Jezioro Kopcze - okolice Piły

/ 3 komentarzy / 12 zdjęć


Jezioro Kopcze znajduje się niedaleko rzeki GWDA a jego dwa końce wskazują kierunki WSZCHÓD – ZACHÓD. Zbiornik ten nie posiada żadnych odpływów a zasilany jest przez KANAŁ OKALINIEC…., który moim osobistym skromnym zdaniem wcale nie dostarcza wody ponieważ już od dłuższego czasu jezioro Kopcze wysycha, co jest bardzo widoczne na dołączonych zdjęciach.

Poniżej kilka danych morfometrycznych:
1. Powierzchnia jeziora to niecałe 30 ha
2. Objętość 930 tyś m3
3. Maksymalna głębokość 7m
4. Średnia głębokość 3,1 m

Dojazd do jeziora jest bardzo dobry a na jednym z jego końców znajduje się przyzwoity leśny parking z miejscami na kilkanaście ( i więcej ) samochodów osobowych. Parking znajduje się kilkanaście metrów od zbiornika więc jeśli ktoś nie chce spuszczać z oczu swego nowego lexusa może zając nad samym łowiskiem dogodną pozycję, umożliwiającą mu kątem oka spoglądać na gablotę.

Jak już wspomniałem dojazd jest bardzo dobry. Jadąc z Piły lub z Bydgoszczy krajową 10tką dojeżdżamy do miejscowości ŚMIŁOWO i tam kierujemy się na miejscowość Chodzież w kierunku południowym. Po przejechaniu kilku kilometrów mijamy ostry zakręt w lewą stronę a następnie stację benzynową po stronie prawej. Naprzeciw niej znajduje się zjazd w polna drogę, która bezpiecznie doprowadzi nas do leśnego parkingu.

Dla osób przybywających w południowych rejonów naszego kraju trasa wygląda nieco inaczej. Krajową 11tką dojeżdżamy do miejscowości CHODZIEŻ z której kierujemy się na STUDZIENIEC a następnie MILCZ. Należy w tym momencie wspomnieć, że są to tereny DOLINY NOTECI. Obszar bardzo malowniczy, który przecina wzdłuż rzeka NOTEĆ, którą w drodze powrotnej można odwiedzić ze spinningiem. Gdy miniemy na naszej trasie MILCZ kierujemy się miejscowość KACZORY. Na samym końcu tej miejscowości znajduje się wcześniej wspomniana stacja benzynowa a stamtąd już rzut beretem polną drogą.

Skoro już wiemy jak dojechać, warto by wiedzieć czego możemy się spodziewać nad samym jeziorem. Linia brzegowa nie jest zbytnio urozmaicona. Choć na pewno wielu wędkarzy nie napawa ona optymizmem to ma swoje zalety – można bez problemowa „wytoczyć” z wody bez podbieraka nawet największe sztuki…… a są tam takie. Ponieważ w zbiorniku ubywa wody nie ma nigdzie trzcin, a brzeg wygląda jak plaża, na której mnóstwo muszli (nie polecam spacerów na bosaka). W oczach wielu wędkarzy JEZIORO KOPCZE w obecnej formie przypomina ogromną polną kałużę. Obszary wokoło zbiornika porastają lasy mieszane (topola, dąb, brzoza, sosna która zdominowała tereny bardziej oddalone od brzegu).

Spoglądając na jezioro z lotu ptaka na pewno rzucą się w oczy dwa bardzo wyraźne przewężenia, które mogą nam nasuwać stwierdzenie, że mamy do czynienia z trzema osobnymi zbiornikami połączonymi kanałami.

A ryby ? Płoć, okoń, karp, karaś, sum, lin, szczupak. Zbiornik jest głównie oblegany przez członków PZW KACZORY, którzy spotykają się tam co weekend, oraz przez spinningistów, którzy aby przejść cały zbiornik wokoło, muszą spędzić tam kilka ładnych godzin.

Podsumowując…….. ciekawy zbiornik choć nie w moim typie, na którym możemy sobie połowić na spławik lub na spinning. A grunt ? Raczej odpada mimo, iż grunt jest patrolowany przez karpiowate . Jezioro nie jest głębokie jak i również szerokie…. w niektórych miejscach można zahaczyć a ląd po drugiej stronie przy użyciu kilkugramowego woblerka.
Ale wierzę, że mimo kilku swoich wad na pewno znajdą się Ci, którzy odkryją jego wiele zalet.
Życzę miłego wędkowania ( na ogólnych zasadach PZW )
Jezioro Kopcze - okolice Piły opis łowiska:

Akwen: Jezioro Kopcze »
GPS: N 53o 6' 43" E 16o 53' 26"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Piła » Gmina: Kaczory
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Piła » (zobacz porozumienia Okręg PZW Piła 2020r »)
Regulamin połowu:Na ogólnych warunkach PZW
Noclegi w pobliżu: Piła - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE JEZIORA, JEZIORA Okręg PZW Piła

 

3.3
Oceń
(24 głosów)

Jezioro Kopcze - okolice Piły mapa:- opinie i komentarze

dsplawikdsplawik
0
Mile widziane opinie w formie pisemnej :) Pozdrawiam i dziekuję za głosy (2009-09-23 16:48)
margor1976margor1976
0
jak nie wpiszesz danych gps to redakcja ci odrzuci twój opis (2009-09-23 22:01)
TddzTddz
0
Jak dla mnie to jezioro jest oblegane przez zbyt dużą ilość ludzi. Już bardziej bym polecał jezioro Zdbiczno bądź któreś z jezior Krąpsko, ewentualnie jeszcze Bytyń Wielki. Dobry artykuł, lecz jezioro jakoś mi nie odpowiada :). (2009-09-24 18:56)

skomentuj ten artykuł