Kamizelka ratunkowa (pot. kapok) – kamizelka utrzymująca
człowieka przez określony czas (zależny od klasy wyporności kamizelki)
na powierzchni wody, wypełniona lżejszym od wody materiałem, np.: styropianem, korkiem, kapokiem (stąd popularna nazwa) lub materiałem syntetycznym, a w starszych modelach także wodorostami.
Rozróżnia się kamizelki sportowe o mniejszej wyporności
i lepszym dopasowaniu do ciała, ratunkowe w kolorach jaskrawych,
standardowo pomarańczowym oraz w wersji dla dzieci z dodatkowym
kołnierzem utrzymującym głowę ponad powierzchnią wody. Kamizelka ma
system zapięć i ściągaczy dopasowujących rozmiar do rozmiarów ciała.
Kamizelki asekuracyjne o dużej wyporności, w jaskrawym kolorze, o
sztywnym kołnierzu zapewniającym utrzymanie głowy ponad wodą nawet w
przypadku utraty przytomności nazywane są pasami ratunkowymi. W przeciwieństwie do lżejszych kamizelek asekuracyjnych są one zaliczane do środków ratunkowych.
Od kamizelki asekuracyjnej różni się tym, że posiada sztywny
kołnierz. Kamizelka asekuracyjna przeznaczona jest tylko dla osób
umiejących częściowo pływać.
Kamizelka ratunkowa (zwana pot. kapokiem!) powinna spełniać następujące warunki:Nie może ulec spaleniu lub stopieniu po całkowitym zanurzeniu w ogniu na 2 sekundy.Powinna być łatwa do zakładania (75% osób powinno założyć ją prawidłowo w ciągu 1 minuty, bez wcześniejszego przeszkolenia, po zademonstrowaniu techniki zakładania, każda osoba powinna poprawnie założyć kamizelkę samodzielnie w czasie nie dłuższym niż 1 minuta)Nie może utrudniać poruszania sięPozwala osobie ubranej w kamizelkę na skok do wody z wysokości 4,5 metra bez uszkodzenia ciała oraz bez przemieszczenia lub uszkodzenia kamizelki.Zapewnia takie ułożenie osoby zmęczonej lub nieprzytomnej w wodzie, że usta znajdują się nie mniej niż 120 mm nad powierzchnią wody oraz ciało unosi sie pod kątem nie mniejszym niż 20° od pionu.Zapewnia obrócenie nieprzytomnej osoby z dowolnej pozycji w wodzie do pozycji, gdy usta są wynurzone, w czasie nie dłuższym niż 5 sekund.Konstrukcja kamizelki ratunkowej dla dorosłych musi umożliwiać przepłynięcie krótkiego dystansu i wejście do środka ratunkowego(Łódźratunkowa,tratwa pneumatyczna).
Ale jest też:
Kamizelka asekuracyjna jest środkiem zapewniającym dodatkową pływalność (w przypadku znalezienia się w wodzie), czyli stanowią pomoc dla osób utrzymujących się na wodzie. Nie są to jednak kamizelki ratunkowe! Kamizelki asekuracyjne nie posiadają istotnych cech kamizelek ratunkowych. W przypadku dużego osłabienia np. na skutek wychłodzenia organizmu nie zapewniają bezpieczeństwa osobie znajdującej się w wodzie. W Unii Europejskiej obowiązują od kilku lat dla kamizelek ratunkowych i asekuracyjnych wymagania techniczne przedstawione w normach EN serii 393-399.
Dzięki Mastiff. Jeszcze jedno pytanie. Skoro jest wymóg aby na jednostce pływającej były kapoki czyli kamizelki ratunkowe a niema mowy o asekuracyjnych. To czy można na łódkę tudzież skuter wybierać się tylko z kamizelką asekuracyjną?
Na skuterze wodnym fizycznie nie dasz rady pływać w kapoku (kołnierz). Kapok jest przede wszystkim dla osób nieumiejących pływać. A osoba nieumiejąca pływać, na skuter raczej nie wsiądzie. Kamizelka asekuracyjna jest więc dla umiejących pływać, a tym samym może służyć jako sprzęt ratunkowy dla sterującego łodzią motorową lub skuterem. Pasażerowie, zwłaszcza ci nieumiejący pływać, już w kapokach.
Kapok to materiał wypornościowy. Obecnie nie stosowany. Zastąpiła go pianka poliuretanowa zamknięto porowa lub dwutlenek węgla wtłaczany poprzez mechanizm do zbiornika w kształcie podkowy mocowanego do tułowia za pomocą uprzęży. Patrz w internecie kamizelka pneumatyczna 150 N.
Zależy co autor pytania ma na myśli, jeżeli chodzi o przepisy, teoretycznie "środków ratunkowych" powinno być tyle na ile osób jest zarejestrowana jednostka. Jest jeszcze tylko kilka "ale":1) Środkiem ratunkowym nie jest kamizelka "asekuracyjna" tylko "ratunkowa" [czyli wszystkie pasy bezpieczeństwa oraz kamizelki NIE TONĄCE]2) Zazwyczaj wymagana jest ilość środków ratunkowych tylko tyle ile jest ludzi na łodzi. [Praktycznie na kontroli jest tylko to sprawdzane, nikt się nie czepia że łódź motorowa jest na 6 osób a płyną 2 i mają środki ratunkowe gdzieś schowane] Moim zdaniem:Na skutery, banany etc. zakłada się kamizelki "asekuracyjne" ze względu na ich mniejszą wyporność oraz praktyczność użytkowania. Nie ma co zakładać kapoków [kamizelek ratunkowych] bo są niewygodne [mają kołnierze zabezpieczające głowę człowieka nie umiejącego pływać lub nieprzytomnego] i zupełnie nie praktyczne. Poza tym kamizelek ratunkowych używa się [jak sama nazwa wskazuje] do ratowania siebie lub kogokolwiek, a zwykła asekuracyjna do ASEKUROWANIA :) czyli do zabezpieczenia czasowego przed utonięciem lub po prostu pomocy w pływaniu.
Zależy co autor pytania ma na myśli, jeżeli chodzi o przepisy, teoretycznie "środków ratunkowych" powinno być tyle na ile osób jest zarejestrowana jednostka. Jest jeszcze tylko kilka "ale":1) Środkiem ratunkowym nie jest kamizelka "asekuracyjna" tylko "ratunkowa" [czyli wszystkie pasy bezpieczeństwa oraz kamizelki NIE TONĄCE]2) Zazwyczaj wymagana jest ilość środków ratunkowych tylko tyle ile jest ludzi na łodzi. [Praktycznie na kontroli jest tylko to sprawdzane, nikt się nie czepia że łódź motorowa jest na 6 osób a płyną 2 i mają środki ratunkowe gdzieś schowane] Moim zdaniem:Na skutery, banany etc. zakłada się kamizelki "asekuracyjne" ze względu na ich mniejszą wyporność oraz praktyczność użytkowania. Nie ma co zakładać kapoków [kamizelek ratunkowych] bo są niewygodne [mają kołnierze zabezpieczające głowę człowieka nie umiejącego pływać lub nieprzytomnego] i zupełnie nie praktyczne. Poza tym kamizelek ratunkowych używa się [jak sama nazwa wskazuje] do ratowania siebie lub kogokolwiek, a zwykła asekuracyjna do ASEKUROWANIA :) czyli do zabezpieczenia czasowego przed utonięciem lub po prostu pomocy w pływaniu.
Witam
Czy ktoś może mi wyjaśnić czym dokładnie jest kapok? Czy jest to kamizelka ratunkowa, czy może asekuracyjna? A może jaszcze co innego?
Dzięki.
Kamizelka ratunkowa (pot. kapok) – kamizelka utrzymująca człowieka przez określony czas (zależny od klasy wyporności kamizelki) na powierzchni wody, wypełniona lżejszym od wody materiałem, np.: styropianem, korkiem, kapokiem (stąd popularna nazwa) lub materiałem syntetycznym, a w starszych modelach także wodorostami.
Rozróżnia się kamizelki sportowe o mniejszej wyporności i lepszym dopasowaniu do ciała, ratunkowe w kolorach jaskrawych, standardowo pomarańczowym oraz w wersji dla dzieci z dodatkowym kołnierzem utrzymującym głowę ponad powierzchnią wody. Kamizelka ma system zapięć i ściągaczy dopasowujących rozmiar do rozmiarów ciała.
Kamizelki asekuracyjne o dużej wyporności, w jaskrawym kolorze, o sztywnym kołnierzu zapewniającym utrzymanie głowy ponad wodą nawet w przypadku utraty przytomności nazywane są pasami ratunkowymi. W przeciwieństwie do lżejszych kamizelek asekuracyjnych są one zaliczane do środków ratunkowych.
Od kamizelki asekuracyjnej różni się tym, że posiada sztywny kołnierz. Kamizelka asekuracyjna przeznaczona jest tylko dla osób umiejących częściowo pływać.
Źródło: Wikipedia
No to mi namieszałeś kolego bo jeszcze do tego doszły pasy ratunkowe:)
Jak powyżej:
Kamizelka ratunkowa (zwana pot. kapokiem!) powinna spełniać następujące warunki:Nie może ulec spaleniu lub stopieniu po całkowitym zanurzeniu w ogniu na 2 sekundy.Powinna być łatwa do zakładania (75% osób powinno założyć ją prawidłowo w ciągu 1 minuty, bez wcześniejszego przeszkolenia, po zademonstrowaniu techniki zakładania, każda osoba powinna poprawnie założyć kamizelkę samodzielnie w czasie nie dłuższym niż 1 minuta)Nie może utrudniać poruszania sięPozwala osobie ubranej w kamizelkę na skok do wody z wysokości 4,5 metra bez uszkodzenia ciała oraz bez przemieszczenia lub uszkodzenia kamizelki.Zapewnia takie ułożenie osoby zmęczonej lub nieprzytomnej w wodzie, że usta znajdują się nie mniej niż 120 mm nad powierzchnią wody oraz ciało unosi sie pod kątem nie mniejszym niż 20° od pionu.Zapewnia obrócenie nieprzytomnej osoby z dowolnej pozycji w wodzie do pozycji, gdy usta są wynurzone, w czasie nie dłuższym niż 5 sekund.Konstrukcja kamizelki ratunkowej dla dorosłych musi umożliwiać przepłynięcie krótkiego dystansu i wejście do środka ratunkowego(Łódźratunkowa,tratwa pneumatyczna).
Ale jest też:
Kamizelka asekuracyjna jest środkiem zapewniającym dodatkową pływalność (w przypadku znalezienia się w wodzie), czyli stanowią pomoc dla osób utrzymujących się na wodzie. Nie są to jednak kamizelki ratunkowe!
Kamizelki asekuracyjne nie posiadają istotnych cech kamizelek ratunkowych.
W przypadku dużego osłabienia np. na skutek wychłodzenia organizmu nie zapewniają bezpieczeństwa osobie znajdującej się w wodzie.
W Unii Europejskiej obowiązują od kilku lat dla kamizelek ratunkowych i asekuracyjnych wymagania techniczne przedstawione w normach EN serii 393-399.
Dzięki Mastiff.
Jeszcze jedno pytanie.
Skoro jest wymóg aby na jednostce pływającej były kapoki czyli kamizelki ratunkowe a niema mowy o asekuracyjnych. To czy można na łódkę tudzież skuter wybierać się tylko z kamizelką asekuracyjną?
Na skuterze wodnym fizycznie nie dasz rady pływać w kapoku (kołnierz). Kapok jest przede wszystkim dla osób nieumiejących pływać. A osoba nieumiejąca pływać, na skuter raczej nie wsiądzie. Kamizelka asekuracyjna jest więc dla umiejących pływać, a tym samym może służyć jako sprzęt ratunkowy dla sterującego łodzią motorową lub skuterem. Pasażerowie, zwłaszcza ci nieumiejący pływać, już w kapokach.
Kapok to materiał wypornościowy. Obecnie nie stosowany. Zastąpiła go pianka poliuretanowa zamknięto porowa lub dwutlenek węgla wtłaczany poprzez mechanizm do zbiornika w kształcie podkowy mocowanego do tułowia za pomocą uprzęży. Patrz w internecie kamizelka pneumatyczna 150 N.
Zależy co autor pytania ma na myśli, jeżeli chodzi o przepisy, teoretycznie "środków ratunkowych" powinno być tyle na ile osób jest zarejestrowana jednostka. Jest jeszcze tylko kilka "ale":1) Środkiem ratunkowym nie jest kamizelka "asekuracyjna" tylko "ratunkowa" [czyli wszystkie pasy bezpieczeństwa oraz kamizelki NIE TONĄCE]2) Zazwyczaj wymagana jest ilość środków ratunkowych tylko tyle ile jest ludzi na łodzi. [Praktycznie na kontroli jest tylko to sprawdzane, nikt się nie czepia że łódź motorowa jest na 6 osób a płyną 2 i mają środki ratunkowe gdzieś schowane]
Moim zdaniem:Na skutery, banany etc. zakłada się kamizelki "asekuracyjne" ze względu na ich mniejszą wyporność oraz praktyczność użytkowania. Nie ma co zakładać kapoków [kamizelek ratunkowych] bo są niewygodne [mają kołnierze zabezpieczające głowę człowieka nie umiejącego pływać lub nieprzytomnego] i zupełnie nie praktyczne.
Poza tym kamizelek ratunkowych używa się [jak sama nazwa wskazuje] do ratowania siebie lub kogokolwiek, a zwykła asekuracyjna do ASEKUROWANIA :) czyli do zabezpieczenia czasowego przed utonięciem lub po prostu pomocy w pływaniu.
Zależy co autor pytania ma na myśli, jeżeli chodzi o przepisy, teoretycznie "środków ratunkowych" powinno być tyle na ile osób jest zarejestrowana jednostka. Jest jeszcze tylko kilka "ale":1) Środkiem ratunkowym nie jest kamizelka "asekuracyjna" tylko "ratunkowa" [czyli wszystkie pasy bezpieczeństwa oraz kamizelki NIE TONĄCE]2) Zazwyczaj wymagana jest ilość środków ratunkowych tylko tyle ile jest ludzi na łodzi. [Praktycznie na kontroli jest tylko to sprawdzane, nikt się nie czepia że łódź motorowa jest na 6 osób a płyną 2 i mają środki ratunkowe gdzieś schowane]
Moim zdaniem:Na skutery, banany etc. zakłada się kamizelki "asekuracyjne" ze względu na ich mniejszą wyporność oraz praktyczność użytkowania. Nie ma co zakładać kapoków [kamizelek ratunkowych] bo są niewygodne [mają kołnierze zabezpieczające głowę człowieka nie umiejącego pływać lub nieprzytomnego] i zupełnie nie praktyczne.
Poza tym kamizelek ratunkowych używa się [jak sama nazwa wskazuje] do ratowania siebie lub kogokolwiek, a zwykła asekuracyjna do ASEKUROWANIA :) czyli do zabezpieczenia czasowego przed utonięciem lub po prostu pomocy w pływaniu.
Wszystko to, wyżej napisano już.