Jezioro Ławki

/ 4 komentarzy / 4 zdjęć


Niewielkie mazurskie jezioro objęte strefą ciszy w odległości około 4 km od Rynu w kierunku Mikołajek. Swoja nazwę bierze od wsi w pobliżu której jest usytuowane. Powierzchnia około 70ha , długość 1250m , szerokość max. 750m , głębokość do 16-17m.Posiada owalny kształt, linia brzegowa częściowo zalesiona (północno-zachodni i północny brzeg jeziora), pozostała część porośnięta pasem trzcin (wyjątkiem jest odcinek wschodniego brzegu, gdzie prawie do samego jeziora dochodzą zabudowania mieszkalne i płoty kilku działek rekreacyjnych); północny kraniec jeziora obficie porasta grążel. Dno od strony wschodniej bardzo łagodnie opada, tworząc płycizny nawet do 30m. w głąb jeziora.

Jezioro Ławki jest jak na razie moim ulubionym łowiskiem w okolicach Rynu. Przede wszystkim z powodu niewielkiej presji turystycznej, łowią tam tylko okoliczni mieszkańcy i działkowicze, dodatkowo bardzo lubię wędkować z łódki - tutaj konieczna jest własna, nie ma wypożyczalni, no chyba, że ponton, ale raczej jakiś większy i solidniejszy, ponieważ pomimo, że jezioro jest niewielkie, to zdarzają się dni gdy potrafi dobrze dmuchać, a co za tym idzie jest spora fala. Kiedyś przy silnym wietrze prawie nabawiłem się na łódce choroby morskiej.

Akwen słynie z licznej populacji wzdręgi, okazy 25-30cm, a i czasami większe, nie są tutaj czymś niezwykłym. Zdarzają się dorodne leszcze (40cm i większe), płocie, okonie, krąpie. Północno-wschodni kraniec jeziora, mocno porośnięty przez grążel, to ostoja szczupaków, niestety te największe chyba już wyłapano, ponieważ ostatnio słyszałem tylko o sztukach 2-6kg jakie tam łapano. W tym samym rejonie można złapać śliczne liny.

Występuje też niewielka ilościowo, ale coraz większa rozmiarem populacja karpia. Od okolicznych mieszkańców wiem, że można tam trafić sztuki powyżej 10kg. Coś w tym jest, nie robiłem tam karpiowych zasiadek, ale w ubiegłym roku trafił mi się jeden jako przypadkowy przyłów. Niestety hol zakończył się fiaskiem bardzo szybko, przypon 0,18 wytrzymał tylko kilkanaście sekund.
W jeziorze jest też węgorz i tołpyga.

Podsumowując, akwen bogaty w ryby i polecam go każdemu, kto lubi często machać kijem, ale nie z powodu nudy, tylko częstych brań.
Jezioro Ławki opis łowiska:

Akwen: Jezioro Ławki »
GPS: N 53o 54' 36" E 21o 34' 43"
Położenie: Województwo: Warmińsko-Mazurskie » Powiat: Giżycki » Gmina: Ryn
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:REGULAMIN
1. Wędkowanie jest dozwolone w porze dziennej, tj. od wschodu do zachodu słońca zgodnie z kalendarzem. W nocy wędkowanie jest zabronione.
2. Dopuszcza się wędkowanie dwiema wędkami zwykłymi lub spiningiem, z brzegu lub łodzi.
3. Letni sezon wędkarski trwa:
Z brzegu od 1.04 do 30.11
Z łodzi od 1.06 do 31.10
4. Obowiązuje następujący dzienny limit ilościowy: sieja, węgorz, sandacz, szczupak, sum, karp, - 5 sztuk łącznie.
5. Zezwolenie ( ważne tylko z aktualną kartą wędkarską )musi być okazywane na każde żądanie pracowników GR „Mikołajki”, Straży Rybackiej i Policji.
6. W przypadku stwierdzenia faktu naruszenia obowiązujących przepisów lub niniejszego regulaminu, zezwolenie zostanie cofnięte bez odszkodowania.
7. Każdego wędkarza wędkującego na naszych jeziorach obowiązuje ponadto Ustawa Rybacka z 1985r.
8. Zabrania się połowu ryb metodą trollingową i kusz
Noclegi w pobliżu: Ryn - meteor
Tagi łowiska: WARMIŃSKO-MAZURSKIE JEZIORA

 

4.4
Oceń
(26 głosów)

Jezioro Ławki mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

stanley584stanley584
0
Ci wędkarze którzy mieszkają w okolicach jezior, np. na Mazurach, lub okolicach Gorzów-Szczecin mają nadmiar wód do wędkowania. Inaczej jest z kolegami z rejonów gdzie brak takiej obfitości łowisk. Jako mieszkaniec Dolnego Śląska w latach 80-tych przebywałem na wczasach w okolicach Kościerzyny, spotkało mnie wielkie zdziwienie i zaskoczenie, gdy z wędką szedłem na pobliskie jezioro. Otóż napotkany miejscowy człowiek oświadczył mi" panie nie masz pan po co iść, tam na ryby, przed sezonem turystycznym zawsze sieciami odławia się tu ryby pozostają tylko te które przelecą przez oczka". Faktycznie przez okres 10 dni łowiłem tylko drobnicę 15-20 cm płoteczki. A czy to prawda z tym odławianiem, tego nie sprawdzałem. (2009-06-29 09:20)
BurzaBurza
0
Faktem jest, że na jeziorach, gdzie zarządzają GR są odłowy sieciami ( z tego co kojarzę to mają jakieś wytyczne do każdego jeziora, że na jeden hektar powierzchni ileś tam kg wyciągają ). Na tym jeziorze, które opisałem odłów był chyba dwa lata temu i odławiali głównie tołpygę, wiadomo, że przy okazji trochę innych ryb też. Jednak z mojego doświadczenia powiem, że w okolicach Rynu można ładną rybkę złowić. (2009-07-01 08:14)
pawelj81pawelj81
0
Aktualna strona Gospodarstwa Rybackiego „Mikołajki” http://www.ryby-mikolajki.pl/ (2010-04-09 15:49)
BurzaBurza
0
Niestety, ale jezioro dostało się pod prywatną dzierżawę... (2012-03-28 17:04)

skomentuj ten artykuł