Jezioro Czarne (Zdanów).

/ 2 zdjęć


Jezioro Czarne (Zdanów).

Jezioro Czarne znane również pod nazwą Zdanów ze względu na bliskie sąsiedztwo maje osady Zdanowo. Jest one położone głęboko w lesie, który gęsto otacza je od strony północnej. Prowadzi do niego leśna droga biegnąca w kierunku Zdanowa lecz jezioro znajduje się dużo dalej niż wioska bo około 3 km od samego Drawna. Jego położenie sygnalizuje znak punkt czerpania wody, który wskazuje na jezioro położone około 50 metrów od drogi także trudno go przeoczyć. Jednak tak się stało ponieważ na mapach serwisu www.wedkuje.pl brakuje nakreślenia jego tafli.

Jeziorko ma obecnie około 8 h i nadal wysycha. Wysycha z przegrodzenia małego cieku łączącego go z jeziorem Kraśnik przez zamiejscowych rolników, którzy posiadaj ziemie rolne w okolicach zbiornika. Czarne zanim stało się 8 hektarowym jeziorkiem liczyło ponad 20 hektarów wody.

Obecnie dostępny jest tylko brzeg północny, który posiada 3 stanowiska wędkarskie i jedna dziką plażę gdzie można zwodować środki pływające. Przeciwległy brzeg jest całkowicie niedostępny ze względu na teren podmokły oraz bagno torfowe. Dno zbiornika miejscami jest bardzo muliste istnieje opinia wśród miejscowych wędkarzy że posiada podwójne dno. Po stronie północnej jest najgłębsze, natomiast od strony południowej jest płytkie z bardzo łagodnymi brzegami obficie porośniętymi szuwarami, trzciną oraz grążelami w których można spotkać lina, karasia oraz tołpygę. Jezioro swojego czasu było bardzo porośnięte i przeciwstawić się temu problemowi miała właśnie tołpyga, która świetnie tu się zadomowiła i urosła do zadowalających rozmiarów. Obok ryb spokojnego żeru można też spotkać tutaj takie ryby drapieżne jak szczupak czy okoń.

Jeziorko pomimo położenia na terenach podmokłych ma swój własny urok. Jest położone w otulinie lasów mieszanych gdzie króluje cisza i spokój a presja wędkarska też nie należy do wysokich.

Pozdrawiam.
Jezioro Czarne (Zdanów). opis łowiska:

Akwen: Jezioro Czarne -Zdanów »
GPS: N 53o 13' 54" E 15o 41' 37"
Położenie: Województwo: Zachodniopomorskie » Powiat: Choszczeński » Gmina: Drawno
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Gorzów Wlkp. » (zobacz porozumienia Okręg PZW Gorzów Wlkp. 2023r »)
Noclegi w pobliżu: Drawno - meteor
Tagi łowiska: ZACHODNIOPOMORSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Gorzów Wlkp.

 

4
Oceń
(5 głosów)

Jezioro Czarne (Zdanów). mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy