Jezioro Drużno

/ 7 komentarzy / 3 zdjęć


Jezioro Drużno - Płytkie, zarastające jezioro deltowe na Żuławach Wiślanych (na południe od Elbląga) w województwie warmińsko-mazurskim. Jest ono pozostałością po wcinającym się dawniej głęboko w ląd, Zalewie Wiślanym, którego wody, łączy z Drużnem rzeka Elbląg. Powierzchnia jeziora ma 1427, 55 ha, długość to ok. 9km a szerokość ok. 2km. Średnia głębokości 1,2 m, maksymalna głębokość 3 m. Jego specyfika polega na tym, że zmienia swój poziom. Nawet o cały metr. Powodują to wiatry wiejące jesienią i zimą oraz letnie, intensywne parowanie i przesiąkanie wody na tereny depresyjne.

Od 2007 roku dzierżawcą jeziora Drużno i prawnym użytkownikiem rybackim jest PZW w Elblągu. Wcześniej akwen był całkowicie zamknięty dla wędkarzy ze względu na znajdujący się na jego wodach rezerwat ptactwa (miejsca lęgowe ptactwa wodnego i błotnego).

Jak bogate w ryby są wody świadczyć mogą efekty pierwszych dozwolonych łowów spinningowych. Króluje szczupak, którego jest tu bardzo dużo. Z własnej praktyki mogę powiedzieć, że zdarzyło mi się „wyjąć” w ciągu 3 godzin wędkowania ponad 20 sztuk (od 50 do 70 cm)!!! Widywałem „metrówki”, których kilka pada co roku, a z rozmowy z ludźmi ze Państwowej Straży Rybackiej wiem że rekordem łowiska (od 2007 roku) jest ponad 130 cm sztuka (padła w październiku 2009)!!! Jest też piękny garbus, wielkie miętusy, bywa węgorz. Z białej ryby na uwagę zasługują wielkie leszcze. Jest piękny lin, któremu charakter tej wody bardzo odpowiada. Są piękne karasie, wypasione wzdręgi, tłuste płocie.

Według wielu wędkarzy Jezioro Drużno jest najbardziej zasobnym jeziorem w Polsce użytkowanym przez PZW. Aby chronić tę „perełkę” oraz w zgodzie z przepisami chroniącymi rezerwat, obowiązują tu odrębne, rygorystyczne przepisy.Jezioro Drużno opis łowiska:

Akwen: Jezioro Drużno »
GPS: N 54o 5' 58" E 19o 27' 50"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Elbląski » Gmina: Markusy
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Elbląg » (zobacz porozumienia Okręg PZW Elbląg 2023r »)
Regulamin połowu:REGULAMIN WĘDKOWANIA Z ŁODZI NA J. DRUŻNO
1. Wędkowanie z łodzi na j. Drużno odbywa się wyłącznie z łodzi będących własnością Okręgu PZW w Elblągu, stacjonujących na bazie Węgle w terminie od 1 września każdego roku w części północnej jeziora oraz rozlewisku w Stankowie i od 15 listopada również w części południowej (patrz mapka jeziora).

2. Wędkujący muszą być członkami Polskiego Związku Wędkarskiego tzn. posiadać opłaconą na dany rok składkę członkowska i składkę okręgową elbląską na wody nizinne lub górskie.

3. Składka członkowska za wędkowanie z łodzi na J. Drużno (dzienna) wynosi 50 zł (słownie: pięćdziesiąt złotych). W ramach tej opłaty wędkującemu będzie udostępniona łódź z wiosłami będąca własnością ZO PZW w Elblągu oraz środki ratunkowe (kamizelki). Używanie kamizelek ratunkowych obowiązuje wszystkich wędkujących.

4. Wypożyczone łodzie, po jeziorze Drużno i jego rozlewiskach, mogą poruszać się jedynie przy udziale napędu elektrycznego lub wiosłowego. Silniki spalinowe o mocy do 5 KM mogą być używane jedynie w obrębie szlaku żeglownego Kanału Elbląskiego (patrz mapka jeziora). Prędkość poruszania się wszelkich jednostek pływajacych w obrębie toru wodnego rezerwatu nie może przekraczać 15 km/h.Użycie takiego silnika musi być wcześniej uzgodnione z pracownikiem Okręgu PZW odpowiedzialnym za wypożyczanie łodzi i odnotowane w specjalnym rejestrze z określeniem daty i numeru łodzi, na której taki silnik będzie używany.

5. Zabrania się bezwzględnie wnoszenia na teren bazy i na łodzie wszelkich napojów alkoholowych i ich spożywania.

6. Każde koło lub klub zrzeszony w Okręgu Elbląskim PZW ma prawo do organizacji jednego spotkania na jeziorze Drużno w okresie od 01 września do 31 grudnia, przy całkowitym respektowaniu wszystkich zasad, które obowiązują osoby wędkujące indywidualnie z łodzi.

7. Rezerwacja terminu spotkania organizowanego przez koło lub osobę indywidualną może się odbywać od dnia 1 czerwca każdego roku. Jedynym kryterium rezerwacji terminu jest kolejność zgłoszeń do wyczerpania dziennego limitu łodzi, tj. 13 szt. W przypadku rezerwacji łodzi przez przedstawiciela koła lub klubu okręgu elbląskiego PZW, musi zostać określona ilość zarezerwowanych łodzi, a termin uznaje się za zarezerwowany w momencie wpłynięcia zaliczki na konto lub dokonania wpłaty w kasie Okręgu PZW w Elblągu, wyliczonej według wzoru: 50 % składki za wędkowanie z łodzi na j. Drużno x ilość zarezerwowanych łodzi. Koło i Klub ma prawo z 14 dniowym wyprzedzeniem zrezygnować lub skorygować ilość zarezerwowanych łodzi. Po upływie tego terminu wpłacona zaliczka nie będzie zwracana.

8. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych gospodarz bazy może odmówić wydania łodzi.

9. Ograniczenia:
- Wymiar ochronny szczupaka – do 60 cm i powyżej 80 cm
- Wymiar ochronny okonia – do 20 cm
W przypadku innych ryb obowiązują zapisy Amatorskiego Połowu Ryb PZW i uchwały ZO PZW w Elblągu
Dobowy limit ryb do zabrania z łowiska:
- Szczupak – 2 szt.
- Sandacz – 2 szt.
- Węgorz – 2 szt.
Łączny limit dla w/w gatunków – 2 szt.
Okoń – 20 szt.
- Obowiązuje zakaz używania karasia srebrzystego (japonki) jako „żywca”.
- Pozostałe przepisy określają Ustawy o ochronie przyrody i rybactwie śródlądowym wraz z rozporządzeniami i zarządzeniami wydanymi na ich podstawie, a także Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW.

10. Wędkujący zobowiązany jest do wykazania połowów w osobistym „Rejestrze połowów”.

11. Wędkujący mają obowiązek okazania złowionych ryb pracownikom bazy.

12. Wędkowanie może odbywać się godzinę po wschodzie słońca i do godziny przed jego zachodem.

13. Wędkujący ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę w użyczonym sprzęcie (łódź, wiosła, kamizelki ratunkowe).

14. Gospodarz bazy nie odpowiada za zaginiony sprzęt

15. Wędkujący wykupujący składkę członkowską na wędkowanie z łodzi na J. Drużno zobowiązują się do przestrzegania powyższego regulaminu.
Osoby łamiące regulamin nie będą mogły w przyszłości wędkować z łodzi na J. Drużno.

16. Rezerwację łodzi można dokonywać telefonicznie u gospodarza bazy w Węglach – tel. kom. 500077669 i u niego należy wykupić dzienną składkę członkowską w wysokości 50 zł lub dokonać innych opłat związanych z wędkowaniem.

17. Zapisy regulaminu wchodzą w życie z dniem 14.02.2010r. na mocy uchwały Zarządu Okręgu nr 6/2010 z dnia 14 lutego 2010r.


Informacje dodatkowe:
Na mocy uchwały Plenum ZO PZW w Elblągu nr 12/2009 z dnia 15.11.2009 roku wprowadzony został całoroczny zakaz odłowu szczupaka na j. Drużno przez rybaków z bazy Węgle, z wyłączeniem 400 kg tarlaków na potrzeby sztucznego tarła (po pozyskaniu produktów płciowych – ryby zostaną wypuszczone do wód j. Drużno).
Noclegi w pobliżu: Elbląg - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Elbląg

 

4.3
Oceń
(15 głosów)

Jezioro Drużno mapa:

Jak było dziś na rybach?

  • 15 mar
    Wpis ze zdjęciemBrania dobre | Ryby : 2x Sum, Brania dobre | Ryby : 2x Sum, Brania dobre | Ryby : 2x Sum,
    bbfherbert: git

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

kwasikkwasik
0
Pięknie zrobiony, co się bardzo rzadko zdarza na wedkuje, opis łowiska. Brawo. Jadę na szczupaki na Drużno!
(2010-09-09 09:35)
u?ytkownik23936u?ytkownik23936
0
Miejsce przereklamowane. A dla osób mało doświadczonych, ze względu na potworną ilość roślinności pływającej bardzo trudne. Nie powiem, ryba jest, ale trafić większą ilość brań i coś większego, nie mówiąc o metrówce, to jak wygrać w lotto. Poruszanie się po zbiorniku bardzo trudne (silnik spalinowy tylko w kanale, a na elektrycznym przez zielsko też nie popływa - w zasadzie tylko wiosła i to trzeba się dobrze namęczyć z roślinnością). Niby rezerwat, niby nie wolno sieci stawiać, a w kanale w zielsku widać sporo butelek po piwie, coli i innych napojach.
A sieci, no cóż, sam widziałem jak ze stanicy wypływali z baliami z siecią i to na moje oko żyłkową (zgłosiliśmy to do PZW Elbląg, ale chyba nikomu nie zależy na wędkarzach tylko chcą wyjąć ile się da). Pan w bereciku, który stawiał sieci nic nie robił sobie z zakazu pływania silnikiem spalinowym poza szlakiem. Na stanicy jeden toi-toi. Ja osobiście nie gorsze efekty miałem pływając po Zegrzu.

Pozytywne jest to, że ze względu na zakazy dotyczące silników niema hałasu, nikt nie przepłynie obok robiąc potężną falę. No i można popatrzeć na ptactwo, ale chyba nie po to tam się jedzie.

Jeżeli ktoś ma jechać więcej niż 100 km to będzie zawiedziony.
(2010-09-30 10:33)
jeremi88jeremi88
0
Piękne miejsce byłem tam pierwszy raz w życiu na łódce i złowiłem tam swojego pierwszego szczupaka (64cm i 2kg)
(2010-11-23 13:55)
minusminus
0
fajny opis jeziorka no i wydaje się że fajne łowisko

Nie byłem tam ale wielokrotnie widziałem je z powietrza wisząc na spadochronie bo często wyskakiwaliśmy nad tym jeziorkiem kiedy skakałem w Elblągu


(2011-01-12 10:31)
KaimKaim
0
opis ogólny - drogo, komercyjnie -okręg PZW Elbląg doi ile wlezie z łowiska cena za wynajem łódki w miejscu gdzie nie wolno łowić ze swojej łódki 100 zyla to kpina z ludzi( oczywiście cena podnoszona jest od 1 listopada wtedy kiedy jest najwięcej wędkujących) !!!! na przystani błoto bałagan , łódki ( po 100 zł za dzionek ) brudne, śmierdzące, zaniedbane bardzo poniszczone ,bez cum lub z byle jakimi cumami , powyłamywane dulki itp chyba nikt o nie nie dba.Toi toi jak to w Polsce jeden śmierdzący, koszy brak!! .Dostanie się na łowisko w weekend niemożliwe już 1 czerwca!!! PZW Elbląg tylko swojakom pozwala wędkować w weekendy  ( wstyd mi za to i czuję złość do władz tego koła ) Łowisko? piękne !!! ryby jak to ryby biorą kiedy chcą i komu chcą - opowieści typu wczoraj padł 120cm szczupak wkładam między bajki puki sam nie zobaczę lub nie złowię! Nie powiem moje własne rekordy w wielkości szczupaka padły właśnie na Drużnie ale spływałem również o kiju ale o to pretensji nie mam!Piękna woda ale jako łowisko specjalne niestety wszystko psuje przystań -  nie przedstawia się najlepiej  niestety standardem odbiega daleko od oczekiwań, proponuje zarzadowi koła Elbląg  wybrać się na łowisko Wersminia( www.wersminia.pl) mogli by się wiele nauczyć a i również pilnować aby nie ,, szabrowano'' tego co się złapie czy ma wymiar czy nie.Mimo tych niedociągnięć godziny spędzone na tej wodzie zaliczam do bardzo miłych i napewno mimo pazerności koła zapłacę te 100 zł za łódkę i wrócę lub zacznę jeździć na dorsze - milsza obsługa cena porównywalna i rybek można wziąć więcej ! pozdrawiam brać wędkującą na Drużnie i nie tylko.A tak na marginesie Panowie z PSR powinni przejść szkolenie na uprzejmość takt i sposób kontrolowania!!!
(2011-11-24 20:54)
u?ytkownik55892u?ytkownik55892
0
chcialo by sie w rzeczywistosci temat wyglada nieco inaczej Wegle to perelka alle towarzystwa z pzw panowie zarzadzili ze plywac mozna tylko na ich lodkach za oplata oczywiscie wiec wiadomo kolesiostwo ma [pierwszenstwo,a sami stawiaja na jeziorze kilometry sieci nieraz widzialem typa z tej rybaczowki jak stawial sieci i wytrzepali ryby konkretnie, z tego pieknego zbiornika panstwo w panstwie ktos niezalezny i wladny powinien przyjzec sie dzialalnosci tej rybaczowki i panom ktorzy nia zarzadzaja bo maja tam kopalnie pieniedzy z tych ryb i bezkarnosc moze ktos sie wkoncu tym zainteresuje (2012-11-14 13:47)
andrewandrew
0
Bylem raz 10 szczuplych na trzech najwiekszy 92cm. Ogolnie trudna woda, punktowe lowienie na lekkie badz plywajace przynety chyba ze jedzie sie w grudniu kiedy zielsko opadnie. Lodka do 15 listopada kosztuje 60zl, po 15 listopada 100zl ale faktycznie stan slaby a na przystani brud, smrod i grzyby rosna. Ktos lowil w tym sezonie bo wybierami sie w niedziele i jestem cikaw jak wyniki na polnocnej patelni? (2013-10-03 15:25)

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy