Witam, w tym krótkim wpisie przedstawię wam zalety wolnego biegu w kołowrotku. Jest to moja opinia oparta na wędkowaniu takimi kołowrotkami.
Kołowrotek to jeden z najważniejszych elementów całego zestawu. Moim zdaniem można łowić duże ryby na tańsze kije ale łowienie dużych ryb na tanie kołowrotki mija się z celem. Wolny bieg jest naprawdę przydatny przy łowieniu gruntowym. A co to jest ten wolny bieg? W skrócie jest to system który pozwala nam lub rybie na wolne wysnuwanie się żyłki z kołowrotka. Siłę wysnuwania żyłki możemy regulować. Wolny bieg uruchamiamy za pomocą dźwigni a zamykamy go przekręcając korbką. Jest to bardzo przydatna funkcja przy łowieniu karpi i drapieżników.
Czym powinniśmy się kierować podczas wyboru kołowrotka z wolnym biegiem?
Wydaje mi się że pierwszorzędną sprawą jest hamulec. Powinien być precyzyjny i równomiernie oddawać żyłkę w czasie holu ryby. Jego błędne działanie może być powodem zerwania się żyłki i stracenia ryby. Gdyby nie hamulec w kołowrotku żyłka po przekroczeniu swojej wytrzymałości strzeliła by jak wiatrówka. Dzięki prawidłowo wyregulowanym hamulcu na cienkich żyłkach możemy holować rekordowe ryby ;-) Kolejnym elementem wyboru kołowrotka jest jego szpula. Wydaje mi się że najlepsze są aluminiowe lub duralowe. Takie szpule są najbardziej wytrzymałe. Szpule wykonane z plastiku z domieszką grafitu itp. są nic nie warte. Najczęściej są one nierówne i źle oddają żyłkę. Szpula kołowrotka powinna obracać się płynnie bez żadnych zacięć. Jeżeli chodzi o pojemność szpuli to dobieramy ją do warunków i metody wędkowania. Do feedera wystarczy nam szpula która pomieści nam 200 metrów żyłki o średnicy 0,25 mm. Pamiętajmy że kołowrotka nie będziemy wybierać tylko po pojemności szpuli. Znaczącą sprawą jest również jego wielkość. Na co jeszcze spojrzeć przy wyborze kołowrotka? Kołowrotek musi być solidny wykonany z najlepszych materiałów. Warto dokładnie przyjrzeć się korbce, przełożeniu kołowrotka, rolce i wykonaniu kabłąka. Kabłąk powinien otwierać i zamykać się bez problemów. Na koniec warto dokładnie pobawić się regulatorem wolnego biegu i przekładnią od tego systemu.
Zalety wolnego biegu są bezdyskusyjne. Podczas trudnych momentów holu lub polowań na sandacze czy w czasie snu ;-) możemy włączyć wolny bieg co nie raz może uchronić nas przed zerwaniem ryby lub uratowaniem sprzętu. Pewnie każdy z nas spotkał się z sytuacją kiedy ryba chciała wciągnąć nasz zestaw do wody ;-)
A czy wolny bieg ma minusy? Podobno ma, niektórzy wywożą zestawy na otwartym wolnym biegu co jest błędem i powoduje skręcanie się żyłki. Przyznam się że kiedyś sam wywoziłem na wolnym biegu ;-) Co jeszcze jest minusem? Wydaje mi się przy łowieniu feederem minusów wolnego biegu nie znajdziemy ale napewno spotkamy się z minusami tego systemu przy łowieniu karpi lub sumów. Łowcy tych ryb odradzają używania kołowrotków z wolnym biegiem przy połowie tych ryb sądząc że ten system bardzo osłabia kołowrotek i jest awaryjny. Ja akurat lubię wolny bieg i nie wyobrażam sobie łowienia bez tego systemu ale karpiarze i sumiarze pewnie mają trochę racji.
Wydaje mi się że na kołowrotkach tego typu nie można oszczędzać. Lepiej zainwestować w kołowrotek a wędkę kupić z włókna szklanego lub kompozytu a nie z włókna węglowego. Sam niestety dwa razy zawiodłem się na tego typu kołowrotkach przeznaczając na nie tylko 100 zł. Kołowrotki szybko dostały luzów a wb przestał prawidłowo działać. Teraz za namową kolegów z forum po przeczytaniu kilkunastu opinii sprawiłem sobie Dragon Maxima Baitfeeder FR 1040i. Mam nadzieję że wytrzyma dłużej niż poprzednicy. Oczywiście stoi o głowę wyżei od poprzedników więc powinien przy odpowiedniej eksploatacji wytrzymać kilka a może kilkanaście lat ;-)
Mam nadzieję że moje rady pomogą wam przy wyborze kolejnego kołowrotka.
Pozdrawiam i życzę sukcesów - bednar14
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze