Jezior Trzebuń

/ 1 komentarzy / 4 zdjęć


Jezior Trzebuń

Powierzchnia 136,2 ha;
głębokość maksymalna 20 m;
głębokość średnia 9,2 m;
wysokość n.p.m. 80,9 m;
szerokość maksymalna 575 m;
długość maksymalna 3200 m;
długość linii brzegowej 9600 m.

Jezioro Trzebuń leży na Równinie Drawskiej. Dojechać do jeziora można poprzez drogę leśną prowadzącą od biwaku położonego w okolicy jeziora Pańskiego. Natomiast do jeziora Pańskiego zaprowadzi nas droga leśna biegnąca od drogi nr 10 prowadzącej z Recza do Kalisza Pomorskiego. Oba jeziora położone są blisko siebie oraz połączone kanałem przepływowym czyli rzeką o nazwie Głęboka.

Jezioro Trzebuń jest położone w bogato urzeźbionym terenie. Od strony zachodniej znajduje się gęsto porośnięta drzewami wyspa wzbogacając dodatkowo atrakcyjność zbiornika. Jezioro otaczają wysokie skarpy odcinkami stromo opadające ku płycie zbiornika. W okolicach dopływu i odpływu rzeczki Głębokiej brzegi jeziora są łagodniejsze miejscami bagniste, dlatego najlepszym sugerowanym miejscem wodowania środków pływających są okolice pola biwakowego w pobliżu jeziora Pańskiego. Całe jezioro otaczają gęste lasy mieszane, a dostęp do brzegu północnego jest ograniczony ze względu na blisko położony teren wojskowy, dlatego wędkowaniu z brzegu jest praktycznie nie możliwe. Rzeźba dna opada ku centralnie położonej głębinie gdzie jest około 20 metrów jedynie brzegi w okolicy dopływu i odpływu rzeczki przepłacają się do około 6 metrów. Całe jezioro jest bogato porośnięte roślinnością podwodną jak i nadwodną a w szczególności tereny przyujściowe. Jezioro poprzez rzeczkę Głęboczke łączy się z Drawą co sprzyja wędrówką i różnorodnym występowaniu ryb.

Pozdrawiam.
Jezior Trzebuń opis łowiska:

Akwen: Jezioro Trzebuń »
GPS: N 53o 18' 24" E 15o 43' 42"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie » Powiat: Choszczeński » Gmina: Drawno
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Gorzów Wlkp. » (zobacz porozumienia Okręg PZW Gorzów Wlkp. 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Drawno - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Gorzów Wlkp.

 

3.9
Oceń
(9 głosów)

Jezior Trzebuń mapa:- opinie i komentarze

u?ytkownik151738u?ytkownik151738
0
Witam, :)
Taka mała uwaga, że głębokość maksymalna wynosi 27m...
I taka ciekawostka ... :) Otóż podczas drugiej wojny światowej szło tamtędy wiele walk i kilka lat temu wyłowiono z trzebunia Meserszmita (niewiem dokłądnei jak sie pisze...) (samolot wojenny). Są tam jeszcze do tej pory 2 czołgi zatopione lecz państwo narazie nie ma pieniędzy na wydobycie ich... Jeżdżę tam od ponad 8 lat :) A mój dziadek jeździ tam od ok. 50 lat :)
Pozdrawiam !
(2013-05-16 19:47)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy