Reklama

Dylemat... w co wierzyć?

08/07/2011 14:21
Witam! Do napisania tego felietonu zmusiły mnie wydarzenia, które miały miejsce w Niemczy na „stawie zamkowym” w dniu 6.07.2011r. Przyczyną jest skarga wędkarzy Koła PZW Niemcza na wędkarza z innego Koła.

Oskarżający napisali (pisemne zawiadomienie o wykroczeniu, podpisało 4 świadków), że w/w wędkarz złowił niewymiarowego amura, którego chciał zabrać do domu. Skargę (zawiadomienie), jako dokument oficjalny zmuszony byłem przesłać do ZO (skarga bezzasadna, w RAPR amur nie ma wymiaru ochronnego), ale jako pragmatyk zastanawiam się, co było tego przyczyną.

Po dwóch dniach pojechałem na kontrole do Niemczy i pierwsze co mnie zdumiało, to tablica informacyjna zbiornika wodnego?
Na tablicy widnieje (na fotografii) wymiar amura – 50cm. Pomyślałem bzdura, ale po zastanowieniu się doszedłem do wniosku, że przeciętny wędkarz potraktuje tą tablice serio. Zapytacie jak jest naprawdę. Spróbuję Wam to wyjaśnić.
Jak wiecie, 10 grudnia 2010 r. wszedł w życie nowy RAPR, który skasował
np. wymiar amura, natomiast w dniu 14 czerwca br. Zarząd Okręgu na plenarnym posiedzeniu zatwierdził, że nowy RAPR obowiązuje (bez zaostrzeń) na terenie całego Okręgu Wałbrzyskiego (za wyjątkiem Uchwał dot.
zb. Kozielno i Topola).

Zatrzymajmy się na wyjaśnieniu jakie ma uprawnienia Zarząd Okręgu (ZO),
co może uchwalić, jakie decyzje podjąć.
Myślę, że zainteresuje to przeciętnego wędkarza.
Gdy wejdziecie na stronę internetową naszego Okręgu i w zakładce
„Władze Okręgu” znajdziecie nazwiska, a przy każdym nazwisku przynależność do danego Koła to zauważycie, że ludzie Ci reprezentują wszystkie Koła
w naszym Okręgu i to oni decydują o sprawach nas dotyczących.
ZO może przyjąć uchwalę np. że podnosi wymiar danej ryby, wprowadza czasowy zakaz jej połowu, itp.

Wracając do tablic informacyjnych na zbiornikach wodnych, gdy zobaczycie jakiekolwiek odstępstwo od RAPR tj. w wymiarach, okresach ochronnych etc. (przykładowo bohater tego felietonu- amur 50cm), to pamiętajcie, że taką decyzję może podjąć tylko Zarząd Okręgu i przy opisie dotyczącym amura musi być podane, że to ZO wprowadził obostrzenia i co najważniejsze, musi być data i numer uchwały!

Z Wędkarskim pozdrowieniem,

Wiesław Rykalski
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo wedkuje.pl




Reklama