Bystrzyca - lubelska górska rzeka

/ 7 komentarzy / 6 zdjęć


Bystrzyca - rzeka, na której rozpoczynałem swoją przygodę z muszkarstwem.
Potem zakochałem się w łowieniu tych wspaniałych ryb, jakimi są pstrągi potokowe.

Bystrzyca w górnym swoim biegu jest rzeką "krainy pstrąga i lipienia". Od 2009 roku wprowadzono na niej dwa odcinki "no kill" i już po pół roku widać tego efekty.

Pierwszy odcinek Bystrzycy od źródeł do brodu powyżej młyna w Kiełczewicach Górnych jest to odcinek początkowo płynący wśród lasów olchowych, dość charakterystycznych dla naszej rzeczki. Swoje zwiedzanie rozpocząłem od miejscowości Majorat, gdzie Bystrzyca jest rzeką dość płytką, niezbyt szeroką (około 4-5 metrów), choć zdarzają się głębokie doły. Łowienie na tym odcinku wymaga użycia krótkiego kija, gdyż przedzieranie się przez krzaki jest tu na porządku dziennym. W wodzie dużo zwalonych drzew i gałęzi, ale jest wiele kryjówek pstrągów. Potem Bystrzyca przechodzi w odcinek bardziej łąkowy, staje się szersza, a brzegi bardziej przystępne.

Kolejny odcinek - od brodu do mostu w Strzyżewicach - jest to pierwszy odcinek "no kill". Ja mogę powiedzieć od tym odcinku, że jest o "mój ukochany odcinek i znam go najlepiej". Bystrzyca staje się rzeką o niezbyt silnym nurcie, z licznymi zakrętami, podmyciami, naturalnymi uskokami dna. Malownicze położenie wśród łąk pozwala obcować z naturą nie tylko łowiąc, ale i fotografując. Czasami z wypraw przywożę więcej zrobionych zdjęć przyrody dookoła rzeki, niż wyjętych ryb. Można tu spotkać piżmaki, wydry, bobry, a z ptactwa bociany, czaple, a nawet zimorodki. Brzegi tutaj są odkryte, a koszenie traw przez okolicznych gospodarzy, jeszcze bardziej ułatwia łowienie. Odcinek ten, jak dla mnie, może być przykładem, jak rzekę można zrobić atrakcyjną wędkarsko. Wielu miłośników i aktywistów wykonało szereg prac, mających na celu stworzenie rybom dobrych warunków bytowania. Pojawiły się nowe "tamki", tarliska, dokonano zarybień. Na tym odcinku wzdłuż rzeki powstało kilka stawów hodowlanych, są też młyny, świadczące o sile tej rzeki przy napędzaniu młyńskich kół. Niektóre z nich dotąd są czynne.

Odcinek od mostu Strzyżewicach do jazu w Osmolicach zwiedzałem ostatnio podczas zawodów wędkarskich. Rzeka płynie tu szybszym nurtem, ale niestety traci na głębokości. Większość odcinka jak dla mnie jest raczej płytka, choć na licznych zakrętach i podmyciach są dość głębokie doły. Nie można jednak ulec tu złudzeniu, że nie ma tu ryb. Pomimo tego, że jest to odcinek, z którego wolno zabierać ryby, i panuje tu przekonanie, że co było warte do zabrania to już tego nie ma, to ja przekonałem się, że są tu jeszcze ładne sztuki. Miałem przygodę z pstrągiem około 40 cm, co na Bystrzycę jest już dość przyzwoity wynik, biorąc pod uwagę presję na tym odcinku i to, że w ostatnim okresie nawet takie się nie trafiały. Rzeka początkowo płynie wśród lasów i pagórków, by potem znów wić się wśród pięknych lubelskich łąk. Jak zwykle po drodze mijamy pozostałości po młynach. Pierwsza część tego odcinka ma jak dla mnie charakter dość dziewiczy. Potem rzeka zbliża się do szosy i zabudowań, co powoduje, że częściej możemy natknąć się na innych wędkarzy.

Od jazu w Osmolicach do jazu w Prawiednikach rzeka ponownie jest odcinkiem "no kill". Początkowo płynie wśród lasów olchowych by potem znowu zagościć wśród łąk. Zaraz za jazem w Osmolicach do Bystrzycy wpada inna "górska" rzeka Lubelszczyzny - Kosarzewka. Dzięki temu dopływowi woda zmienia się i częściej staje się mętna. Rzeka początkowo płynie leniwie, wijąc się zakrętami wśród pagórków, czasami przyspieszając na kamienistych wypłyceniach. Poniżej Osmolic aż do samych Prawiednik Bystrzyca płynie wśród łąk, jedynie na brzegach otoczona szpalerem wysokich olch. Przy brzegach widać liczne małe kładki, z których korzystają mieszkańcy okolicznych wiosek. Na tym odcinku częściej możemy zetknąć się z drugim przedstawicielem ryb łososiowatych - lipieniem. Z uwagi na szerokość rzeki na tym odcinku oraz głębokość, czasami możemy spotkać innych użytkowników rzeki jakimi są kajakarze.

Ostatni odcinek "górskiej" Bystrzycy obejmuje rzekę od jazu w Prawiednikach do ujścia kolejnej "górskiej" rzeki jaką jest Krężniczanka lub zwana przez innych Nędznica. Po wypłynięciu ze spiętrzenia rzeka potem płynie leniwie wśród łąk, by przy samym ujściu Krężniczanki wcisnąć się w olchowe zarośla. Liczne zakręty, powalone drzewa, podmycia są wymarzonymi kryjówkami dla ryb. Z uwagi na bliskość Lublina, jest to chyba najliczniej odwiedzany "górski" odcinek Bystrzycy.

Tak oto wygląda nasza "górska" Bystrzyca. Czy warto tu przyjechać i łowić ? Myślę że tak. Każdy tu znajdzie dla siebie kawałek brzegu do powędkowania. Zarówno muszkarz na nimfę, streamera, suchą muchę, jak i spinningista na róznego rodzaju woblerki, błystki, jigi. Może nie dlatego, że spotka się tu "rybę życia", gdyż złowienie potokowca 40-centymetrowego może nie jest jakimś tam wyczynem, ale dla uroku tej rzeki. Piękno krajobrazu, spokój cisza, dla potrzebujących samotność oraz bardzo duża szansa spotkania z rybą, jak dla mnie jest wystarczającym powodem, aby nie szukać daleko miejsca gdzie mogę odpocząć.

Nie chcę tutaj podawać konkretnych miejscówek, gdzie można połowić. Dlaczego? Bo uważam, że na całej długości rzeki pływają ryby i warto Bystrzycę przejść na wszystkich jej odcinkach. Uwierzcie mi, że nie ma nic piękniejszego niż odkrywanie samemu miejsc spotkania z rybami. Gdyby ktoś wam chciał wmówić, że nie ma tu ryb, to w tym roku zostały złowione okazy ponad 50-centymetrowe i pływają nadal.

Mam tylko jedną prośbę, jeśli ktoś po przeczytaniu tego opisu zapragnie przyjechać do nas na Lubelszczyznę pochodzić za pstrągiem czy lipieniem, to gdy złowi go na odcinku, skąd wolno zabierać ryby, niech dwa lub trzy razy zastanowi się nad tym czy zabrać tą rybę. Bo potem już nigdy więcej nie będzie miał możliwości spotkać się z tym okazem.

Zapraszam wszystkich serdecznie. Jeśli ktoś będzie potrzebował jakichś wskazówek lub zapragnie powędkować wspólnie, proszę tylko o sygnał. Połamania kija.

Bystrzyca - lubelska górska rzeka opis łowiska:

Akwen: Rzeka Bystrzyca: od źródła - do ujścia Krężniczanki (obw. 1) »
GPS: N 51o 2' 31" E 22o 25' 57"
Położenie: Województwo: Lubelskie » Powiat: Lublin »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Lublin » (zobacz porozumienia Okręg PZW Lublin 2023r »)
Regulamin połowu:Na rzekach krainy pstrąga i lipienia ZO Lublin w sezonie 2009 obowiązują następujące zasady wędkowania :

1. Przed wędkowaniem należy wpisać do rejestru datę i rzekę
2.W rejestrze należy odnotować każdą zabraną rybę ,bezpośrednio po jej złowieniu
3.Wymiar ochronny pstrąga i lipienia - 35 cm
4. Limit dzienny pstrąga i lipienia łącznie - 2 szt.
5. Limit miesięczny pstrąga i lipienia łącznie -4 szt.
6. Obowiązują haki bez zadziorowe lub pozbawione zadziora
7. Obowiązuje zakaz spinningowania od 1 września do 31 grudnia
8.Obowiązuje zakaz zabierania ryb na:
a) rzece Bystrzycy

- od brodu powyżej młyna w Kiełczewicach Górnych do mostu w Strzyżewicach
- od jazu piętrzącego w Osmolicach (elektrownia) i jazu na Kosarzewce do mostu w Prawiednikach


b) rzece Bystrej

- od mostu drogowego przy targowisku w Wąwolnicy do zapory w miejscowości Iłki

c) rzece Urzędówce

- na rzece Urzędówce do czasu uregulowania statusu jako rzeki górskiej

Na wymienionych odcinkach zasada „no kill ‘' obejmuje pstrągi i lipienie.
Podczas wędkowania nie wolno posiadać wyżej wymienionych ryb ani przy sobie ,ani w samochodzie .Po złowieniu należy je delikatnie uwolnić z haczyka i wypuścić (można zrobić zdjęcie).Zaleca się posiadanie podbieraka.

Uwaga obowiązuje całkowity zakaz zabierania pstrągów na wodach górskich Okręgu Lubelskiego od 1 .01.2009 do 1.02.2009 /Zasada no kill/.
Noclegi w pobliżu: Kraśnik - meteor
Tagi łowiska: LUBELSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Lublin

 

4.4
Oceń
(35 głosów)

Bystrzyca - lubelska górska rzeka mapa:- opinie i komentarze

spines21spines21
0
bardzo ładnie.konkretnie,wyczerpująco opisałeś łowisko.myśle,że jeżeli ktoś zdecyduje się tam łowić ten artykul mu to ułatwi-masz 5
pozdrawiam (2009-06-01 22:42)
swiezyswiezy
0
Świetny wpis na temat tej rzeki . Opis wyczerpujący ,ale przydało by się jeszcze kilka fotek z tej pięknej rzeki . Oczywiście pięć uwielbiam takie rzeki (2009-06-02 22:23)
u?ytkownik908u?ytkownik908
0
rzeczowo wręcz świetnie opisane łącznie z informacją o regulaminie , dobre wskazówki dla przyjezdnych , co do miejscówek to też zbytnio nie przywiązuje się do nich. (2009-06-02 22:37)
StawarzStawarz
0
Piękne miejsce!!! (2009-06-03 21:13)
MackosMackos
0
Rzeka wspaniała i myślę że jeszcze nie raz mnie zaskoczy, ostatnio złapałem piękną troć.
(2011-04-18 20:25)
SeeJaySeeJay
0
super opis, wiele cennych wskazówek, tak się zainspirowałem że, aż zaraz zabieram wędki i jadę pooglądać te piękne krajobrazy, a nóż może jeszcze jakaś przygoda wędkarska się uda :) pozdrawiam goraco (2012-09-03 09:22)
popers12popers12
0
na jakim odcinku bystrzyca jest wodą górską ? (2013-05-30 11:46)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy