Reklama
  • kaban2012-10-01 20:11:06

    Po dobrych kilku latach "niebytu" znowu można je zauważyć. Słodkowodne gąbki kiedyś były w dorzeczu Wisłoka czymś normalnym a teraz to już rzadkość. Zdjęcie niezbyt wyraźne-i tu wybaczcie-ale nie chciałem "zwierzątka" wyciągać z wody.

  • rafal05 2012-10-01 20:32:05

    Możesz przybliżyć temat ? Co to takiego te gąbki ? Pozdrawiam

  • Sniper64 2012-10-01 20:42:05

    CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA:


    DEMOSPONGIAE - gąbki niewapienne

    Gąbki są filtratorami, odżywiającymi się głównie najdrobniejszymi organizmami planktonowymi. Występujące w Polsce gąbki słodkowodne należą do kosmopolitycznej rodziny Spongillidae (nadecznikowate). W Polsce występuje prawdopodobnie 7 gatunków, przy czym jeden z nich, Ephydatia fluviatilis (nawodnik rzeczny lub gąbka rzeczna) spotykana jest także w słonawych wodach Bałtyku.

    Gąbki występują w różnych typach wód w całej Polsce, zwykle na małych głębokościach; zimę przeżywają w postaci tzw. gemmul (pąków zimowych). Większość gatunków unika wód zanieczyszczonych. Budowa zewnętrzna różni się w zależności od środowiska, wieku i okresu życia, a różne gatunki mogą osadzać się na szkieletach poprzednio żyjących kolonii; gąbki mogą także niekiedy przerastać kolonie mszywiołów. Kolonie poszczególnych gatunków mają różną formę - od krzaczastej do płaskiej, różną barwę: od szmaragdowozielonej, poprzez brunatną, zółtawą, szarą, aż do białej. Wielkość pojedynczej kolonii może sięgać nawet kilkudziesięciu cm. Oznaczanie gąbek jest trudne - bazuje na mikroskopowej analizie igieł szkieletalnych i igieł gemmul.

    Na Rys. 8 przedstawiono pokrój kolonii kilku krajowych gatunków gąbek.

      

      

    dalej   

      

  • marek-debicki 2012-10-01 20:48:47

    Nadecznik stawowy lub rzeczny

    Zaciekawiony trafiłem na artykuł w Wędkarzu Polskim

    http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/2151

    „Dość rzadko, ale jakby coraz częściej, na grotach kotwicy lub haczyka wydobywamy na światło dzienne dziwny krzaczasty twór o zapachu jodu. Są to gąbki - prymitywne zwierzęta wielokomórkowe żyjące tylko w wodach.  Morza i oceany zasiedla około 5 tysięcy, wody słodkie zaledwie sto gatunków gąbek”

     

  • Reklama
  • rafal05 2012-10-01 21:09:46

    Gąbki mają jakiś pozytywny/negatywny wpływ na ryby ?

  • JOPEK1971 2012-10-01 21:21:28

    Gąbki mają jakiś pozytywny/negatywny wpływ na ryby ?


    Mają pozytywny wpływ,bo tam gdzie spotkasz gąbkę,tam jest czysta woda.Ja spotykam gąbki rzadko,zwykle przy niskim stanie wody.

  • grzesiek-12 2012-10-04 23:24:32

    Muszę przyznać, że pierwszy raz widzę gąbki . Muszę ich poszukać i u mnie.

  • marek-debicki 2012-10-05 01:25:36

    I ot chodzi w tej zabawie, aby się rozwijać, wzbogacać swoją wiedzę, a także dzielić się nią z innymi.

  • Reklama
  • Forum wedkuje.pl 2012-12-02 18:58:29

    Gąbki mają jakiś pozytywny/negatywny wpływ na ryby ?

    A co  - to twoje gospodarstwo, że taki zafrapowany?
    Jeśli nawet miałyby negatywny wpływ (choć jest zupełnie odwrotnie), to co z tego?
    Twój ogródek albo własność? Nie! To sama przyroda i tak musi być.
    Larwa szczeżui pasożytuje na rybach a jak wiadomo małż ten jest ważnym bioindykatorem ekologicznym wód w ,których bytuje. Te interakcje nawiązują do skomplikowanego świata przyrody a nie do poletka hodowlanego za, który uważasz wody wraz z żyjącymi w nich rybami.

  • Forum wedkuje.pl 2012-12-28 20:12:27

    na chańczy przy niskim stanie w wakacje znalazłem je na starych pniach  w  wodzie piękne stworzenia



Reklama
Reklama