Reklama

Rekinki w łowisku

17/07/2011 10:58

Mowa oczywiście o jesiotrach, które doskonale się zadomowiły na terenie łowiska, - Glinki Hosera, w Parku Mazowsze. Gospodarzem łowiska jest pruszkowskie Stowarzyszenie Wędkarskie Żbik.
Zarybienie polskich wód tym gatunkiem, należy do rzadkości, gdyż ich hodowla wymaga ogromnej cierpliwości. Ryby te wyróżniają się długim okresem osiągania dojrzałości do rozrodu.
Niektóre gatunki tę zdolność osiągają dopiero w wieku 15 lat. Przy tym odstępy od tarła, są zacznie dłuższe niż u innych ryb.
W związku z tym, materiał genetyczny jest bardzo drogi. Praktycznie w Polsce, nie było zarybień. Obowiązuje więc całkowity zakaz połowu jesiotra.
Pamiętać jednak należy, że to gatunek rodzimy. Łowiąc, przed wielu laty ryby w pobliżu Kozienic, spotkałem starszego Pana, który opowiadał mi o występowaniu przed wojną w Wiśle jesiotrów, i to o gigantycznych rozmiarach.
Potrafiły stawać pionowo, i wysuwając głowę z nad wody, obserwowały brzeg. Jak na razie, taki widok możemy sobie tylko wyobrazić?
Restytucja tego gatunku w naszych wodach, to jak powrót do korzeni. A, że jest to ryba niezwykła, wiedzieli nasi pradziadkowie.
Ten bezzębny gatunek pierwotny, żyje około 35 lat. Z obserwacji ich zachowań na łowisku wynika, że są bardzo aktywne. Spławik najpierw nieco zadrży, po czy następuje zdecydowany odjazd. Dobierają się do wszystkich przynęt mięsnych, i to głównie w nocy, ale i w dzień.
Na tą chwilę, w pewnym sensie, są utrapieniem dla wędkarzy, którzy nadali im nazwę „rekinki”. Osobiście złowiłem dwie sztuki tego gatunku. Tak na dobrą sprawę, to moim zdaniem, tego prehistorycznego stwora, nie powinno się zaliczać do ryb. No, bo jak to?: pysk - ssaka, otwór gębowy - rekina, a grzbiet - krokodyla i przy tym składa jajeczka.
W tym wszystkim jest coś pozytywnego. Ich hodowla nie wymaga specjalnych warunków. (standardowe pH). Dobrze się czują nawet w małych zbiornikach.
Przy uzupełnieniu podstawowej wiedzy, możliwa jest ich hodowla nawet w oczkach i sadzawkach. Podobno, znajdujące się tam glony, mogą być uzupełnieniem ich diety. Zimą niestety, wymagają dokarmiania.
Może warto spróbować, by przybliżyć, nawet tylko najbliższym, smaki dawnej Polski.
Pozdrawiam.
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo wedkuje.pl




Reklama