Dolina Cybiny - Swarzędz

/ 4 komentarzy / 5 zdjęć


Witam wszystkich ponownie.
Dzisiaj chciałbym opisać trochę naszą Swarzędzką Dolinę Cybiny.
Dolina Cybiny powstała w skutek zalania starej kopalni torfu która przez dziesiątki lat tam wydobywała właśnie torf. Z początku były to pojedyncze stawy, ale z biegiem lat teren się powiększał, stawy się łączyły, a pobliska rzeka Cybina która wpada do jeziora Swarzędzkiego zalewała wszystko co tam było. Pamiętam że jako 12 – 14 letni chłopiec chodziłem tam na karasie i liny. Wtedy jeszcze były to oddzielne stawy, dość głębokie i różnej wielkości.
Od kilkunastu lat kopalnia już nie istnieje, tereny przejęło miasto Swarzędz i powstała tam właśnie Dolina Cybiny. Teren objęty jest programem ochrony przyrody bodajże „Natura 2000”.
Co do samego łowiska to jest to dość trudny teren dla wędkarza. Setki powalonych drzew przez bobry, zarośnięte brzegi, pozalewane krzaki i konary. Stanowisk do wędkowania jest dość sporo i każdy na pewno znajdzie miejsce dla siebie, ale w dni wolne wędkarzy jest dość dużo i niekiedy trzeba dłużej szukać stanowiska.
Rybostan doliny z roku na rok poprawia się. Już teraz można złowić tam ładnego lina, karasia lub piękne ponad 30 cm. wzdręgi. Ja opisuję to łowisko przede wszystkim ze względu na szczupaka i okonia. Teren jest idealny dla tych ryb, dużo pozalewanych krzaków, powalone drzewa stwarzają dla tych ryb piękne tarliska trudno dostępne dla wędkarzy i kłusowników, a do tego od kilku lat na łowisku nie wolno używać sprzętu pływającego. Co do wielkości szczupaków to nie udało mi się złowić na razie większego niż 2 kg ale widziałem już jak inni wędkarze łowili okazy ponad 4 kilowe.
Głębokość zalewiska ciężko określić, jest sporo dziur ale także wypłycenia. Łowiłem już w takich miejscach w których na 6 metrowym bacie zabrakło żyłki aby przegruntować zestaw. Z dojazdem do łowiska nie ma problemu, można dojechać od strony Swarzędza albo od strony Gruszczyna. Dojechać można prawie nad samą wodę. Jedynie w dni deszczowe dojazd jest gorszy z powodu błotnistej drogi.
Z tego co się dowiedziałem na łowisku może łowić każdy kto ma opłaconą kartę wędkarską. Kontroli podobno jest sporo ale ja jeszcze się nie spotkałem.

Pozdrawiam.

Wiechu1603.Dolina Cybiny - Swarzędz opis łowiska:

Akwen: Staw Torfy koło Swarzędza »
GPS: N 52o 25' 49" E 17o 5' 5"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Poznański » Gmina: Swarzędz
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Poznań » (zobacz porozumienia Okręg PZW Poznań 2024r »)
Noclegi w pobliżu: Swarzędz - meteor
Tagi łowiska: STAWY Okręg PZW Poznań

 

4.4
Oceń
(7 głosów)

Dolina Cybiny - Swarzędz mapa:- opinie i komentarze

marek-debickimarek-debicki
0
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć na tej uroczej wodzie w zawodach wędkarskich w połowie września. Opisy rybostanu Kolegi Wiesława potwierdzają się w 200%. Tak uroczego miejsca nie widziałem już dawno, a zawkalifikowanie łowiska do programu Natura 2000 mówi samo za siebie. (2011-09-27 12:19)
teetharteethar
0
Nie można korzystać ze środków pływających? Nie wszyscy respektują ten zakaz - zobaczcie na maps.google.com, wyraźnie widać łódź w pobliżu grupy zalanych drzew... Nigdy w tym kraju nie będzie lepiej jeśli chodzi o wędkarstwo!  :/ Muszę się wybrać połowić szczupaczki na tą wodę. (2011-10-01 19:09)
Lukaszek17234Lukaszek17234
0
Witam kolegów wędkarzy mam pytanie dotyczące gdzie mogę wykupić zezwolenie na połów, i jakie ryby możemy złowić tam rybki??? z góry dziękuje i pozdrawiam :) (2012-05-28 08:42)
Q-bertQ-bert
0
Naprawde piekne miejsce. Musze się tam w najbliższym czasie wybrać. (2012-06-20 12:40)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy