dla następnych pokoleń .

  • Forum wedkuje.pl 2011-03-31 19:27:33

    Etyczne wędkarstwo to dość górnolotne określenie, o ile łowisz zgodnie z RAPR-em, nie zaśmiecasz i dewastujesz środowiska, nie dajesz powodów do jakiejkolwiek interwencji SSR, PSR, Straż miejska czy Policja. Możesz czuć się takim wędkarzem z którego przykład mogą brać inni...............

    Niekoniecznie Miru,niekoniecznie....Wędkarz którego opisałeś napewno zasługuje na miano-praworządny,prawy,itd...-etycznym jednak bym go nie nazwał tak od razu.Etyka to coś więcej niż bieganie z RAPR-em w kieszeni,to pewna nieopisana granica,wyczucie pewnych zależności... Dla mnie etyczny wędkarz to taki,który np.odpuści sandaczom które zastał jeszcze na gniazdach w pierwszych dniach czerwca bo tarło się przesuneło,czy potokom które bywają w styczniu czasami wypełnione ikrą...Wędkarz taki ma prawo w tych warunkach do łowienia,tylko etyka i sumienie nakazuje mu odejść z łowiska,nie prawo...

  • Forum wedkuje.pl 2011-03-31 19:32:53

    Ot co! Już pisałem, że łowienie zgodnie z RAPR nie czyni jeszcze wędkarza etycznym. Znam podobne przypadki:) Ale trzeba przyznać, że obraz wędkarza opisany przez kolegę Miru to już i tak naprawdę wiele.

  • Reklama
  • Forum wedkuje.pl 2011-03-31 19:42:45

    Gdy już tak odświeżamy wiersze i modlitwy,to może i ja coś przypomnę:

    1.Będziesz szanował ryby jako stworzenia Boże i piękny lud wodny. 2. Będziesz ułatwiał im spokojny żywot, dbał o ich rozmnożenie, bronił je przed wszelkiego rodzaju szkodnikami i krzywdą płynącą z chciwości i głupoty ludzkiej. 3. Będziesz nie tylko wiernym wykonawcą praw przepisów ochronnych, ale dobrowolnym strażnikiem i poplecznikiem, dbając, aby nikt ich nie przestępował. 4. Będziesz łowił ryby w sposób możliwie najdelikatniejszy, nie zadając im zbędnych cierpień, będziesz je łowił tylko dla sportu , dla poznania ich życia i obyczajów, nie zaś dla napełnienia torby. 5. Pamiętaj, nie to cię wyróżnia od innych wędkarzy, jakie ryby łowisz, ale jak je łowisz, wiesz bowiem przecie, że można łowić łososia z powodzeniem, ale brzydko, nader zaś pięknie nawet płotkę. 6. Nie będziesz dążył do tego, aby złowić jak najwięcej ryb, ale jak największe okazy w każdym gatunku i to w warunkach wymagających od ciebie wysokich zalet sportowych. 7. Pamiętaj, że wędkarstwo jest sztuką wymagającą umiejętności czytania w wodzie i długoletniej wprawy, dlatego też bądź wolny od jednostronności i zarozumialstwa sportowego, chętny do uczenia się od innych, wytrwały w obserwacjach i doświadczeniach. 8. Ze złowioną rybą będziesz postępował rozumnie i po rycersku: zwrócisz jej wolność, jeśli zdobyłeś ją łatwo, jeśli nie jest okazem godnym zabrania jej do torby, a – broń Boże – nie zatrzymasz jej nigdy, jeśli przypadkiem złowiłeś ją w czasie ochronnym lub jeśli nie ma wymiarów przepisanych prawem lub regulaminem towarzystwa, do którego należysz. 9. Pamiętaj, że nie sam lubisz i chcesz łowić ryby, ale że należysz do wielkiej rodziny wędkarskiej; nie przeszkadzaj więc innym w łowieniu, bądź chętny do usług i pomocy koleżeńskiej, dbały o dobro i rozwój zarówno własnego towarzystwa, jak i wszystkich bratnich stowarzyszeń wędkarskich. 10. Pamiętaj, że wędkarz powinien się cieszyć szacunkiem rybaków zawodowych, uznaniem właścicieli i dzierżawców wodnych, być uważanym przez wszystkich za bezinteresownego sportowca, miłośnika i opiekuna przyrody wodnej

  • kazik 2011-03-31 20:22:18

     Wiele tu napisano i wiele przykładów dano , a teraz co się dzieje w życiu?

    Mam nadzieję że co niektórzy wezmą sobie to do serca i nauczą się i tej modlitwy ( która jest wspaniała)

    i tego dekalogu . Wtedy może i regulaminy nie będą potrzebne , a o etyce nikt nie będzie wspominał.

  • adler 2011-03-31 21:21:54

    AMEN . :-)

    Zgadzam się Kazik , pożyjemy , zobaczymy , połapiemy , przypomnimy , upomnimy nad wodą niejednego ( nawet z naszych kół ) .

    Kilkanaście tych " modlitw " , dekalogów mam wydrukowanych , rozdaję je nad wodą przyłapanym kolegom , których znam , niektórych w ogóle , bo z innych kół , okręgów , i razem " narzekamy " o tych są wtedy ogromnie zawstydzeni , skruszeni i przepraszają po po przeczytaniu . Czy na długo ? Nie wiem , może skutkuje . Zobaczymy , właśnie tak ja reaguję na brak kultury i naszej etyki . Bo tego nie nauczy ŻADEN regulamin .

    Pozdrawiam .

  • Forum wedkuje.pl 2011-03-31 21:53:47

    Proponuję taki dekalog bądz modlitwę wyuczyć się (obowiązkowo) na pamięć podczas zdawania na kartę wędkarską , może przyszłym wędkarzom pozostanę w głowie choć cząsteczka tego co wkuli (nauczyli) sie .............:))

  • KSIENDZU 2011-03-31 22:48:45

    Etyka wedkarska :) Ciekawy temat :P nie tak dawno pewna kolezanka z portalu napisala o tym ze zostala zwyzywana przez innych wedkarzy a kilku siedzacych obok "facetow" nie zareagowalo... Wiec gdzie tutaj etyka?? Wydaje mi sie ze kazdy nad woda reprezentuje zasady, ktore zakorzeniono od najmlodszego i jakie wyniosl z domu, jezeli ktos jest dobrze wychowany i byl uczony zeby nie krzywdzic innych to pewnie podobnobnie zachowuje sie nad woda... Mozna powiedziec ze wiekszosc zachowan nie tylko na rybach i w innych sutuacjach "wyssalismy z mlekiem matki" :)

  • pawelz 2011-04-01 09:46:25

    Jestem ciekaw, ilu wedkarzy podpiszesze sie w zgodzie w 100% z tym dekalogiem.
    Czytajac wypowiedzi wielu na tym portalu, nie powinno byc ich wiecej jak 50%.

    Ale pewnie i tak wszyscy okrzykna go jako super modlitwe.

  • Forum wedkuje.pl 2011-04-01 10:31:44

    Jestem ciekaw, ilu wedkarzy podpiszesze sie w zgodzie w 100% z tym dekalogiem.
    Czytajac wypowiedzi wielu na tym portalu, nie powinno byc ich wiecej jak 50%.

    Ale pewnie i tak wszyscy okrzykna go jako super modlitwe.


    Chyba TAK.............:))

  • Reklama
  • jurek1950 2011-04-01 11:06:39

    Jestem początkującym uczestnikiem forum i cieszę się, że trafiłem na ten temat.Myślę,że
    częściej powinno się o tym rozmawiać przy okazji różnych spotkań i chociaż końcowy efekt
    może być taki jak w Dekalogiem w wieże chrześcijańskiej to jednak warto.

  • pstrag222 2011-04-01 19:20:05

    widze ze dyskusja trwa, ale nie zauwazyłem wedkarzy którzy uwazaja ze inni sa nie etyczni.
    zawze uwazałem sie za etycznego bo nigdy nie zrobiłemczegos co mam sobie do zazucenia wielu zawsze uwaza sie za lepszych zabardziej szpanerskich ale najczesciej wala bujdy.
    Dziwi mnie to ze wszyscy jestesmy wedkarzami a tak nawzajem sobie szydzimy dlaczego? kazdy jest w tym fachu równy ,a jednak inni uwazaja sie za świetych

  • Forum wedkuje.pl 2011-04-01 19:24:37

    widze ze dyskusja trwa, ale nie zauwazyłem wedkarzy którzy uwazaja ze inni sa nie etyczni.
    zawze uwazałem sie za etycznego bo nigdy nie zrobiłemczegos co mam sobie do zazucenia wielu zawsze uwaza sie za lepszych zabardziej szpanerskich ale najczesciej wala bujdy.
    Dziwi mnie to ze wszyscy jestesmy wedkarzami a tak nawzajem sobie szydzimy dlaczego? kazdy jest w tym fachu równy ,a jednak inni uwazaja sie za świetych


    Nie przejmuj się , to jest tylko życie , tak było , jest i będzie , aby ktoś się podniósł, jeden musi upaść........... tylko pytanie, jak nisko ? :))

  • pstrag222 2011-04-01 19:29:43

    nie raz słyszłem ze nie moge sie nazwac wedkarzem bo łowie czsem na zywca , bo uwazam ze na okonia, klenia dobrym zwcem sa kiełbie ukleje i płotki 5cm. mowili do mnie ze to kłusownictwo.
    spining w oczach wielu od stycznia do kwietnia to tez kłusownictwo. ludzie popatrzcie najpierw na siebie a potem oceniajcie

  • Forum wedkuje.pl 2011-04-01 20:03:44

    nie raz słyszłem ze nie moge sie nazwac wedkarzem bo łowie czsem na zywca , bo uwazam ze na okonia, klenia dobrym zwcem sa kiełbie ukleje i płotki 5cm. mowili do mnie ze to kłusownictwo.
    spining w oczach wielu od stycznia do kwietnia to tez kłusownictwo. ludzie popatrzcie najpierw na siebie a potem oceniajcie

    Nie bardzo czaję o co się grzejesz....Dwa razy przeczytałem ten wątek i nadal nie widzę powodu gorączki...Jeśli ktoś ci wcześniej zarzucił że łowiąc na żywca jesteś beee,to pogoń dziada,to taka sama metoda połowu jak każda inna,nie ma metod świętych i tych gorszych.Taki podział jest tylko między wędkarzami którzy je stosują,można dobrze,etycznie łowić za pomocą żywcówki i jako najgorszy cham i prostak posługiwać się muchówką.To jak się łowi,i z jakim podejściem,czyni wędkarza dobrym bądż złym,nie metoda.
    I nikt nie ma prawa cię oceniać wedle tego jaką metodę preferujesz.

  • pstrag222 2011-04-01 20:12:12

    alez ja wyrazam tylko swoje zdanie i sie nie denerwuje

  • Forum wedkuje.pl 2011-04-01 20:23:04

    No i gitara,myślałem że się zgrzałeś nie wiadomo czym...:) a tak na marginesie to ci powiem że nigdy nie słyszałem aby spin od 1 do 4 był uważany za przejaw kłusownictwa,salmiarze mogliby się zbulwersować.

  • pstrag222 2011-04-01 20:26:36

    No i gitara,myślałem że się zgrzałeś nie wiadomo czym...:) a tak na marginesie to ci powiem że nigdy nie słyszałem aby spin od 1 do 4 był uważany za przejaw kłusownictwa,salmiarze mogliby się zbulwersować.

    nie tylko oni a jazie czy klenie tez niezle biorą ale oni widza tylko szczupaka że tylko on jest ryba spiningisty a jak ktos spininguje to w kwietniu kłusuje szczupaki paranoja i tyle

  • Forum wedkuje.pl 2011-04-01 20:38:50

    Takie twierdzenia są debilne na maksa...sam często od marca zaczynam sezon na jeziorach,tropię wtedy toniowe okonie,krótko po tarle to najlepszy okres brań.Jak ktoś mi zarzuci że jestem kłusownikiem to żdzielę go wiosłem aż mu się oranżadą z przyjęcin odbije.

  • Forum wedkuje.pl 2011-04-01 21:32:30

    Kol.luxis ja mogę Ci co najwyżej zażucic medal za odwage i postawe bo jak Ty pierdykniesz "słowem" w klawiature to Ci co są winni się chowają przynajmniej na 2 dni.Masz posłuch i niech tak zostanie.Dobra idę sie definitywnie rozstac z kobietą przy okazji może wypije browca-ZA KURSK i 132.

  • Forum wedkuje.pl 2011-04-01 21:46:18

    :)

  • polobmw 2011-04-08 10:40:31

    nie raz słyszłem ze nie moge sie nazwac wedkarzem bo łowie czsem na zywca , bo uwazam ze na okonia, klenia dobrym zwcem sa kiełbie ukleje i płotki 5cm. mowili do mnie ze to kłusownictwo.
    spining w oczach wielu od stycznia do kwietnia to tez kłusownictwo. ludzie popatrzcie najpierw na siebie a potem oceniajcie

    AMEN . Superetyczni powiedzą że nadziewanie dżdżownicy na hak jest nieetyczne . To zadam im pytanie czy  hodowanie zwierząt ( trzymanie ich w klatkach) , w sobotę głaskanie ich a w poniedziałek zabicie ich jest bardziej etyczne niż walka z dziką rybą w jej naturalnym środowisku

  • pstrag222 2011-04-08 10:45:08

    nie raz słyszłem ze nie moge sie nazwac wedkarzem bo łowie czsem na zywca , bo uwazam ze na okonia, klenia dobrym zwcem sa kiełbie ukleje i płotki 5cm. mowili do mnie ze to kłusownictwo.
    spining w oczach wielu od stycznia do kwietnia to tez kłusownictwo. ludzie popatrzcie najpierw na siebie a potem oceniajcie

    AMEN . Superetyczni powiedzą że nadziewanie dżdżownicy na hak jest nieetyczne . To zadam im pytanie czy  hodowanie zwierząt ( trzymanie ich w klatkach) , w sobotę głaskanie ich a w poniedziałek zabicie ich jest bardziej etyczne niż walka z dziką rybą w jej naturalnym środowisku

    dobre he he . wiesz ze nie ktorzy sa świętsi od Boga he he szczególnie na tym portalu ale to tylko ich wydumana wyobraznia

  • Forum wedkuje.pl 2011-04-08 15:14:15


    AMEN . Superetyczni powiedzą że nadziewanie dżdżownicy na hak jest nieetyczne . To zadam im pytanie czy  hodowanie zwierząt ( trzymanie ich w klatkach) , w sobotę głaskanie ich a w poniedziałek zabicie ich jest bardziej etyczne niż walka z dziką rybą w jej naturalnym środowisku

    A co, kolega jest chińczykiem? ;)

  • ogtw 2015-05-17 15:29:30

    Może ci, którzy etyki uczyli się w szkole wiedzą, co jest etyczne a co nie. Dla mnie łowienie ryb dla zabawy jest nieetyczne. 

  • Artur z Ketrzyna 2015-05-17 16:59:05

    Może ci, którzy etyki uczyli się w szkole wiedzą, co jest etyczne a co nie. Dla mnie łowienie ryb dla zabawy jest nieetyczne. 
    twój post, przypomniał mi lekturę z podstawówki "Moralność Pani Dulskiej"

    Czyli: każdy molarność ma inną.... ;-)

  • Randal 2015-05-17 19:31:21

    Może ci, którzy etyki uczyli się w szkole wiedzą, co jest etyczne a co nie. Dla mnie łowienie ryb dla zabawy jest nieetyczne. 

    Rozumiem, że według Ciebie, łowienie ryb dla mięsa jest etyczne.   http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,etyka-wedkarska-znalezione-w-bibliotece-wedkarskiej,70148

  • Forum wedkuje.pl 2015-05-17 19:52:11

    Wędkarski dekalog Dr Stefan Olszewski, znakomity wędkarz, tuż po I wojnie światowej ułożył piękny dekalog. Warto go sobie przypomnieć, bo może on – bez szczegółowych, groźnych i nudnych przepisów, zastąpić wszelkie rozporządzenia, regulaminy i ustawy...

    * I Będziesz szanował ryby jako stworzenia Boże i piękny lud wodny.
    * II Będziesz ułatwiał im spokojny żywot, dbał o ich rozmnożenie, bronił je przed wszelkiego rodzaju szkodnikami i krzywdą płynącą z chciwości i głupoty ludzkiej.
    * III Będziesz nie tylko wiernym wykonawcą praw przepisów ochronnych, ale dobrowolnym strażnikiem i poplecznikiem, dbając, aby nikt ich nie przestępował.
    * IV Będziesz łowił ryby w sposób możliwie najdelikatniejszy, nie zadając im zbędnych cierpień, będziesz je łowił tylko dla sportu, dla poznania ich życia i obyczajów, nie zaś dla napełnienia torby.
    * V Pamiętaj, nie to cię wyróżnia od innych wędkarzy, jakie ryby łowisz, ale jak je łowisz, wiesz bowiem przecie, że można łowić łososia z powodzeniem, ale brzydko, nader zaś pięknie nawet płotkę.
    * VI Nie będziesz dążył do tego, aby złowić jak najwięcej ryb, ale jak największe okazy w każdym gatunku i to w warunkach wymagających od ciebie wysokich zalet sportowych.
    * VII Pamiętaj, że wędkarstwo jest sztuką wymagającą umiejętności czytania w wodzie i długoletniej wprawy, dlatego też bądź wolny od jednostronności i zarozumialstwa sportowego, chętny do uczenia się od innych, wytrwały w obserwacjach i doświadczeniach.
    * VIII Ze złowioną rybą będziesz postępował rozumnie i po rycersku: zwrócisz jej wolność, jeśli zdobyłeś ją łatwo, jeśli nie jest okazem godnym zabrania jej do torby, a – broń Boże – nie zatrzymasz jej nigdy, jeśli przypadkiem złowiłeś ją w czasie ochronnym lub jeśli nie ma wymiarów przepisanych prawem lub regulaminem towarzystwa, do którego należysz.
    * IX Pamiętaj, że nie sam lubisz i chcesz łowić ryby, ale że należysz do wielkiej rodziny wędkarskiej; nie przeszkadzaj więc innym w łowieniu, bądź chętny do usług i pomocy koleżeńskiej, dbały o dobro i rozwój zarówno własnego towarzystwa, jak i wszystkich bratnich stowarzyszeń wędkarskich.
    * X Pamiętaj, że wędkarz powinien się cieszyć szacunkiem rybaków zawodowych, uznaniem właścicieli i dzierżawców wodnych, być uważanym przez wszystkich za bezinteresownego sportowca, miłośnika i opiekuna przyrody wodnej. 



Reklama
Reklama